Messi. Historia chłopca, który stał się legendą

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Messi. La historia del chico que se convirtio en leyenda
messi, fcbarcelona, barcelona
sport
baczmus

Znany, podziwiany i szanowany, przez wielu uważany za najlepszego piłkarza w historii. Jego nazwisko znają wszyscy, ale niewielu zna jego życie. Dziennikarz i autor bestsellerowych książek Luca Caioli dotarł

Dziennikarz i autor bestsellerowych książek Luca Caioli dotarł
 do wszystkich faktów i ciekawostek z życia młodej gwiazdy futbolu, rozmawiał z rodzicami, trenerami z dzieciństwa, przyjaciółmi i bliskimi w Argentynie i Hiszpanii, ważnymi postaciami w Barcelonie, a przede wszystkim z samym Messim.

Z opowieści wyłania się historia wyjątkowego chłopca i mężczyzny, skromnego i oszczędnego w słowach, przemawiającego głośno i dobitnie na boiskach piłkarskich całego świata.

Panie i Panowie: oto Leo Messi.

To już drugie wydanie Messi. Historia chłopca, który stał się legendą, wzbogacone nowymi rozdziałami napisanymi specjalnie dla polskich czytelników. Dla fanów Messiego – pozycja obowiązkowa.

LUCA CAIOLI – włoski dziennikarz sportowy mieszkający w Hiszpanii; pracował dla „L’Unita”, „Il Manifesto”, „La Repubblica”, „La Gazzetta dello Sport”, „Il Corriere della Serra” i Rai 3 we Włoszech oraz ITV w Anglii. Jest redaktorem naczelnym francuskiej Euronews TV.

źródło opisu: http://www.labotiga.pl/messi-caioli-2

źródło okładki: http://www.labotiga.pl/messi-caioli-2

agatrzes | 2014-03-02

„Messi, historia chłopca, który stał się legendą” to zbiór faktów oraz ciekawostek z życia młodej gwiazdy futbolu. Autor rozmawia z rodzicami, trenerami z dzieciństwa, przyjaciółmi oraz bliskimi i ważnymi postaciami z życia Leo. To ich oczami poznajemy Messiego, który okazuje się osobą niezwykle skromną, nieśmiałą, która oprócz wielkiego talentu ma w sobie olbrzymie pokłady pokory. Przełamuje bariery i udowadnia, że na boisku nie ma rzeczy niemożliwych. Czytelnik poznaje także relacje i zależności panujące w jego rodzinie, najpiękniejsze gole, najważniejsze zwycięstwa i wydarzenia sportowe. Autor analizuje wszystkie znaczące etapy jego życia i kariery.

Książka napisana jest z pasją i nie da się nie zauważyć sympatii autora dla Messiego, ale trudno mu się dziwić, ponieważ Leo jest jedną z tych niewielu gwiazd, którym „woda sodowa” po odniesieniu sukcesu nie uderzyła do głowy. Czego najlepszy dowodem jest jego odpowiedź na pytane - "A teraz jesteś władcą świata" - „ Nie,...

Aaron | 2013-02-18
Przeczytana: 2012 rok

Oczywiście dla fanów FC Barcelony i nie tylko. Opowiada o geniuszu tego piłkarza i jego życiu prywatnym.

książek: 1909
foolosophy | 2013-06-17
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Każdy kto widział mnie z tą książką w ręku nie mógł wyjść ze zdziwienia, że jak to ja czytam biografię zawodnika FC Barcelony, skoro moja znajomość świata piłki jest znikoma, a samego futbolu raczej nie lubię. Zaskoczyłam nawet siebie samą, bo historia Lionela Messiego wciągnęła mnie do reszty.

Pewnego dnia w Santa Fe przychodzi na świat pewien niezwykły chłopiec. Najdrobniejszy i najmniejszy w rodzinie powoli stawia swoje kroki w Argentyńskiej prowincji otoczony miłością rodziny i sąsiadów. Nikt nie przypuszcza, że ten chłopak, który w okresie dojrzewania będzie miał problem ze wzrostem, zajdzie tak wysoko. Choć spotyka na swojej drodze wielu ludzi i wielu widzi w nim talent Messi nadal pozostaje skromny i oddany swojej ojczyźnie.

Nie ukrywam, że choć nie śledzę rozgrywek futbolowych, to popularniejsze klub piłkarskie znam, znam dobrych piłkarzy nowej i starej daty. Jednak po książkę Luca Caioli sięgnęłam nie ze względu na piłkarskie fanfary, wolałam poznać historię kogoś...

Są takie wydarzenie, o których wiedzą wszyscy. Są też takie postaci, o których wszyscy słyszeli. I chyba właśnie to można powiedzieć o Leo Messim. Nazwisko które znawcy sportu, zagorzali kibice, czy sezonowi fani znają bardzo dobrze. To marka sama w sobie.

I o nim właśnie jest książka Luca Caioli, który z detektywistyczną dokładnością przedstawia losy chłopaka, który w wieku 26. lat już jest żywą legendą. Opowieść wzbogacona jest licznymi wywiadami z osobami,który miały i mają kontakt z Messim, towarzyszyły mu w jego karierze, obserwowały jak z nieśmiałego, niedużego chłopca stała się gwiazdą sportu, idolem wielu chłopców i bożyszczem wielu kobiet.

Czytałam z wypiekami na twarzy i nim się spostrzegłam została mi jedna strona do końca. Polecam wszystkim, nie tylko kibicom. Bo dzięki historii Messiego można przekonać się, mimo wielu przeciwności, ciężką pracą, ambicją i przede wszystkim talentem można wiele osiągnąć.

