O nową wolność - manifest libertariański

Tłumaczenie: Witold Falkowski
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
For a New Liberty. The Libertarian Manifesto
83-7233-155-3
biznes, finanse

"(...)Libertarianizm ostatecznie zwycięży, ponieważ tylko i wyłącznie on jest zgodny z naturą człowieka i świata. Tylko wolność jest w stanie zapewnić człowiekowi dobrobyt, spełnienie i szczęście. Libertarianizm zwycięży, ponieważ jest prawdziwy i proponuje właściwą strategię dla ludzkości, a prawda w końcu zwycięży." prof. Murray Newton Rothbard (1926-1995) - jeden z najwybitniejszych...

prof. Murray Newton Rothbard (1926-1995) - jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku, czołowy przedstawiciel tzw. szkoły austriackiej, uczeń i współpracownik prof. Ludwiga von Misesa, wiceprezes instytutu jego imienia, wykładał na Politechnice Nowojorskiej, Columbia University, Uniwersytecie Stanowym Nevady i na licznych konferencjach na całym świecie (odwiedził m.i.n. Polskę). Urodził się w Nowym Yorku, w rodzinie biednych, żydowskich emigrantów z Polski. Uważany jest za twórcę anarchokapitalizmu - doktryny głoszącej, że każda funkcja państwa, przymusowo monopolizowana przez rząd (w tym także dostarczanie usług policyjnych i wymiaru sprawiedliwości) może być z powodzeniem i, co najważniejsze, znacznie efektywniej świadczona w drodze dobrowolnych umów rynkowych. Ze względu na szeroką wiedzę z zakresu teorii i historii państwa i prawa, dziejów myśli ekonomicznej, politologii, filozofii, kinematografii, a także niemieckich kościołów barokowych, a nawet jazzu, mówiono o nim jako o ostatnim przedstawicielu Renesansu.

SPIS TREŚCI

Przedmowa od polskiego wydawcy
Wstęp
O kolejnej pozycji FOO

Rozdział 1. Korzenie libertarianizmu: rewolucja amerykańska i klasyczny liberalizm

CZĘŚĆ I: LIBERTARIAŃSKIE KREDO

Rozdział 14. Wojna i polityka zagraniczna

CZĘŚĆ III: EPILOG

Rozdział 15. Strategia dla wolności

Dodatek: O fundacji

źródło opisu: spisany samodzielnie z książki

źródło okładki: jedna z aukcji na Allegro

Adrian F | 2016-05-31
Przeczytana: 17 maja 2016

Niestety autor zaskoczył mnie zupełną niewiedzą o losach Europy Środkowej. Jeśli pisze rzeczy, że Rosja ani żaden inny kraj nie byłby w stanie podbić nawet mniejszego kraju w pełni libertariańskiego a kilka rozdziałów dalej pisze, że gdyby nie atak na miłujący pokój Związek Sowiecki, to Hitler bez problemu utrzymałby władzę w całej Europie. Dostrzegam niekonsekwencję w rozumowaniu. Odnoszę wrażenie, że skoro autor wypowiada się w tak zdecydowany sposób na tematy historyczne o których nie ma pojęcia, to ciężko będzie mu przekonać czytelnika o słuszności reszty swoich tez, pomimo że moim zdaniem większość trzyma się kupy.

Chris_Carrion | 2012-12-01

Jeszcze parę lat temu oceniłbym tę książkę na 10. Ale patrząc z perspektywy czasu bardzo przeciętna.
Definicja libertarianizmu Rothbarda jest bardzo arbitralna, w ogóle ignoruje całą historię. Wszystko napisane jest tak jakby to Rothbard wymyślił tą ideologię i te słowo. Sam Rothbard jednak nic oryginalnego nie wnosi, najwyżej rozwija koncepcje które pojawiła się na długo przed nim (np u Locke'a).
"Dowody" na prawdziwość libertariańskich aksjomatów są słabe. Bardzo mnie zawiodły.
Krytyka utylitaryzmu bardzo płytka, łatwa do obalania. Rozdział o prywatniej ochronie nieprzekonywujący. Rozdziały o innych wolnościach raczej banalne i pobieżne. Rozumiem że konwencje manifestu ale książka liczy 400 stron. Aborcja to chyba trochę zbyt poważny problem by poświęcić mu 3 krótkie akapity i sprowadzić wszystko do własności brzucha, twierdząc że to czy płód jest Osobą w ogóle nie jest istotne (szczególnie że przytoczona argumentacja rodzi więcej pytań niż odpowiedzi). Generalnie tak jest w...

