Schyłek szatrangu

Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku
literatura piękna

Powieść satyryczno-obyczajowa, zwyciężczyni Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014. Obiektem ironicznego opisu jest u Szalszy ludzka głupota, zmanipulowana przez media świadomość dzisiejszego człowieka i powierzchowność międzyludzkich relacji. Misternie skonstruowana akcja powieści rozgrywa się w dużym mieście na zachodzie Polski. Główny bohater – niczym...

Obiektem ironicznego opisu jest u Szalszy ludzka głupota, zmanipulowana przez media świadomość dzisiejszego człowieka i powierzchowność międzyludzkich relacji. Misternie skonstruowana akcja powieści rozgrywa się w dużym mieście na zachodzie Polski. Główny bohater – niczym współczesny Don Kichote – przystępuje wraz z grupą oddanych mu sąsiadów do walki z systemem kontrolującym wszystkie elementy życia prywatnego i publicznego, a zarządzanym przez demoniczną szarą eminencję – Super-Klebera. Prowadzi to do serii coraz bardziej absurdalnych akcji wywrotowych, w których realność miesza się z fikcją, a wyobrażenia i lęki z trzeźwym osądem rzeczywistości. Intryga goni tu intrygę, prowadząc do nieuniknionego, acz zaskakującego finału. Żywa wyobraźnia, humor, realizm i gorzka ironia stanowią o niepowtarzalnych walorach tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo w Podwórku, 2015

źródło okładki: www.wpodworku.pl

Iwona | 2018-05-18
Przeczytana: 13 maja 2018

Książka, której nie rozumiem. Ciężko było określić ilość gwiazdek. Na pewno nie jest słaba, ani przeciętna. Jest jedyna w swoim rodzaju. Kompletnie nie umiałam się zaangażować w treść. Składałam z literek wyrazy,z wyrazów zdania, mogę odpowiedzieć po kolei wydarzenia. I nic ponadto. Czuję, że poeta miał coś na myśli, ale mówi innym niż ja językiem. Czuję się blondynką, ale jestem na nie.
Książka trudna, wymagająca ale nie dająca mi nic w zamian.

Ewa | 2017-09-10

"Schyłek szatrangu" to powieść, po zakończeniu której przyszło mi zadać sobie tylko jedno pytanie, a mianowicie jak to możliwe, że tak dobra książka przeszła przez nasz rodzimy rynek niemal niezauważona. Niemal, bo co prawda w 2014 r. autor zdobył za nią nagrodę w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca a w 2016 r. nominację do Nagrody Angelus, ale nie przełożyło się to niestety na zainteresowanie czytelników. Wielka szkoda, bo wspomniana powieść to prawdziwa perełka wśród książek, pod ciężarem których w ostatnich latach wręcz uginają się księgarniane półki.

"Schyłek sztrangu" jest powieścią satyryczno-obyczajową, w której autor w iście mistrzowski sposób opisał wady i przywary współczesnego człowieka. Mistrzowski, bo pozbawiony sztucznego patosu, moralizatorskiego wydźwięku i tak modnych ostatnimi czasy truizmów. Pełen za to bardzo wyrazistych postaci, których perypetie poznajemy delektując się piękną, plastyczną polszczyzną, wyważonym i zarazem bardzo...

Tomasz Wojewoda | 2017-03-14
Przeczytana: 13 marca 2017

Dziś w nocy zakończyłem ponadtygodniowy seans ze „Schyłkiem szatrangu”. Przez te dni żyłem immersyjnie zanurzony w niezwykle sugestywnie odmalowanym przez autora świecie. Rzadko się zdarzają, zwłaszcza ostatnio, książki tak bardzo angażujące czytelnika.

Choć z początku nic na to nie wskazywało. Jak wiadomo z debiutanckimi powieściami różnie to bywa, zwłaszcza w przypadku późnych debiutantów, a do tych z pewnością zalicza się Marek Szalsza (ur. 1967). Co więcej książkę kupiłem na chybił-trafił na stronie Wydawnictwa w Podwórku w ramach promocji *.

