Droga Tadeusza Mazowieckiego

Okładka książki Droga Tadeusza Mazowieckiego
Tomasz Mielcarek Wydawnictwo: Psychoskok biografia, autobiografia, pamiętnik
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Psychoskok
Data wydania:
2015-11-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-30
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379004706
Tagi:
Tadeusz Mazowiecki biografia Psychoskok
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
15
9

Na półkach:

Książka jest dobra (staram się być surowy w ocenach i używać pełnej skali, stąd być może moje 7 u kogoś odpowiada wyższej cyferce). Po książkę sięgnąłem, ponieważ Mazowieckiego ceniłem i, jako czytelnik "Więzi" i człowiek o centrowych poglądach, chciałem poznać trochę bardziej jego intelektualne tło, a także zrozumieć skąd wzięły się jego początki w PAX-ie. Obie te odpowiedzi w książce znalazłem. Podoba mi się też to, że biografia skupia się bardziej na postawie, poglądach i intelektualnych przemyśleniach Mazowieckiego, a nie jego życiorysie.

Z tego co wiem, a szukałem innych książek na ten temat, to też najbardziej rzeczowa książka poświęcona Mazowieckiemu. To, co mi trochę przeszkadza, to wyraźna sympatia autora do postaci, którą opisuje. Podzielam tę sympatię, ale czasem ta sympatia była zbyt widoczna i podważała moje zaufanie do bezstronności biografa. Cieszę się, że sięgnąłem po tę książkę, wiele pomogła mi zrozumieć, pozostaje jedynie w tle wątpliwość, czy przypadkiem nie jest to książka "od sympatyka dla sympatyków".

Bonus: poprzez opisanie postawy Mazowieckiego względem innych (PAX-u, TP, a zwłaszcza różnych nurtów wewnątrz Solidarności i na początku III RP) książka pomaga zrozumieć też szerszy kontekst.

Książka jest dobra (staram się być surowy w ocenach i używać pełnej skali, stąd być może moje 7 u kogoś odpowiada wyższej cyferce). Po książkę sięgnąłem, ponieważ Mazowieckiego ceniłem i, jako czytelnik "Więzi" i człowiek o centrowych poglądach, chciałem poznać trochę bardziej jego intelektualne tło, a także zrozumieć skąd wzięły się jego początki w PAX-ie. Obie te...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
18
18

Na półkach: ,

Bardzo rzeczowa biografia Tadeusza Mazowieckiego, którego życie współgrało z najnowszą historią Polski. Wiele można się dowiedzieć na temat uwarunkowań życia w komunistycznym PRL. Wiele osób czyni zarzuty Tadeuszowi Mazowieckiemu za jego układność z komunistami ale trzeba pamiętać że wynika to z jego doświadczeń z nimi gdzie dysponowali oni siłą i stosowali przemoc i metodą pokojową tylko można było ich okiełznać i przekonać do pozbycia się nienawiści do wroga klasowego. Kopalnia wiedzy o postaci bardzo znaczącej dla Polski w okresie PRL i przemian 1989 roku.

Bardzo rzeczowa biografia Tadeusza Mazowieckiego, którego życie współgrało z najnowszą historią Polski. Wiele można się dowiedzieć na temat uwarunkowań życia w komunistycznym PRL. Wiele osób czyni zarzuty Tadeuszowi Mazowieckiemu za jego układność z komunistami ale trzeba pamiętać że wynika to z jego doświadczeń z nimi gdzie dysponowali oni siłą i stosowali przemoc i metodą...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
2821
2131

Na półkach:

"Mogę być premierem dobrym albo złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym."

