Twarz

Okładka książki Twarz Tadeusz Różewicz
Okładka książki Twarz
Tadeusz Różewicz Wydawnictwo: Czytelnik poezja
87 str. 1 godz. 27 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1966-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
87
Czas czytania
1 godz. 27 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011 Krystyna Czerni, Mieczysław Porębski, Tadeusz Różewicz
Ocena 7,0
Pisanie jest t... Krystyna Czerni, Mi...
Okładka książki Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013 Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz
Ocena 7,2
Braterstwo poe... Czesław Miłosz, Tad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
480
131

Na półkach:

Różewicz bardzo lubił swoją poezję tłumaczyć, co z pewnością spodoba się czytelnikom, przynajmniej tym mało samodzielnym w dziedzinie poezji. W posłowiu do "Twarzy" przedstawia fragmentarycznie swój (anty-)manifest poetycki.
Przed jego poezją nie stoją estetyczno-metafizyczne przesłanki, podstawy, idee, lecz postawa etyczna. Poezja według Różewicza może czerpać z jednego z dwóch źródeł: estetyki lub etyki. Wojna i okupacja hitlerowska sprawiły, że oba te źródła wyschły; "umył w nich ręce morderca." Awangardowość i unikalność Różewicza wywodzi się z drugiego źródła, etyki, które poeta pragnął odnowić; z języka, uczuć, faktów, człowieka nie tyle nowego (jak w socrealizmie),co zrekonstruowanego.
Nie można napisać, że 'etyka nakazuje coś Różewiczowi' To raczej Różewicz narzuca sam sobie postawę etyczną, powinnością poety jest pozbierać gruzy starego świata i bynajmniej nie ożywić je swoim (romantycznym) 'tchnieniem', nie nadać im duszę czy sens, tylko powoli i cierpliwie rekonstruować znaczenie słów, nazywać, nakreślić kontury, odzyskać stabilność. Nie chodzi tu o nadanie nowego znaczenia słowom, ani w sensie socrealistycznym (chociaż Różewicz był zaangażowany politycznie, a etyka była dla niego podstawą polityki) ani w sensie awangardowym.
Języka nie trzeba udziwniać, należy go uprościć, nie pozwolić na to, żeby sensy się rozpuściły, starły. Zarówno awangardowe wartości estetyczne: Nowość, piękno, sens poetycki jak i mający swoje źródło w metafizyce nabożny podziw dla dzieł sztuki, podnoszenie poezji do rangi religii muszą ustąpić miejsca zwykłemu sensowi, banałowi, bezpośredniości wypowiedzi poetyckiej. Słowa należy oczyścić, mają stać przed nami nagie. "Mówienie 'wprost' miało prowadzić do odzyskania banalnej wiary, banalnej nadziei, banalnej miłości. Wiersze, w których sadziłem się na oryginalność, niepowtarzalność, 'nowość', mają dla mnie znaczenie drugorzędne." Awangardowosć Tadeusza Różewicza nie wynika z jego chęci bycia artystą, Poetą, nie chce on czytelnika zaszokować udziwnionym językiem czy zapewnić mu 'przeżycia estetycznego'. To tworzenie nowego elementarza pojęć, powojennego, nowego-starego słownika, utożsamianie poezji z dobrem i pewnością, a nie pięknem, są najważniejsze. Nagie, 'banalne' wiersze jednak z czasem "zakreśliły krąg i wytworzyły mimo woli nowe 'wartości estetyczne'". Lecz te wartości są dla Różewicza drogą, a nie celem.

Różewicz bardzo lubił swoją poezję tłumaczyć, co z pewnością spodoba się czytelnikom, przynajmniej tym mało samodzielnym w dziedzinie poezji. W posłowiu do "Twarzy" przedstawia fragmentarycznie swój (anty-)manifest poetycki.
Przed jego poezją nie stoją estetyczno-metafizyczne przesłanki, podstawy, idee, lecz postawa etyczna. Poezja według Różewicza może czerpać z jednego z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    1
  • Polska
    1
  • W zbiorach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Twarz


Podobne książki

Przeczytaj także