Psychologia rozwoju narodów

Tłumaczenie: Julian Ochorowicz
Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
Lois psychologiques de l'évolution des peuples
LubimyCzytać

Człowiek dzisiejszy jest jeszcze w stadyum poszukiwania teoretycznych podstaw dla przyszłej budowy socyalnej – i w tem tkwi niebezpieczeństwo dla niego. Nie wojny, nie rewolucye, po których szybko goją się rany, stanowią o losie narodów, lecz zmiany w zasadniczych ideach. Gdy one nastąpią, tem samem i wszystkie składniki cywilizacyi zmienić się muszą. Prawdziwe rewolucye, jedynie niebezpieczne dla istnienia narodu, są te, które dotykają jego myśli.

źródło opisu: http://etiuda.net/

źródło okładki: http://etiuda.net/

Macław | 2018-05-16

Książka warta uwagi.

"Rzymianie dawnych wieków mieli potrzeby bardzo małe, a ideał bardzo silny. Ideał ten — wielkość Rzymu — górował nad wszystkiem w ich duszy, i każdy obywatel gotów był poświęcić mu swoją rodzinę, swój majątek i swoje życie. Gdy Rzym stał się biegunem cywilizacyi, najbogatszem miastem na ziemi, został zalany przez cudzoziemców, ze wszystkich stron świata napływających, którym w końcu musiał przyznać prawo obywatelstwa. Ci, pragnąc tylko korzystać z jego zbytków, mało się troszczyli o jego chwałę. Wielkie miasto stało się wówczas wielkim i sławnym zajazdem, ale to już nie była Roma. Zdawała się wprawdzie żyć jeszcze, lecz dusza jej dawno już umarła."

Psychologia rozwoju narodów
Gustawa Le Bon

doitforheaven | 2017-08-29
Przeczytana: sierpień 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chociaż czytanie takiej książki nie było łatwe, nauczyłem się wiele nowego. Autor podaje mnóstwo przykładów i nawiązuje do teraźniejszości, co mi się bardzo spodobało. Jedynym minusem tej książki jest to, że pewne kwestie autor wyraził subjektywnie, nie uprzedzając, że jest to tylko jego opinia.