Powrót

Okładka książki Powrót
Ben Shephard Wydawnictwo: Wielka Litera historia
580 str. 9 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Long Road Home: The Aftermath of the Second World War
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2016-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-24
Liczba stron:
580
Czas czytania
9 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380320772
Tłumacz:
Jan Dzierzgowski
Tagi:
Jan Dzierzgowski II wojna światowa przesiedlenia historia
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1967
1143

Na półkach: ,

Sporych gabarytów opracowanie, napisane jednak w sposób bardzo przystępny, dzięki czemu czyta się je dość szybko, nie nuży ono czytelnika i nie irytuje. Autor pozbierał informacje z mnóstwa publikacji oraz dokumentów, posiłkował się również wspomnieniami tych, którzy przeżyli. Wszystko to uzupełnił obiektywnym i zdystansowanym komentarzem odautorskim, dzięki czemu powstało opracowanie naprawdę rzetelne i wartościowe.

Na polskim rynku wydawniczym w zasadzie dopiero od niedawna pojawiają się opracowania, dotyczące okresu ściśle powojennego, a więc lat 1945 - 1949. Okresu pomiędzy końcem II wojny światowej w Europie, a początkiem zimnej wojny. A przecież to okres niesamowicie ciekawy i pod wieloma względami dramatyczny. Koniec wojny może kojarzyć się z optymistycznymi obrazkami, w rodzaju fotografii z magazynu "Life", na której amerykański marynarz całuje pielęgniarkę, radując się na wieść o zakończeniu wojny z Japonią. W rzeczywistości jednak podpisanie pokojowych traktatów nie zakończyło wcale ludzkich dramatów - otworzyło jedynie nowy ich rozdział.

W "Powrocie" autor skupia się tylko i wyłącznie na europejskim teatrze działań wojennych. Opisuje losy dipisów, ludzi ocalonych z obozów koncentracyjnych, jeńców wojennych, byłych robotników przymusowych oraz innych szeroko pojętych wojennych uchodźców, którzy znaleźli się na terenie Niemiec. Opisuje zarówno problemy organizacyjne państw i instytucji, które objęły pieczę nad tymi rzeszami ludzi, pozbawionymi ojczyzny, jak i kwestie etyczne, pogmatwane losy oraz trudne wybory, przed jakimi musieli oni stawać. A wszystko to w atmosferze irytacji, nieznajomości specyfiki poszczególnych kultur i narodowości, niechęci do wydawania coraz to kolejnych pieniędzy na te ofiary wojny, przy poczuciu pogarszających się stale relacji ze Związkiem Radzieckim. Autor nie wybiela żadnej ze stron, krytykuje zarówno politykę państw i instytucji wspomagających, jak i nie zawsze właściwe zachowania samych dipisów. Daje szerokie spektrum tej problematyki, odkłamując wizję powszechnej szczęśliwości po nastaniu pokoju.

Te relacje budzą dość gorzkie refleksje, ale pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego kolejne lata po zakończeniu II wojny światowej przyniosły następne konflikty, dlaczego wiele z dawnych żalów i roszczeń do dnia dzisiejszego budzi wzajemną niechęć oraz pretensje. Obowiązkowa lektura dla każdego zainteresowanego historią powojenną.

Sporych gabarytów opracowanie, napisane jednak w sposób bardzo przystępny, dzięki czemu czyta się je dość szybko, nie nuży ono czytelnika i nie irytuje. Autor pozbierał informacje z mnóstwa publikacji oraz dokumentów, posiłkował się również wspomnieniami tych, którzy przeżyli. Wszystko to uzupełnił obiektywnym i zdystansowanym komentarzem odautorskim, dzięki czemu powstało...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    26
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Kindle
    2
  • Historyczne
    2
  • Ebooki
    2
  • II wojna światowa 1939-1945
    1
  • Wojenne echa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powrót


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne