Trela

2015-11-18
2015-11-18
9788365282057
Jerzy Trela

Okładka książki Dialog, nr 1 (650) / styczeń 2011. Aktorki Thierry Debroux, Mikołaj Grabowski, Beata Guczalska, Marie Henry, Artur Daniel Liskowacki, Tadeusz Lubelski, Danuta (Dana) Łukasińska, Hubert Michalak, Tadeusz Nyczek, Piotr Olkusz, Redakcja miesięcznika Dialog, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr, Paweł Sztarbowski, Joanna Szymajda, Agata Zawrzykraj
Dialog, nr 1 (... Thierry Debroux, Mi...
Okładka książki Dialog, nr 11 / listopad 2003 Andrzej Bartnikowski, Artur Grabowski, Beata Guczalska, János Háy, Jacek Hołówka, Jolanta Jarmołowicz, Bernard-Marie Koltès, Jacek Kopciński, Agnieszka Narębska, Marek Rapacki, Redakcja miesięcznika Dialog, Małgorzata Semil, Małgorzata Szpakowska, Joanna Warsza
Dialog, nr 11 ... Andrzej Bartnikowsk...

Okładka książki Zły chłopiec Bogusław Linda, Magda Umer
Zły chłopiec Bogusław Linda, Mag...
Okładka książki Taka zabawna historia Juliusz Ćwieluch, Krzysztof Kowalewski (aktor)
Taka zabawna h... Juliusz Ćwieluch, K...
Okładka książki Z Pokorą przez życie Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia
Z Pokorą przez... Wojciech Pokora, Kr...

Autorka, za Wiki: Beata Laura Guczalska (ur. 1963) – polska teatrolog i historyk teatru, prorektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Dlatego biografia Jerzego Treli jest książka mającą wszystkie cechy porządnej pracy naukowej. Bez fajerwerków, nadmiaru sensacji, czy zwykłego plotkarstwa, nawet w tym całkiem przyjemnym sensie.
Mie czytała się dobrze. Niespieszno. Tak po "krakowsku".
Nie będę próbował wysilać się na ocenianie. Dam gwiazdki wyłącznie ,żeby wpisać opinię do swojego katalogu. Bo to ważna książka jest. Zawiera w sobie wiele lat historii polskiego teatru.
Polecam, ale szybkiej i łatwej lektury obiecać nie mogę.
No. Raczej.

Mie...

Jerzy Trela.
Wspaniały artysta.
Niezwykła osobowość.
Wybitny aktor (przede wszystkim) teatralny, który nigdy nie zniżył się do reklamowania pasztetów/sznurówek/umywalek i nie rozmieniał swojego talentu na drobne w tandetnych telenowelach.
"Trela" to nie tylko opowieść o lubianym i szanowanym aktorze, ale także o samym aktorstwie jako zawodzie i powołaniu, o historii sławnego Teatru Starego w Krakowie i wielkich artystach którzy go współtworzyli. A wszystko to przyprawione jest przezabawnymi anegdotami :
"Zerknąłem, a pani siedząca blisko podestu wyjmuje z torebki kiełbasę. Zauważyła moje spojrzenie, schowała kiełbasę, potem zerkam kątem oka, a ona znowu ją przygryza - przedstawienie trwało cztery godziny, musiała coś zjeść..." :)
Jestem zachwycona książką Beaty Guczalskiej - począwszy od pięknego wydania ( rewelacyjna okładka, mnóstwo zdjęć, przedruki afiszy, wycinków prasowych),a na fascynującej treści kończąc.

Jerzy Trela.
Wspaniały artysta.
Niezwykła osobowość.

Jeśli ktoś się interesuje aktorstwem znajdzie tu wiele dla siebie. Jeśli ktoś lubi historię, też ją tutaj znajdzie (ja np. znalazłam wiele ciekawych faktów dotyczących aktora, jego życia i czasów, w których przyszło mu żyć, o których nie miałam bladego pojęcia). A jeśli ktoś po prostu lubi Jerzego Trelę, Mistrza, to powinien sięgnąć po tę lekturę.
Czyta się szybko. Poza tym książka okraszona jest wieloma zdjęciami Treli z życia i ze sceny, co dla mnie jest zaletą.

Czyta się szybko. Poza...

Wspaniałe przedstawienie życia i kariery Jerzego Treli - wielkiego aktora, który nie pcha się na afisz, nie jest w najmniejszym stopniu celebrytą, skromnego, rzetelnego człowieka. Przy okazji sporo dowiadujemy się o Teatrze Starym w Krakowie, o blaskach i cieniach zawodu aktora, o pracy reżyserskiej. Świetna biografia.

Przede wszystkim zwraca uwagę okładka, patrzy z niej twarz starego człowieka poorana zmarszczkami, ale jakże piękna, mądra, przykuwająca uwagę. Nie sposób oderwać wzroku. Jeśli prawdą jest, że od pewnego wieku twarz mówi dużo o człowieku, to twarz Treli pokazuje mądrość, piękno, doświadczenie życiowe.

Pochodzący z kolejarskiej rodziny, wcześnie osierocony przez ojca, wychował się w wielkiej biedzie, ale w tym strasznym PRLu był w stanie dostać się do b.dobrego liceum krakowskiego, a potem na studia aktorskie.

A potem trafił do Starego Teatru w Krakowie, w którym przepracował ponad 40 lat. Sporo autorka pisze o tym teatrze, który w latach 70-tych, reprezentował poziom światowy. Wiele stron poświęca Konradowi Swinarskiemu, legendarnemu reżyserowi, postaci tragicznej, z powodu różnych demonów niszczących jego życie osobiste i z powodu przedwczesnej śmierci. To u Swinarskiego zagrał Trela rolę, która zrobiła z niego wielkiego aktora: Gustawa-Konrada, w legendarnym przedstawieniu 'Dziadów' z 1973r. A potem pracował z największymi: Jarockim, Grzegorzewskim, Wajdą, Kutzem. Z tym ostatnim stworzył wspaniałe role w teatrze telewizji.

Cały rozdział poświęcony jest zawodowi aktorskiemu, jego tajemnicy, jego blaskom i cieniom. Autorka pisze też o straszliwym stresie towarzyszącym uprawianiu zawodu aktora, który prowadzi do poważnych chorób czy alkoholizmu (sam Trela dorobił się problemów z kręgosłupem i wrzodów żołądka).

A jak charakteryzują go jego najblizsi współpracownicy? Bardzo skromny, bardzo uczciwy, bardzo solidny ("jak już obieca coś zrobić, to dotrzyma słowa"). Dużo pomagał ludziom wykorzystując swoje pozycję, znajomości, i przynależność partyjną, co mu potem mocno wypominano.

Dostaliśmy świetną, rzetelną, wyczerpującą biografię tego wybitnego aktora.

Przede wszystkim zwraca uwagę okładka, patrzy z niej...

Oj, mało tu Treli przede wszystkim jako człowieka. Jest za to aktor w otoczeniu długaśnych i przyciężkich opisów spektakli, fabuł filmów, (wydawałoby się - nie zawsze trafnych) interpretacji ról i (przeważnie) wiekowych cytatów, tudzież wycinków z gazet. I dzięki temu, niestety, jawi się tu głównie jako postać ze zmarginalizowanym życiem pozascenicznym. Całość opracowania sprawia zaś wrażenie nie tylko wyzutego z jego ducha, ale pozbawionego jego nawet jakiejś dyskretnej aury. Przykro to pisać, ale to jedna z najsłabszych biografii z jaką się zetknąłem. Przykro tym bardziej, że p. Jerzego szanuję i cenię.

Za dużo rolach w których grał za mało o człowieku.

Za dużo rolach w których grał za mało o człowieku.

Nudnawa chociaż bardzo potrzebna.Moim zdaniem mało Jerzego Treli w "Treli".

Nudnawa chociaż bardzo potrzebna.Moim zdaniem mało Jerzego Treli w "Treli".

• 52/2016
  • Facet