W piekle eboli

Okładka książki W piekle eboli
Tadeusz Biedzki Wydawnictwo: Bernardinum literatura podróżnicza
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Bernardinum
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-21
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378236245
Tagi:
Afryka Gwinea Liberia Sierra Leone ebola epidemia książka podróżnicza literatura podróżnicza niebezpieczeństwo wirus zaraza
Inne
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
143 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1365
763

Na półkach: ,

W piekle eboli to książka po części podróżnicza opowiadająca bez retuszu o Afryce i jej mieszkańcach. Jednak Autor nie tylko zdaje relacje z tego, ale rusza tropem zabójczej zarazy jaką jest ebola i ukazuje jej dramatyczny wpływ na ludzi oraz lokalne miejscowości. Książka zaintrygowała mnie przez poruszany tutaj tematyką i dlatego chciałem przeczytać.

Książka podróżnicza. Autor wraz z żona wyrusza w podróż do Afryki w celu odwiedzenia miejsc, w których była lub nadal jest ebola. Podczas podróży przedstawiają bez ubarwień obraz życia mieszkańców Afryki, którzy często nie mogą znaleźć pracy lub wegetują z dnia na dzień. Obraz ludzi biednych próbujących sobie dać radę w trudnej rzeczywistości w jakiej się znaleźli marzących o lepszym życiu i bezpieczeństwie. Niekiedy nie zaradnych i liczących na łuk szczęścia, aby coś się odmieniło na lepsze. Niechęć do pracy i nauki prowadzi do pogłębienia się niemożliwości poradzenia sobie ze wszystkim. Widać to przez opisy Autora zdającego relacje z poszczególnych spotkań z różnymi ludźmi z stamtąd. Przedstawia też przesądy i tradycje mocno zakorzenione w tamtejszej kulturze. Przejawy nie doinformowania lub nie przyjęcia do wiadomości faktów na temat eboli i wysuwania własnych teorii. Oprócz tego znajdziemy między innymi opisy wizyty w małej osadzie lub nawet spotkanie Autora z przemytnikami. Muszę przyznać, że część podróżnicza jest bardzo ciekawa ze względu na obraz jaki został odmalowany Afryki pełnej przyjaznych ludzi żyjących w biedzie. Często spowodowane zostało to przez epidemie eboli, bo miała wpływ na późniejsze ich losy. Brak turystów gotowych, aby zwiedzać ze względu na informacje o wirusie prowadzi do jeszcze większego pogłębienia kryzysu. Wszystko to zostało ukazane bez retuszu i przyznaje podczas czytania zrobiło na mnie wrażenie.

Ebola Kolejnym punktem przygód było odwiedzenie miejsc i rozmowa z ludżmi dotycząca epidemii eboli. Tego co pozostawiła po sobie i przerażenia, że może wybuchnąć mimo ustąpienia znowu. Zbieranie poszczególnych relacji zaczyna się od tych starszych miejsc, gdzie już przeminęła do tych, gdzie ciągle jest obecna. Podróż Autora była niebezpieczna, a niektóre decyzje mogły zaważyć na nim samym. Wstrząsające relacje i próba wyjaśnienia tak szybko postępującej choroby dotykającej coraz większych ilości osób. Wszystko może zależeć od tradycji będącym wyznacznikiem i przywiązania do niej. Pierwszy opisany przypadek ma swoje korzenie w takiej tradycji, która spowodowała niebywałą epidemie trudną do opanowania. Po drugie opisy miast dotkniętych chorobą zbierającą żniwo wśród ludzi robią wstrząsające wrażenie. Szpital nie dla wszystkich ze względu, że trzeba zapłacić i poczekać na swoją kolej. Lekarzy próbujących opanować rozprzestrzenianie się wirusa narażając się też na zarażenie. Historia sanitariusza daje do myślenia. Robi przerażające wrażenie i jest to opowieść o niebezpieczeństwu nie tylko ze strony eboli. Epidemia ma też drugą mroczną stronę. Jest nią wszystko, co zostaje po niej, obojętność, strach przed ebolą i jej ponownym wybuchem. Nie przyjazne zachowania wobec lekarzy, niechęć do szpitali i brak próby zrozumienia czym była spowodowana epidemia. Relacje dotyczące tego zagadnienia Autor nie próbuje stonować tylko właśnie ukazać obraz poszczególnych miast ogarniętych zarazą. Udało mu się znakomicie, bo odwiedzone miejsca, spotykani ludzie tworzą niepokojący obraz i opowiadane historie dokładają swoją cegiełkę do relacji z poszczególnych odwiedzonych miejsc.
Książka wzbudzająca różne emocje i przedstawiająca Afrykę, jaką sobie trudno wyobrazić. Autorowi udało się połączyć podróżnicze przygody z relacją miejsc ogarniętych epidemią i zarazem przedstawia zderzenie dwóch kultur europejskiej oraz afrykańskiej. Innej mentalności i zachowań mogący wydawać się niezrozumiałe dla nas. Innego podejścia do tematu śmierci. Kierowanie kroków, gdy tylko zdarza się coś złego w religie, szokujących praktyk i odwołania się do swoich wierzeń. Nawet wtedy kiedy dotyczy to eboli i proszenie o ochronę przed nią. Książka zawiera opisy przyrody i ciekawostek związanych z baobabem lub niebezpiecznym drzewem kapokowcem, na którego trzeba uważać. Podróż do stawu pełnego krokodyli i wizyta na targu rybnym. Autor wyruszył w pełną niebezpieczeństw podróż z zoną będącą świadkiem wydarzeń. Relacje zostały napisane przystępnie, czasami zabarwione humorem, ale nieraz szokujące i mimo nieszczęść czyta się fantastycznie. Zdjęcia dołączone do książce tylko dodają kolorytu i dopełniają zaprezentowane relacje. Afryka w innym świetle, którego nie znałem. Wciągnęła mnie sama relacja i przykuwała uwagę przez cały czas. Nie spodziewałem się, że dostanę taką interesującą pozycje łączącą w sobie podróże i relacje dotyczące eboli. Autorzy ukazali inny obraz Afryki i wzbudzili pewne emocje podczas czytania. Książka o kondycji tamtego świata i jego problemach.

W piekle eboli to książka po części podróżnicza opowiadająca bez retuszu o Afryce i jej mieszkańcach. Jednak Autor nie tylko zdaje relacje z tego, ale rusza tropem zabójczej zarazy jaką jest ebola i ukazuje jej dramatyczny wpływ na ludzi oraz lokalne miejscowości. Książka zaintrygowała mnie przez poruszany tutaj tematyką i dlatego chciałem przeczytać.

Książka podróżnicza....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    169
  • Chcę przeczytać
    103
  • Posiadam
    32
  • Audiobook
    6
  • Podróżnicze
    6
  • Afryka
    5
  • 2021
    4
  • 2018
    3
  • Literatura podróżnicza
    3
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Więcej
Tadeusz Biedzki Gorączka. Trylogia afrykańska część 2 Zobacz więcej
Tadeusz Biedzki Gorączka. Trylogia afrykańska część 2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także