NatalaX | 2014-06-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem fanką Messiego. Pomimo wielu sprzeciwień moich znajomych uważam go za najlepszego piłkarza świata. Jednak przyznaję: nie dokończyłam tej książki. Jest bardzo przewidywalna. Jej fabułę wypełnia nie kończąca się monotonia. W każdym zdaniu, dosłownie w KAŻDYM pisze jaki to Messi jest wspaniały i niesamowity. Fani książek fantasy wiedzą, że dobra książka to taka, w której są wzloty, ale również upadki. Zgadzam się z autorem. Messi jest niesamowity. Ale łatwo spostrzec, że skoro Luca Caioli (autor) zbierał informacje do książki poprzez przeprowadzanie wywiadów z rodziną i przyjaciółmi Messiego, to wiadomo, że nikt nie powie o nim nic złego. Możliwe, że nie kłamią, lecz uważam, iż Luca powinien porozmawiać również z jego wrogami. Może się mylę, bo już mówiłam: nie skończyłam tej książki. Jednak, gdy wy też zapoznacie się z tą monotonią, też pewnie jej nie skończycie.

Kasiek m | 2012-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2012

Messi to kolejny piłkarz, którego można lubić, nie lubić, ale trzeba obiektywnie przyznać mu, że w piłkę umie grać. Trzeba uszanować jego kunszt. Wiele możecie o mnie powiedzieć, ale na pewno fanką Barcelony mnie nie nazwiecie, jednak lubię patrzeć jak gra Messi. Podobno jesteśmy świadkami czegoś niebywałego, na naszych oczach rozbłysła piłkarska gwiazda, być może za naszego żywota nie zobaczymy piłkarza grającego tak fenomenalnie. Na spotkanie z „Pchłą” zabiera nas Luca Caioli, biografię CR7, wielkiego rywala Lionela recenzowałam Wam onegdaj. Po gwieździe Królewskich czas na gracza blaugrany. Żeby nie było, że do szeregu mych wad, należy dodać stronniczość. Można sympatyzować z konkretnym klubem, drużyną, ale piękno piłki się podziwia, ponad podziałami.

„cudowne dziecko Barcelony”, zwinny, skromny – ideał. A zaczęło się ćwierć wieku temu w Argentynie, targanej konfliktami, niespokojnej, w szpitalu któremu patronuje Garibaldi rodzi się chłopiec, nikt nie podejrzewa, że właśnie...

Weronika | 2012-02-25
Przeczytana: luty 2012

Wydawanie biografii piłkarza w chwili, gdy ma on 24 lata, gdy jest czynnym sportowcem i nic nie zapowiada końca jego kariery, a kolekcjonowanie swoich największy osiągnieć dopiero co rozpoczął, było dla mnie – niczym innym – jak chęcią zysku. Panie Caioli, czyż nie za wcześnie na podsumowania? Włoski dziennikarz, odpowiadając na moje pytanie, zapytałby pewnie, czyż nie ma lepszego momentu na wydanie książki, gdy jej bohater jest na ustach całego świata, gdy zachwycają się nim nie tylko sympatycy futbolu, ale i ludzie, którzy o piłce mają niewielkie pojęcie, gdy jego twarz rozpoznawana jest bardziej niż twarz papieża? Luca Caioli wiedział jak zarobić. Z drugiej strony życie i kariera najlepszego piłkarza na świecie w chwili obecnej dostarczyły mu godnego materiału do opisywania oraz kilku wątpliwości do rozwiania. A, że o geniuszu chce się czytać to „Historia chłopca, który stał się legendą” (za życia) trafiła i do mnie – fanki FC Barcelony z 9-letnim stażem.

„Fenomenu Messiego...

Paweł | 2018-06-22
Przeczytana: 2012 rok

Czytałem ją w młodym wieku i zrobiła na mnie wrażenie, ale obecnie uważam że są lepsze biografie o Messim.

Arkadiusz | 2012-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 08 lipca 2012

Książka ciekawa, napisana z pasją i uwielbieniem dla wielkiego piłkarza... No właśnie, tylko czy aby z nie za wielkim uwielbieniem? W tej książce Leo Messi jawi się nam jako największy piłkarz globu obecnie, a w niektórych wypowiedziach nawet wszech czasów. Z drugiej strony, kolejny mój zarzut jest taki czy aby książka nie powstała za wcześnie? Messi ma dopiero 24 i w sumie niczego jeszcze nie osiągnął poza tytułami w lidze hiszpańskiej i Lidze Mistrzów. Jednak kunszt wielkiego piłkarza poznaje się wtedy kiedy doprowadza swoją drużynę do mistrzostwa europy albo, jeszcze lepiej, mistrzostwa świata. W przypadku Messiego i Argentyny ten pierwszy tytuł jest nie możliwy do uzyskania, jednak w mistrzostwach świata Messi dotychczas nie zabłysnął. A największa legenda argentyńskiej piłki nożnej, którą zdaniem wielu, Messi już zdetronizował - Deigo Armando Maradona w wieku 25 lat doprowadził swój zespół do upragnionego mistrzostwa świata.

Ostatnią sprawą, której autorowi książki nie...

schayba | 2013-08-09

Jestem wielkim fanem Messiego i Barcelony ale ta książka mnie zawiodła. Generalnie jestem przeciwnikiem biografii kiedy jeszcze kariera trwa. Ale po tą sięgnąłem bo to Messi .... Strasznie ciężko było mi przez nią przebrnąć . Niezliczone opowiastki osób trzecich, jakieś mało znaczące fakty czy osoby. Odniosłem wrażenie że tą książka jest po prostu napisana na siłę żeby tylko zarobić na falach, którzy oczywiście tą książkę kupią