Impresje Mikołowskie. 20. odsłona

Wydawnictwo: Muzeum Śląskie
LubimyCzytać

Katalog wystawy jubileuszowej prac poplenerowych ze zbiorów Urzędu Miasta Mikołów - Galerii Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie (5 kwietnia -29 maja 2011).Wystawa prezentuje ponad 90 dzieł malarskich, graficznych, rysunkowych i rzeźbiarskich będących pokłosiem organizowanych w Mikołowie plenerów, zwanych "Impresjami mikołowskimi". Niezwykłość pleneru mikołowskiego i jego ważne miejsce pośród podobnych tego typu wydarzeń na terenie Polski jest dziełem kolejnych uczestników oraz jego organizatorów: burmistrza miasta i kierownika organizacyjnego - Gerarda Piszczka, a także kuratorów: Stanisława Mazusia, Renaty Bonczar i Franciszka Maśluszczaka.W Mikołowie, podczas 20 kolejnych edycji "Impresji", gościło około 125 artystów polskich wywodzących się z dużych i znaczących ośrodków twórczych na terenie całego kraju: profesorów akademii sztuk pięknych, twórców znanych i cenionych oraz tych mniej rozpoznawalnych, ale równie utalentowanych, o znaczącym dorobku artystycznym. Wśród najbardziej znanych można wymienić nieżyjących już Jerzego Dudę-Gracza, Zbysława Maciejewskiego, Jana Nowaka, Franciszka Starowieyskiego, Stefana Suberlaka. Oprócz nich w plenerach biorą udział również artyści spoza Polski, m.in. z Holandii, Czech, Niemczech, Słowacji, Jugosławii, Grecji. 20-lecie pleneru jest ważną okazją do zaprezentowania tej dużej kolekcji, obejmującej już około 400 prac, będącej własnością Urzędu Miejskiego w Mikołowie.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!