Secret Avengers: Misja na Marsa

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Cykl: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 79) | Seria: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Wydawnictwo: Hachette Polska
Secret Avengers: Mission to Mars
9788328203204
komiksy
Amanda

Aby herosi mogli pokonać przestępców, korzystających z coraz nowszego sprzętu, również i oni muszą dbać o nowoczesne wyposażenie. Secret Avengers to drużyna zebrana przez Steve'a Rogersa - w jej skład wchodzą najpotężniejsi bohaterowie na Ziemi. Zadaniem tajnej drużyny jest chronić świat przed katastrofą. Świat jeszcze nie widział takich Avengers.

źródło opisu: Hachette, 2015

źródło okładki: zdjęcie własne

rar | 2015-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Zapowiadało się bardzo ciekawie. Już zapoznając się z nazwiskiem scenarzysty i rysownika, a także czytając wstęp do tego tomu widać było duży potencjał historii. Potencjał, niestety, bardzo zmarnowany. Nie czytałem wielu komiksów Eda Brubakera, ale w tym tomie, tzw. komiks grupowy, zupełnie mu nie wyszedł. Postacie są zupełnie nijakie - poza sztampowym i szczątkowym określeniem charakteru Valkirii i O'Grady'ego - reszta postaci stanowi zupełne tło i tak naprawdę zamiast nich mógłby pojawić się w tym komiksie ktoś zupełnie inny i i tak nie zauważylibyśmy różnicy. Sama historia to raczej pretekst do zwykłej, komiksowej nawalanki i nie zauważyłem w niej żadnych elementów szpiegowskich.

Rysunki stoją na wysokim poziomie, ale to za mało, by zaliczyć ten tom do udanych. Ocena bardziej za potencjał i chęci oraz za oprawę graficzną.

To było złe. I nudne. Jednak przejdźmy do początku.

Gdyby nie fakt, że w uniwersum Marvela na poważnie siedzę od kilku lat, a na niepoważnie nieco dłużej, to sporej części bohaterów ukazanych w tym komiksie pewnie bym nie znał (zakładam, że trudno nie znać Kapitana Ameryki, Czarnej Wdowy czy Beasta - co chwilę emitują jakiś film z ich udziałem w TV). Niestety, ich połączenie w jednym zespole nie wydaje się specjalnie przemyślane. Stawiałbym tu na losowanie na zasadzie "Kto dawno nie był w żadnym komiksie i mogę go wykorzystać?".

Potencjał Eda Brubakera, który świetnie ukazała współczesne oblicze Kapitana Ameryki (choćby w "Zimowym Żołnierzu") i mógł stworzyć bardzo dobry komiks akcji/szpiegowski został zmarnowany na przewidywalną historyjkę o tajemniczym artefakcie™, złej organizacji™ oraz wyprawie na Marsa, która oczywiście zakończy się obowiązkową nawalanką™ rozegraną na zasadzie "dobrzy dostają łomot, a następnie dochodzi do zwrotu akcji™".

Rysunki Mike'a Deodato...

Czas na komiks | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, Paweł, WKKM

Znane nazwisko scenarzysty, nietypowy skład drużyny i bohaterowie, których rzadko mieliśmy okazję oglądać w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Zapowiadało się naprawdę ciekawie. 79 tom kolekcji Secret Avengers – Misja na Marsa jednak rozczarowuje. Nie wykorzystany potencjał boli, a postacie mało znane polskiemu czytelnikowi nie ukazały nic ze swoich możliwości.

Przeczytaj więcej na