Z zaciekawieniem sięgam po książki relacjonujące wydarzenia z historii, których byłam obserwatorem lub świadkiem. Interesująco porównuje się własne spostrzeżenia na temat pewnych wydarzeń i działań osób publicznych z interpretacją dokonywaną przez innych. Poprzez spojrzenie na dane zagadnienie z odmiennej perspektywy, nasza wiedza wzbogaca się, wychwytujemy niuanse i nieznane szczegóły, czasami polemizujemy, a kiedy indziej utrwalamy własne przekonania

Autor rzetelnie i przystępnie przedstawił ewolucję poglądów Tadeusza Mazowieckiego, najważniejsze wydarzenia z życia publicznego, a także odniesienia do osób, z którymi współpracował i rywalizował. Tadeusz Mazowiecki to postać szeroko znana nie tylko Polakom, ciesząca się dużym uznaniem i szacunkiem. Osoba bardzo zasłużona dla polskiej demokracji. Jego działalność redakcyjną, społeczną i polityczną charakteryzowało dążenie do porozumienia, dialog, życzliwość, otwartość i szacunek wobec innych. Wychowany był w duchu katolickim i silnych tradycjach patriotycznych. Bardzo pracowity, oddany ojczyźnie, wierny przyjętym zasadom, a przy tym skromny, uczciwy, rozważny i konsekwentny w dążeniu do celu.

W książce znajdziemy zaledwie kilka wzmianek na temat życia prywatnego polityka, unikającego zbędnego publicity. Biografię czyta się z ciekawością, bardzo dobrze przemyślana i dopracowana chronologicznie, interesująco zaprezentowana, z małymi wyjątkami pozbawiona ocen i wartościowania. Choć niewiele informacji miały dla mnie znamiona nowości, to jednak chętnie zapoznałam się z nią i odświeżyłam wiedzę o Tadeuszu Mazowieckim.

bookendorfina.blogspot.com

"Mogę być premierem dobrym albo złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym."

Z zaciekawieniem sięgam po książki relacjonujące wydarzenia z historii, których byłam obserwatorem lub świadkiem. Interesująco porównuje się własne spostrzeżenia na temat pewnych wydarzeń i działań osób publicznych z interpretacją dokonywaną przez innych. Poprzez spojrzenie na dane...

więcej Pokaż mimo to

48
Reklama
avatar
848
603

Na półkach:

„Droga Tadeusza Mazowieckiego” pióra Tadeusza Mielcarka to bardzo rzetelnie napisana biografia jednego z nielicznych absolutnie uczciwych polskich polityków.
Autor książki, wydanej przez Psychoskok, miał trudne zadanie: jak napisać porywającą czytelników biografię człowieka bardzo spokojnego i uczciwego, nie mającego na swoim politycznym koncie wyskoków przyciągających tabloidy. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił żmudnej pracy dla dobra obywateli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Patetyczne określenie? Zapewne tak, ale jak inaczej określić wysiłki człowieka, który przez większość swojego życia szedł pod prąd, sprzeciwiając się wszystkiemu, co było niezgodne z jego życiową uczciwością?
Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której Tadeusz Mazowiecki, żeby osiągnąć założony cel, godzi się na niegodne politycznie kompromisy. Nie potrafię wyobrazić sobie Tadeusza Mazowieckiego posuwającego się do kłamstwa, aby osiągnąć jakąś – osobistą lub polityczną – korzyść…
Wiem natomiast, że kiedy przed posłami sejmu okresu przejściowego zasłabł, to był to skutek jego tytanicznej pracy, której cel – budowa państwa prawa od podstaw – został przerwany przez sławetną „wojnę na górze”…
Tomaszowi Mielcarkowi udało się z tego spokojnego, cichego, pozbawionego fajerwerków życia wielkiego Polaka, którym bez wątpienia był Tadeusz Mazowiecki, stworzyć biografię, od której nie można się oderwać. Dlatego wszystkim interesującym się najnowszą historią Polski, polecam tę książkę. To trzeba przeczytać!

„Droga Tadeusza Mazowieckiego” pióra Tadeusza Mielcarka to bardzo rzetelnie napisana biografia jednego z nielicznych absolutnie uczciwych polskich polityków.
Autor książki, wydanej przez Psychoskok, miał trudne zadanie: jak napisać porywającą czytelników biografię człowieka bardzo spokojnego i uczciwego, nie mającego na swoim politycznym koncie wyskoków przyciągających...

więcej Pokaż mimo to

8

Cytaty

Więcej
Tomasz Mielcarek Droga Tadeusza Mazowieckiego Zobacz więcej
Tomasz Mielcarek Droga Tadeusza Mazowieckiego Zobacz więcej
Tomasz Mielcarek Droga Tadeusza Mazowieckiego Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd