rozwiń zwiń

Nazywam się Czerwień

Okładka książki Nazywam się Czerwień
Orhan Pamuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
632 str. 10 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Benim Adim Kırmızı
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2007-05-11
Data 1. wydania:
2001-01-01
Liczba stron:
632
Czas czytania
10 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308060735
Tłumacz:
Danuta Chmielowska
Tagi:
Nagroda Nobla literatura turecka miłość pasja powieść historyczna Stambuł sztuka śledztwo Turcja XVI w. zabójstwo zdrada

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1772 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
520
346

Na półkach:

Miniatury są nie tylko wątkiem w tej książce. Są sposobem przedstawienia świata. Każdy rozdział jest tu oddzielną iluminacją, malarstwem genialnie przetłumaczonym na literaturę. To opowieść o świecie namalowana przez XVI-wiecznego osmańskiego mistrza. Świecie lśniącym, kolorowym i zmysłowym lecz nieznającym perspektywy, głębi, dalszego planu, świecie zastygłym w nienaruszalnych, boskich schematach.

Pamuk maluje krainę ludzi pozbawionych wolnej woli, gdzie jedynym punktem odniesienia jest bóg i jego wola. Każde działanie, które się pojawia, narusza ustalony porządek i jako takie jest obrazoburcze; co najmniej niebezpieczne, a najczęściej złe, bo przecież w takim świecie każde działanie musi mieć znamiona grzechu. Wolność jednostki rozumiana jako odpowiedzialność za samego siebie nie istnieje nawet jako idea.

Kibicowałam mordercy. Jedynej postaci która się zbuntowała, spróbowała sama zapanować nad swoim losem. Krótki moment kiedy mistrz Osman, uwodzący dzieci tyran, budził moją sympatię to ten w którym się oślepił. Świetnie odmalowana Sekure, zamknięta w ograniczonych przestrzeniach i miotająca się w nich niczym ptak z podciętymi skrzydłami, w jednej chwili przeskakująca między tkliwym sentymentalizmem a zabarwioną okrucieństwem histerią budziła moje przerażenie; żyjąca wyłącznie cudzym życiem, nieprzypisująca sobie samej wartości, Ester, smutek. Czarny, popychany przez wydarzenia, pęknięty, nieukształtowany, wydawał się tragiczny.

Jeśli jak piszą niektórzy krytycy w tej opowieści Pamuk diagnozuje dzisiejsze tureckie społeczeństwo, to jest to diagnoza niezwykle ponura.

Powieść porównywana jest często do Imienia Róży, mi panoramą tragicznych, biernych bohaterów przywodziła na myśl raczej Dostojewskiego.

Prawdą jest też, że nie umiem być zdystansowanym czytelnikiem tej opowieści. Nie umiem czytać spokojnie o kobietach obserwujących życie zza firanek. Ani o chłopcach uwodzonych przez dojrzałych mężczyzn. Nie pomaga perspektywa historyczna, dokonuję moralnych ocen. W pierwszym przypadku widzę niewolnictwo, w drugim pedofilię. Czekam na sygnał że autor też to potępia, ale od Pamuka dostaję tylko zdystansowaną, ciepłą w tonie ironię.

To znakomita książka, genialnie skonstruowana, precyzyjna w detalu, lekka w języku, bogata w filozoficzne rozważania. I wręcz genialnie opowiadająca umarłą sztukę. Ze wszech miar interesująca. Ale pęknięta jak Czarny, niezdecydowana co chce opisać, czy ma być sądem czy apoteozą, romantycznym kryminałem czy głęboką refleksją.

Miniatury są nie tylko wątkiem w tej książce. Są sposobem przedstawienia świata. Każdy rozdział jest tu oddzielną iluminacją, malarstwem genialnie przetłumaczonym na literaturę. To opowieść o świecie namalowana przez XVI-wiecznego osmańskiego mistrza. Świecie lśniącym, kolorowym i zmysłowym lecz nieznającym perspektywy, głębi, dalszego planu, świecie zastygłym w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 297
  • Chcę przeczytać
    1 761
  • Posiadam
    578
  • Ulubione
    92
  • Teraz czytam
    75
  • Nobliści
    34
  • Literatura turecka
    16
  • Chcę w prezencie
    14
  • Turcja
    14
  • 2014
    13

Cytaty

Więcej
Orhan Pamuk Nazywam się Czerwień Zobacz więcej
Orhan Pamuk Nazywam się Czerwień Zobacz więcej
Orhan Pamuk Nazywam się Czerwień Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także