Zapomniane Miejsca Dolnego Śląska: Sudety Zachodnie. Przewodnik

Okładka książki Zapomniane Miejsca Dolnego Śląska: Sudety Zachodnie. Przewodnik Jakub Jagiełło
Okładka książki Zapomniane Miejsca Dolnego Śląska: Sudety Zachodnie. Przewodnik
Jakub Jagiełło Wydawnictwo: Wydawnictwo CM turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo CM
2016-05-19
2016-05-19

Okładka książki Zapomniane miejsca Łódzkie II poszerzona edycja Jakub Jagiełło, Ewa Perlińska- Kobierzyńska, Aleksandra Szafrańska-Dolewska, Tomasz Szwagrzak
Zapomniane mie... Jakub Jagiełło, Ewa...
Okładka książki Najwybitniejsze szczyty Polski Jakub Jagiełło, Bartłomiej Grzegorz Sala
Najwybitniejsz... Jakub Jagiełło, Bar...

Malutki (wersja prawie kieszonkowa) przewodnik “Zapomniane miejsca Dolnego Śląska. Sudety Zachodnie” został podzielony na trzy rozdziały: okolice Jeleniej Góry i Wałbrzycha, Górne Łużyce i pogranicze śląsko – łużyckie oraz Pogórze Kaczawskie i okolice.

Znajdziemy tu opisy miejscowości (często malutkich, ukrytych gdzieś daleko poza szlakami turystycznymi) i znajdujących się w nich interesujących obiektów, które popadły w ruinę, jednak mogą stanowić atrakcję dla miłośników historii, podróżników, eksploratorów czy poszukiwaczy przygód. Zamieszczono tu bardzo przydatne informacje jak dotrzeć do poszczególnych miejsc i jak znaleźć opisane obiekty. Są to dworki, pałace, ruiny zamków, kościoły, zabytkowe cmentarze itp. W ramkach zamieszczono informacje o ważnych dla danego miejsca czy obiektu postaciach historycznych.

Przewodnik wzbogacono o czarno białe jak również kolorowe zdjęcia z opisem. Uważam, że jest to pożyteczna i praktyczna ściąga gdy chcemy zrobić sobie wycieczkę historyczną po swoim regionie i to niekoniecznie po najbardziej znanych, uczęszczanych i zatłoczonych turystycznie miejscach. Takie odludzia mają swój urok i skrywają wiele tajemnic, a książeczka może być pomocna w dotarciu do tego typu miejsc.

Ależ nam ta książka sprawiła dużo frajdy! Każdy dzień urlopu z bazą wypadową z karpacza planowaliśmy z nią, patrząc na nazwy mijanych miasteczek w drodze do bardziej znanych celów i szukając w nich opisanych miejsc. Nieraz stały one przy drodze, nieraz jednak była to zabawa w detektywów, trzeba było pytać miejscowych i sporo się naszukac, aby odkryć ruiny zapomnianego pałacyku czy zniszczona drogę krzyżowa.
To wielka satysfakcja i przyjemne uczucie podążania niewydeptanymi ścieżkami.
Zabraklo propozycji połączenia punktów w ramach konkretnych wycieczek lub w oparciu o motyw przewodni. Brakuje też kolorowych zdjęć, ale z nimi książka byłaby dużo droższa.
Zachęceni tą pozycją pozycją zakupiliśmy dwie kolejne dla naszych rejonów :)

• Podróże
  • Śląsk jest jeden!
  • Góry
  • Dolny Śląsk
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Zapomniane Miejsca Dolnego Śląska: Sudety Zachodnie. Przewodnik