rozwiń zwiń

Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo

Okładka książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Marek Rabij
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Marek Rabij
7,4 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
224 str. 3 godz. 44 min.

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,0
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Gwarantujemy, że będzie tanio



106 8 32

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1655 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Siedzę sobie tedy w łóżku pod cieplutką kołdrą (pościel made in Poland, ale nie wiem, skąd pochodziła bawełna na poszewkę), w pokoju wielkości mniej więcej 15 metrów kwadratowych (średni metraż mieszkania dla czteroosobowej rodziny w slumsach Dhaki), w zasięgu wzroku stoi moja szafa z ciuchami (90% z drugiej ręki, second-handu i innego ciucholandu). Odziana jestem w piżamę, na którą składają się bawełniane gacie z placu (zapewne made in China) i licząca sobie jakieś 8 lat podkoszulka, kupiona w Tally Weijl.
Nie marnuję, nie wyrzucam, nie kupuję, jeśli nie jest potrzebne. Czy jestem dobrym konsumentem?

Pytanie jest przewrotne i niestety, ku mojej wielkiej wygodnieckiej goryczy, książka Rabija nie chce mi dać gotowej odpowiedzi, zostawiając z ohydnym, lepkim poczuciem niepewności i swoistej bezsilności.
Kupujesz co sezon sieciówkowe ciuchy? Wspierasz wyzysk szwaczek w Bangladeszu. Nie kupujesz? Godzisz w gospodarkę Bangladeszu, jednego z najbiedniejszych krajów świata. Starasz się kupować fair trade i co tam jeszcze? Nic nie zmienisz, bo wobec złożonych mechanizmów gospodarki, optymalizacji kosztów, podaży i popytu jesteś bez szans.

To nie jest reportaż spod znaku XIX-wiecznych naturalistów, plastyczny i przejmujący grozą; daleko mu też do beznamiętnej obojętności Borowskiego. Rabij nie sili się na budzenie współczucia, nie stara się być bardziej przejmujący, niż były historie jego rozmówców. Nie demaskuje z pasją i słusznym gniewem, nie oskarża cię, czytelniku, nie zajmuje się analizowaniem tego niebywałego mechanizmu, jakim jest z grubsza absurdalny czynnik "bycia modnym". Nie zmusza nawet swoim pisaniem, aby się tymi kwestiami zajmować.

Sprawia za to, że nie możesz przestać o tym myśleć. Że jednak trochę ci głupio, kiedy w piątek po pracy wpadasz na godzinkę do galerii, bo szukasz portek na jesień. Że kiedy na metce widzisz "Made in Bangladesh" zastanawiasz się, kim była kobieta, która uszyła spodnie, naszyła aplikację, postarzyła spodnie piaskowaniem. Nawet nie to, jak żyje, ale czy jeszcze żyje.
Stoisz zatem z tymi portkami w sklepie i dumasz - kupić i dać szwaczce zarobić, czy nie kupić i zrujnować gospodarkę Bangladeszu? Może te stare, z poprzedniego sezonu, wcale nie są takie zużyte? Ostatecznie szwy się nie rozdarły i nie masz przetarć na tyłku, do wiosny dochodzisz. To może nie kupować? A czy niekupowanie etycznie jest lepsze?

Głupio trochę napisać o książce, która analizuje nierówność, niesprawiedliwość, wyzysk i brutalność mechanizmów, które rządzą światem, że taka książka jest dobra.
No to może - to właśnie robi reportaż Rabija. Nie daje szybko zapomnieć.

Siedzę sobie tedy w łóżku pod cieplutką kołdrą (pościel made in Poland, ale nie wiem, skąd pochodziła bawełna na poszewkę), w pokoju wielkości mniej więcej 15 metrów kwadratowych (średni metraż mieszkania dla czteroosobowej rodziny w slumsach Dhaki), w zasięgu wzroku stoi moja szafa z ciuchami (90% z drugiej ręki, second-handu i innego ciucholandu). Odziana jestem w piżamę,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 139
  • Chcę przeczytać
    1 749
  • Posiadam
    285
  • 2018
    64
  • 2020
    53
  • Reportaż
    51
  • 2021
    51
  • Audiobook
    48
  • 2020
    33
  • 2019
    31

Cytaty

Więcej
Marek Rabij Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Zobacz więcej
Marek Rabij Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Zobacz więcej
Marek Rabij Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także