Tramwaje górnośląskie. Tom 2. Tramwaje katowickie po 1945 roku

Wydawnictwo: Eurosprinter
LubimyCzytać

Kilkuletnie prace nad opracowaniem historii śląskich i zagłębiowskich tramwajów dobiegły do szczęśliwego finału. Warto jednak było czekać gdyż książka nie tylko budzi respekt jeśli chodzi o stronę techniczną i zgromadzony materiał. Autorzy zadbali o niezwykle atrakcyjną treść udokumentowaną odpowiednimi źródłami. Opisanie dziejów tramwajów aglomeracji katowickiej ze względu na ogromny materiał podzielono na dwa tomy. Tom 2 zawiera okres od roku 1945 do dzisiaj. W książce poza fenomenalnymi zdjęciami znalazły się: rysunki taboru, mapy i schematy układów torowych, reprodukcje biletów, rozkłady jazdy, reprodukcje dokumentów i tablice. Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych nie tylko komunikacją miejską. Z pożytkiem mogą po nią sięgnąć profesjonalni historycy, studenci i uczniowie, a także wszyscy pragnący zgłębić historię aglomeracji katowickiej. Większość ogromnego zbioru fotografii ma wartość dokumentalną pozwalającą studiować zmiany zachodzące w architekturze i urbanistyce śląskich miast.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Marek | 2016-01-01

Książka opisuje dzieje tramwajów aglomeracji katowickiej od 1945 roku do czasów współczesnych. Trzeba przyznać, że autorzy zebrali imponującą ilość materiału. Szczegółowo przedstawiono rozwój i przekształcenia systemu komunikacji tramwajowej, infrastrukturę i tabor. Dużo miejsca poświęcono na opis rozwoju poszczególnych linii tramwajowych, jednak dla osób niezaznajomionych z topografią poszczególnych miast ta część może się wydać nieco hermetyczna. Na plus należy zaliczyć ciekawostki historyczne przywoływane przy opisie niektórych wydarzeń, pozwalające lepiej zrozumieć specyfikę dawnych czasów, choćby postawy społeczne czy politykę władz w danych kwestiach. Książka zawiera również obszerne dane statystyczne na temat eksploatowanego taboru - akurat ta część mnie niezbyt interesowała, ale statystycy powinni być zadowoleni. Całości dopełnia obszerna galeria kolorowych fotografii na końcu książki.
Oprawa stoi na wysokim poziomie: kredowy papier, liczne zdjęcia, mapy itp.
Pozycja jak...