Wyzwanie czytelnicze LC

Od Lechowego Pola (955) do Mediolanu (1158). W służbie monarchów Rzeszy. Relacje czeskich źródeł narracyjnych o wyprawach Przemyślidów

historia
LubimyCzytać

Celem niniejszej pracy jest pogłębienie pewnych aspektów naszej wiedzy o integracji Czech ze średniowiecznym Cesarstwem rzymskim we wcześniejszym średniowieczu, przed powstaniem instytucjonalnej monarchii Przemyślidów. Początek analizy wyznaczają pierwsze doniesienia o obecności w szeregach armii niemieckiej posiłków czeskich, co miało miejsce podczas bitwy na Lechowym Polu (955), natomiast górną cenzurę niniejszych dociekań stanowią włoskie wyprawy Fryderyka Barbarossy.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras