Trela

Wydawnictwo: Marginesy
9788365282057
Jerzy Trela
Róża_Bzowa

„Wielki aktor, który nie jest gwiazdą. Dał swoje oblicze setkom postaci, ale zawsze pozostał sobą – żadnej z nich nie pozwolił sobą zawładnąć. Wybitny artysta, który pamięta o zwykłych sprawach ludzi wokół. Jakość absolutnie wyjątkowa” – pisze w rozdziale Paradoksy Jerzego Treli zafascynowana jego talentem Beata Guczalska. Aktor nie gości na łamach plotkarskich witryn, nie bryluje. Niechętnie...

Aktor nie gości na łamach plotkarskich witryn, nie bryluje. Niechętnie udziela wywiadów, starając się skupić uwagę na rolach, a nie własnej postaci. Tym cenniejsze, że teraz nareszcie występuje w długo oczekiwanej roli – bohatera książki.

Jerzy Trela – wybitny aktor Starego Teatru w Krakowie, współzałożyciel Teatru STU, wielokrotnie podziwiany w Teatrze Telewizji i wybitnych filmach (Sól ziemi czarnej, Kolumbowie, Janosik, Sanatorium pod Klepsydrą, Królowa Bona, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Człowiek z żelaza, Matka Królów, Magnat, Na srebrnym globie, Dekalog IX, Trzy kolory. Biały, Quo Vadis, Ekstradycja, Ida i setki innych – w sumie zagrał ponad trzysta ról). Jak sam mówi: „W teatrze jestem, w filmie bywam”.

Rozpoznawalny, budzący szacunek, jest prawdziwym autorytetem. „Z charakterystyczną, jedyną w swoim rodzaju twarzą (podobnie mocną i oryginalną twarz miał Gustaw Holoubek) związany jest głos – pisze Guczalska. – Potrafi być potężny, brzmieć mocno i szeroko – zagarnia wtedy całą przestrzeń teatralną, wypełnia ją wibracjami, niczym grające organy. Gdy jednak Trela w studiu nagrywa poezję, jego głos staje się bardzo intymny, ściszony – choć pod spodem wyczuwalne są drgania, i wydaje się, jakby na źródło dźwięków o ogromnej mocy ktoś narzucił gruby koc”. Tymczasem w szkole teatralnej mówiono mu, że jego głos nie pasuje do sylwetki, jest zbyt niski w stosunku do wzrostu, i należałoby go ćwiczeniami podwyższyć…

Trela to aktor wszechstronny. „Ma w swym dorobku role biegunowo zróżnicowane. Długo kojarzony z postaciami romantycznych bohaterów, zaczynał od komedii i groteski i świetnie się w tych rejonach czuje – zagrał wiele ról komediowych, i swoją ponurą, nieruchomą twarzą jest w stanie rozśmieszyć do łez. Grywał bardzo często epizody, nie wzbraniał się występować w spektaklach telewizyjnych dla dzieci. Zagrał Konrada z Dziadów i wiejskiego przygłupa, generała i cwanego pijaczka. W świecie teatru mawia się często, że dobry zespół teatralny to taki, którym można obsadzić Wesele Wyspiańskiego. (…) Jeśli ktoś jest z natury Poetą, nie zagra raczej wójta Czepca albo wiejskiego chłopaka Jaśka, który gubi złoty róg. Andrzej Łapicki nie mógłby zagrać ról Maklakiewicza, i odwrotnie. Chyba, że ktoś dysponuje skalą Jerzego Treli, który był Jaśkiem w Weselu Grzegorzewskiego (1977), Poetą u Wajdy (1991), Czepcem w kolejnej inscenizacji Grzegorzewskiego (2000)”. Kiedy ktoś próbuje scharakteryzować sposób gry Treli, pojawia się niezawodnie słowo „prawda”. W jego przypadku zagrać oznacza wziąć za swoją postać odpowiedzialność , nie odgrywa jej, tylko sobą reprezentuje – pisze autorka biografii.

Konrad Swinarski, charakteryzując aktora, stwierdził: „Trela należy do ludzi, którzy nie pchają się na scenę ani do telewizji. Może nie jest to najlepsza cecha aktora, ale w tym przypadku stanowiła dla mnie gwarancję, że jego zainteresowanie się rolą ma w sobie coś z zawodowego ekshibicjonizmu, ale „do wewnątrz”, to znaczy, że interesuje go grana postać i współpraca ze mną w zupełnie inny sposób niż większość aktorów dzisiaj w Polsce. I nie pomyliłem się, obsadzając go, bo był wspaniałym partnerem do odkrywania roli. On ją współwymyślił i współtworzył”.

To fascynująca opowieść o życiu Jerzego Treli i jego drodze na scenę z niewielkiej wsi Leńcze (w powiecie wadowickim), poprzez liceum plastyczne w Krakowie i Wydział Aktorski krakowskiej PWST, gdzie dziś jest wykładowcą, a w latach 1984–1990 był rektorem.

Nieocenionym walorem tej książki są też unikatowe zdjęcia i dokumenty.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133016/trela?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133016/trela?idcat=0

SzkockaKrata | 2016-01-24

Jerzy Trela.
Wspaniały artysta.
Niezwykła osobowość.
Wybitny aktor (przede wszystkim) teatralny, który nigdy nie zniżył się do reklamowania pasztetów/sznurówek/umywalek i nie rozmieniał swojego talentu na drobne w tandetnych telenowelach.
"Trela" to nie tylko opowieść o lubianym i szanowanym aktorze, ale także o samym aktorstwie jako zawodzie i powołaniu, o historii sławnego Teatru Starego w Krakowie i wielkich artystach którzy go współtworzyli. A wszystko to przyprawione jest przezabawnymi anegdotami :
"Zerknąłem, a pani siedząca blisko podestu wyjmuje z torebki kiełbasę. Zauważyła moje spojrzenie, schowała kiełbasę, potem zerkam kątem oka, a ona znowu ją przygryza - przedstawienie trwało cztery godziny, musiała coś zjeść..." :)
Jestem zachwycona książką Beaty Guczalskiej - począwszy od pięknego wydania ( rewelacyjna okładka, mnóstwo zdjęć, przedruki afiszy, wycinków prasowych), a na fascynującej treści kończąc.

Monika | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Znakomita książka, ale też i bohater niezwykły. Aktor wybitny, skromny, mądry, piękny człowiek. Ciekawe uwagi o nieuchwytnej przecież, a tak fascynującej sztuce jaką jest aktorstwo. Jerzy Trela nie brylował na salonach, nie fotografował się z pieskiem i nowym samochodem, nie reklamował mydła i kefiru. Może dlatego miał czas, żeby doskonalić swój warsztat aktorski, a nas zachwycać nowymi rolami.
Osobne słowa uznania należą się wydawnictwu Marginesy za tak piękne edytorstwo- fantastyczne okładki, zdjęcia, papier tworzą doskonałą całość (mam na myśli wszystkie publikacje tego wydawnictwa, a nie tylko tę:))

almos | 2015-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Wspaniałe przedstawienie życia i kariery Jerzego Treli - wielkiego aktora, który nie pcha się na afisz, nie jest w najmniejszym stopniu celebrytą, skromnego, rzetelnego człowieka. Przy okazji sporo dowiadujemy się o Teatrze Starym w Krakowie, o blaskach i cieniach zawodu aktora, o pracy reżyserskiej. Świetna biografia.

Przede wszystkim zwraca uwagę okładka, patrzy z niej twarz starego człowieka poorana zmarszczkami, ale jakże piękna, mądra, przykuwająca uwagę. Nie sposób oderwać wzroku. Jeśli prawdą jest, że od pewnego wieku twarz mówi dużo o człowieku, to twarz Treli pokazuje mądrość, piękno, doświadczenie życiowe.

Pochodzący z kolejarskiej rodziny, wcześnie osierocony przez ojca, wychował się w wielkiej biedzie, ale w tym strasznym PRLu był w stanie dostać się do b.dobrego liceum krakowskiego, a potem na studia aktorskie.

A potem trafił do Starego Teatru w Krakowie, w którym przepracował ponad 40 lat. Sporo autorka pisze o tym teatrze, który w latach 70-tych, reprezentował...

Meehoow | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Oj, mało tu Treli przede wszystkim jako człowieka. Jest za to aktor w otoczeniu długaśnych i przyciężkich opisów spektakli, fabuł filmów, (wydawałoby się - nie zawsze trafnych) interpretacji ról i (przeważnie) wiekowych cytatów, tudzież wycinków z gazet. I dzięki temu, niestety, jawi się tu głównie jako postać ze zmarginalizowanym życiem pozascenicznym. Całość opracowania sprawia zaś wrażenie nie tylko wyzutego z jego ducha, ale pozbawionego jego nawet jakiejś dyskretnej aury. Przykro to pisać, ale to jedna z najsłabszych biografii z jaką się zetknąłem. Przykro tym bardziej, że p. Jerzego szanuję i cenię.

pietruszeczka | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016

Jeśli ktoś się interesuje aktorstwem znajdzie tu wiele dla siebie. Jeśli ktoś lubi historię, też ją tutaj znajdzie (ja np. znalazłam wiele ciekawych faktów dotyczących aktora, jego życia i czasów, w których przyszło mu żyć, o których nie miałam bladego pojęcia). A jeśli ktoś po prostu lubi Jerzego Trelę, Mistrza, to powinien sięgnąć po tę lekturę.
Czyta się szybko. Poza tym książka okraszona jest wieloma zdjęciami Treli z życia i ze sceny, co dla mnie jest zaletą.

AJK | 2016-09-07
rivienne | 2016-07-06