Dudziak

Droga Tadeusza Mazowieckiego

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

Pozycja „Droga Tadeusza Mazowieckiego” nie jest kolejną biografią prezentującą najważniejsze fakty z życia Premiera. Książka autorstwa Tomasza Mielcarka stanowi bowiem ukłon w stronę sylwetki człowieka, który jest jednym z głównych architektów współczesnej Polski. Czytelnik zyskuje okazje, by przyjrzeć się ewolucyjnym zmianom, które przez wiele lat dojrzewały w umyśle Tadeusza Mazowieckiego.

Na temat Tadeusza Mazowieckiego napisano już wiele pozycji, pomimo tego wielu z nas nadal nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: Kim był ojciec założyciel III RP, i dlaczego podjęte przez niego decyzje mają tylu samo zwolenników, co krytyków? Książka „Droga Tadeusza Mazowieckiego” pozwala zrozumieć wyjątkowość Premiera oraz wagę podjętych przez niego decyzji. Tadeusz Mazowiecki rozpoczynając swą drogę jako młody dziennikarz, działacz społeczny, musiał podjąć się żmudnej pracy nad zmianą otaczającego go świata, aby ostatecznie łącząc tradycję i wiarę z nurtem marksizmu stać się posłem na Sejm PRL i ojcem założycielem III RP.

„Droga Tadeusza Mazowieckiego” pozwala dostrzec jak zainteresowanie socjalizmem przekształciło się w próbę zmian systemu, i humanizacji najtwardszych postaw i działań. Walka o wdrożenie nowych idei nakazała wejście do opozycji, podjęcie głodówki, i przetrwanie jednego z najdłuższych w czasie stanu wojennego internowań. Informacje zawarte w książce ułatwiają zrozumienie najważniejszych decyzji podjętych podczas przewodniczenia radzie ministrów. Pozwalają na ponowne, analityczne przyglądanie się wyborom parlamentarnym, stosunkom z Niemcami i Związkiem Radzieckim , współpracy i sporowi z Lechem Wałęsą, a także działalności politycznej Premiera już w III RP.

Najważniejsze i najciekawsze fakty przedstawione zostają chronologicznie, dzięki czemu z łatwością odnajdziemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z Tadeuszem Mazowieckim.

źródło opisu: http://bonito.pl/k-1592059-droga-tadeusza-mazowieckiego

źródło okładki: http://bonito.pl/k-1592059-droga-tadeusza-mazowieckiego

Izabela Pycio | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

"Mogę być premierem dobrym albo złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym."

Z zaciekawieniem sięgam po książki relacjonujące wydarzenia z historii, których byłam obserwatorem lub świadkiem. Interesująco porównuje się własne spostrzeżenia na temat pewnych wydarzeń i działań osób publicznych z interpretacją dokonywaną przez innych. Poprzez spojrzenie na dane zagadnienie z odmiennej perspektywy, nasza wiedza wzbogaca się, wychwytujemy niuanse i nieznane szczegóły, czasami polemizujemy, a kiedy indziej utrwalamy własne przekonania

Autor rzetelnie i przystępnie przedstawił ewolucję poglądów Tadeusza Mazowieckiego, najważniejsze wydarzenia z życia publicznego, a także odniesienia do osób, z którymi współpracował i rywalizował. Tadeusz Mazowiecki to postać szeroko znana nie tylko Polakom, ciesząca się dużym uznaniem i szacunkiem. Osoba bardzo zasłużona dla polskiej demokracji. Jego działalność redakcyjną, społeczną i polityczną charakteryzowało dążenie do porozumienia, dialog,...

Aneta | 2015-11-16

„Droga Tadeusza Mazowieckiego” pióra Tadeusza Mielcarka to bardzo rzetelnie napisana biografia jednego z nielicznych absolutnie uczciwych polskich polityków.
Autor książki, wydanej przez Psychoskok, miał trudne zadanie: jak napisać porywającą czytelników biografię człowieka bardzo spokojnego i uczciwego, nie mającego na swoim politycznym koncie wyskoków przyciągających tabloidy. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił żmudnej pracy dla dobra obywateli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Patetyczne określenie? Zapewne tak, ale jak inaczej określić wysiłki człowieka, który przez większość swojego życia szedł pod prąd, sprzeciwiając się wszystkiemu, co było niezgodne z jego życiową uczciwością?
Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której Tadeusz Mazowiecki, żeby osiągnąć założony cel, godzi się na niegodne politycznie kompromisy. Nie potrafię wyobrazić sobie Tadeusza Mazowieckiego posuwającego się do kłamstwa, aby osiągnąć jakąś – osobistą lub polityczną – korzyść…
Wiem...

Stefek-burczymucha | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Bardzo rzeczowa biografia Tadeusza Mazowieckiego, którego życie współgrało z najnowszą historią Polski. Wiele można się dowiedzieć na temat uwarunkowań życia w komunistycznym PRL. Wiele osób czyni zarzuty Tadeuszowi Mazowieckiemu za jego układność z komunistami ale trzeba pamiętać że wynika to z jego doświadczeń z nimi gdzie dysponowali oni siłą i stosowali przemoc i metodą pokojową tylko można było ich okiełznać i przekonać do pozbycia się nienawiści do wroga klasowego. Kopalnia wiedzy o postaci bardzo znaczącej dla Polski w okresie PRL i przemian 1989 roku.

agnieszkamy | 2016-09-29
Penelopa | 2016-04-03