Okładka książki Od Lechowego Pola (955) do Mediolanu (1158). W służbie monarchów Rzeszy. Relacje czeskich źródeł narracyjnych o wyprawach Przemyślidów Joanna Sobiesiak
Joanna Sobiesiak Wydawnictwo: historia
historia

Nie jest to zdecydowanie literatura popularnonaukowa. Autorka przytacza i analizuje źródła czeskie nie mając na celu zainteresować czytelnika. Niemniej mi się to dobrze czytało.

Książka składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy, "Bitwa na Lechowym polu (955)" opowiada nie tyle o udziale czeskim w bitwie co szeroko o całej kampanii prowadzącej do bitwy oraz samej bitwie. Choć wątek czeski jest oczywiście opisany w niej na tyle na ile to możliwe dokładnie.

Rozdział drugi, "Zależność polityczna a udział Czechów w wyprawach władców niemieckich w opinii Kosmasa" przedstawia część kroniki tego czeskiego autora w którym opisane są czeskie walki z Węgrami i uwikłanie w politykę Rzeszy oraz analizuje jak wygląda tytułowa zależność.

Rozdział trzeci "Milites Boemorum we włoskich kampaniach władców Rzeszy. Relacje czeskich dziejopisów z XI-XII wieku" pokazuje nam jak w różni kronikarze pisali o czeskich wyprawach. Główna część rozdziału opisuje tzw. "rzymskie jazdy" czyli uczestnictwo 300 czeskich wojów w wyprawach królów Niemiec po koronę cesarską do Rzymu. Nie były to wyprawy wojenne lecz prestiżowe. Gross rozdziału dotyczy też rozważań kiedy zaczęły się te jazdy, jaka była ich podstawa prawna, czy był to obowiązek lenny czy może dobra wola czeskich władców dzięki którym mieli z tego konkretne korzyści itd. Dopiero na koniec rozdziału są opisane wyprawy wojenne na Mediolan o których szerzej pisze autorka w dwóch kolejnych rozdziałach - "Władysław II w Italii: w służbie cesarza czy dla własnych korzyści?" oraz "Królewskie gęsta Władysława II w przekazie Wincentego z Pragi - wyprawa włoska 1158 roku".
Rozdział czwarty jest zdecydowanie najciekawszy według mnie.

Największym minusem książki jest dość częste przytaczanie cytatów po łacinie bez tłumaczenia ich na język polski, ale to chyba dość powszechne wśród akademików, bo nie pierwszy raz to widzę.

Generalnie jeśli miałbym powiedzieć komu polecam tę książkę, to byliby to ludzie zainteresowani średniowieczną historią Czech, którym nie straszne są książki naukowe, oraz ludzie którzy chcieliby zgłębić temat rzymskich jazd oraz czeskich wypraw wojennych przeciw Mediolanowi.