Książka bardzo zła i jednocześnie bardzo dobra. Kłamstwem nie będzie stwierdzenie, że autor nie znał realiów Europy środkowo-wschodniej i że kwestia aborcji jest trochę bardziej złożona niż mu się wydawało, ale te potknięcia w żadnym stopniu nie dyskredytują tego manifestu! Pierwszy rozdział to fenomenalnie przytoczona historia ruchu wolnościowego i chociaż on jeden powinien być przeczytany przez osoby, które uważają, że interesują się filozofią polityczną/historią myśli politycznej etc.

Co jeszcze ciekawego można wyciągnąć z tego dzieła? Świadomość sterowanych zapaści semantycznych, spójny, logicznie poprawny system ideologiczny, wyjaśnienie w jaki sposób powstają kryzysy gospodarcze, niezliczone przykłady na potwierdzenie każdego zawartego w tej książce twierdzenia, w postaci ciekawostek historycznych. Autor masakruje przymusową edukację i przedstawia wizję społeczeństwa anarchokapitalistycznego, które mogłoby całkiem nieźle funkcjonować z prywatnymi agencjami ochroniarskimi czy...

Piotr Wróblewski | 2012-02-19
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Wydawało mi się,że nie ma innego systemu niż obecnie utarte trójpodział władzy,socjalizm,kapitalizm,w konsekwencji etatyzm...myliłem się i to jak bardzo - jeśli chcesz poznać odmienne koncepcje na system polityczny, który jest alternatywą do ww. i powrotem do korzeni - serdecznie polecam. Świetny język, ciekawe przykłady, odniesienia do historii i konkretnych przykładów - summa summarum: radykalnie ale z głową i bez konieczności obrażania kogokolwiek jak to w polityce tzw.radykałów często bywa. Polecam

readme | 2013-12-23

Pozycja obowiązkowa dla każdego libertarianina - anarchokapitalisty.

Krzysztof1993 | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Męczyłem się z tym manifestem bodaj przez rok. Przeraźliwie nudne wydawały mi się pierwsze rozważania dotyczące spraw stricte obyczajowych. W końcu jednak przemogłem się, dotrwałem do połowy, a potem poszło już z górki.

I właśnie podczas drugiego podejścia postawiłem sobie zasadnicze pytanie. Czy wolność dla ludzi (tak jak dla Rothbarda) powinna być samym celem, czy jednak narzędziem, które pomaga realizować inne, bardziej szlachetne cele? Któż bowiem nie doświadcza poczucia godności, kiedy mówi o walce o wolność? To coś, o co walczyło mnóstwo osób, tracąc wielokrotnie życie. Ale czy budząc się z rana, każdy z nas wstaje z postanowieniem: „To kolejny dzień mojej walki o wolność”? Przyznaję, że ja z takim założeniem nie wstaję. Dla mnie wolność jest znaczącym, jak nie najważniejszym NARZĘDZIEM do realizacji innych celów. I tak ją traktuję. Dlatego też nie zgadzam się z wieloma konstatacjami prekursora libertarianizmu, a już szczególnie z przedstawieniem nowego człowieka w łonie...

Pazaak | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 8
F: 9

Kamil Grzebyta | 2013-09-03

Dzięki tej książce zostałem anarchokapitalistą. Niestety jest kilka kwestii z którymi z Rothbardem nie mogę się zgodzić i nie uważam by dyskredytowało mnie to jako libertarianina.

Duch | 2012-12-02
Na półkach: Filozofia, Przeczytane