Baśnie: Róża Czerwona

Fables: Rose Red
fantasy, baśnie
komiksy
aspolski

W czasie gdy wolni Baśniowcy ze świata doczesnego desperacko starają się schować przed Panem Mrocznym, Róża Czerwona – zarządczyni Farmy – odkrywa swoją bajkową przeszłość, otrząsa się z depresji i zaczyna działać. Przemiana ta nie mogła nadejść w lepszym momencie – coraz więcej części Nowego Jorku ulega złowrogiej mocy Pana Mrocznego, a szanse zadania mu dotkliwych strat maleją z godziny na godzinę. Na szczęście niedobitki z Baśniogrodu mają po swojej stronie najpotężniejszą wiedźmę tego świata – i może okazać się, że jest ona jedyną istotą bardziej bezwzględną od samego Pana Mrocznego.

Seria "Baśnie" cieszy się ogromną popularnością i gromadzi kolejne Nagrody Eisnera.

źródło opisu: Egmont Polska, 2015

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/

Szymon | 2019-07-11
Przeczytana: 01 lipca 2019

Jak pamiętamy Róża Czerwona po odejściu Niebieskiego jest pogrążona w wielkiej depresji. Praktycznie nie opuszcza swojego pokoju. Farma potrzebuje przywódcy, który przygotuje mieszkańców na wojnę. Na stanowisko Róży jest wielu chętnych, a wśród nich Dżepetto - temu dziadowi to jednak nie można ufać. Na szczęście Róża budzi się na nowo do życia i dzielnie pozbywa się konkurentów.

grafzero | 2018-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2018

To bez wątpienia najlepszy tom z wątku Pana Mrocznego. Wreszcie w pełni ujawnia się jedna z moich ulubionych postaci czyli Frau Totenkider. Jej decydujący pojedynek ma w sobie wszystko co najlepsze w serii, ale niestety ujawnia też problem z Panem Mrocznym. Ten bohater jest po prostu do bólu nudny. Zakończenie bardzo dobre.

PolishPopkulturę | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

No dobry był ten tom, dobry, choć wydaje mi się, że te wspominki Róży i Śnieżki powinien był Willingham umieścić gdzieś na początku serii, najlepiej w Folwarku Zwierzęcym - wtedy ta historia zrobiłaby na mnie ogromne wrażenie, bo konflikt między siostrami wciąż był świeży; w tomie piętnastym natomiast, gdy rany po tym konflikcie są już dawno zagojone, a błędy przeszłości wybaczone - flashback pełni już wyłącznie funkcję informacyjną i nie niesie ze sobą takiego ładunku emocjonalnego, jak nieść powinien. Poza tym - na plus świetny pojedynek Frau z Panem Mrocznym, choć popełnił tu Willingham ten sam błąd, co w wypadku tomu "Dobry Książę": oto znowu jeden z bohaterów dostał nagle power-upa bez ugruntowania fabularnego w poprzednich tomach, w wyniku czego lektura albumu pozostawia czytelnika z pytaniem: "skoro Frau od początku była tak potężna, dlaczego swego czasu sama w pojedynkę nie rozwaliła Adwersarza?". / Tak czy owak: polecam, bo mimo drobnych wpadek, to naprawdę godna seria...

Yave | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Ech... nudzi mi się już te ciągłe zachwycanie, no bo ile można? Ile można pisać tak świetne historie, panie Willingham? Co ja niby mam teraz zrobić, przecież nic odkrywczego nie napiszę, powtarzając się już po raz piętnasty, prawda?

Róża, tytułowa bohaterka, siostra Śnieżki a także zarządczyni Farmy, nie jest ostatnio w najlepszej formie. Po śmierci Niebieskiego Chłopca popadła w delikatnie powiedziawszy depresję i od wielu dni nie podnosi się z łóżka, nie je i nie rozmawia z innymi. Ale Farmie, powoli niszczonej przez strach przed nadchodzącym zagrożeniem i wewnętrzne konflikty jak nigdy przyda się przywódca. Czego będzie trzeba, żeby Róża się ogarnęła? I czy zdąży na czas?

<tu wstaw wszystkie zalety Baśni wypisane przeze mnie w poprzednich opiniach>. A co poza tym? Bardzo zręcznie przedstawiona historia Róży i Śnieżki, ogółem szanująca oryginalną genezę, ale od czasu do czasu podrzucająca coś nowego, co nie tylko "unormalnia" i "wydorośla" historię, ale również...

czechu | 2016-04-11

Kiedy już myślę, że seria powinna się zakończyć (bo brakuje jej polotu i zaczyna nużyć) oni wymyślają coś nowego, ciekawego, intrygującego. Godna seria.

giera | 2016-01-25

(...) Patrząc na okładkę nie trudno się domyślić, że będziemy mieli do czynienia z cudownym powrotem „do zdrowia” Róży Czerwonej. I trzeba przyznać, że jest to powrót w wielkim stylu. Jak pamiętamy, po śmierci Niebieskiego Chłopca tytułowa bohaterka przeszła załamanie nerwowe, które skończyło się chroniczną depresją. Dziewczyna ukryła się w swoim pokoju i właściwie od wielu numerów nie wychodzi z łóżka: nie je, nie myje się, nie przyjmuje żadnych gości, olewa dobre rady. Porzuciła obowiązki zarządcy Farmy, chociaż wszyscy Baśniowcy na nią liczą. Nawet udany seks z Jasiem (tym od magicznej fasoli), który mieliśmy okazję podglądać we Wielkim baśniowym crossoverze, nie wybił jej z apatii.

Nie jest z nią dobrze. Właściwie z dnia na dzień jest gorzej. Zdają sobie z tego sprawę osoby należące onegdaj do władz Baśnigrodu, które planują bezkrwawy przewrót. Czas najwyższy, aby siostra Śnieżki przejrzała na oczy, otrząsnęła się i stanęła twardo na ziemi. Właśnie zdroworozsądkowe podejście...