„Schyłek szatrangu to dla mnie przede wszystkim książka opowiadająca o tym, jak często wielkie, rządzące umysłami ludzi idee są oparte na urojeniach (już nawet nie na kłamstwie, bo kłamstwo jako tako jest możliwe do zdemaskowania, a zawsze znajdzie się grupa ludzi, dla których urojenia „przywódcy” staną się wyznacznikiem czynów). W ogóle, aż dziw bierze, że główny bohater stał się zaledwie przywódcą oddolnego ruchu, a nie pomyślał o...

frelaz | 2016-01-09
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Czytając Słychek szatrangu zastanawiałem się z niepokojem, los którego z bohaterów tej książki przypadnie mi w udziale. Natychmiast zidentyfikowałem się bowiem z dwiema powieściowymi postaciami: sfrustrowanym Niedojebusem, oraz paranoicznym panem Bródką, który uważa, iż wrogie siły planują zniszczyć świat. Przed sięgnięciem po Szatrang miałem ponure przeświadczenie, że niebawem osunę się w mentalną deformację, stając się świętym Antonim, czyli starym satyrem, któremu wszyscy wokół pragną tylko szkodzić. Na szczęście lektura tej książki jest jak pobyt w dobrym szpitalu psychiatrycznym. Po pierwsze, czytelnikowi dopisuje liczne towarzystwo owładniętych rozmaitymi obsesjami indywiduów, więc od razu można poczuć się raźniej. Po drugie - przechodzi się skuteczną terapię. Opowiedziana przez autora historia pomaga zrozumieć, jak zadziwiająco dużo złej woli człowiek potrafi przypisać otaczającemu światu. To przez ciebie! - książka ukazuje komiczne formy egocentryzmu, w jakie może...

Brax | 2015-12-09
Przeczytana: 17 listopada 2015

Bardzo dobra książka! Czyta się znakomicie, jak powieść sensacyjną najlepszych popularnych autorów. Akcja powieści wciąga do tego stopnia, że czytałem książkę do późnej nocy, chociaż musiałem wcześnie rano wstawać do pracy. Miałem na tyle rozsądku, że zwalczyłem z trudem pragnienie przeczytania całości za jednym razem (a jest co czytać, to ponad 550 stron), żeby następnego dnia w pracy jakoś funkcjonować :-)
Powieść zawiera wiele bardzo komicznych momentów, które wywoływały u mnie ataki głośnego śmiechu. Są też wątki sensacyjne, które nie pozwalały mi oderwać się od lektury. Reasumując – gorąco polecam!

caffeine | 2015-11-20

Wyobraźmy sobie świat w którym ludzka zawiść, ignorancja i głupota zostają zhiperbolizowane do tego stopnia, że po osiągnięciu masy krytycznej odłączają się od swych podmiotów i zaczynają żyć własnym życiem. Nasze lęki, obsesje i uprzedzenia stają się niejako autonomicznym bytem, konstytuującym zewnętrzną rzeczywistość, w której funkcjonujemy.

Z tym właśnie światem przyjdzie się zetknąć czytelnikowi debiutanckiej powieści Szalszy. Jest to ironiczna opowieść o ludziach, którzy, nie będąc w stanie zmierzyć się z frustracją i niepowodzeniami, w swej absolutnej bezrefleksyjności stwarzają na własny użytek obraz rzeczywistości oparty na urojonych mniemaniach i maniackich fobiach.

Mamy więc bezrobotnego, obarczającego innych winą za swe problemy Pana Bródkę, alkoholiczkę Wróżkę, wychowanego w paradygmacie przemocy Pakusia, nieudolnego przedsiębiorcę Majera, niewyżytego seksualnie Niedojebusa oraz matkę trójki dzieci, żądną pieniędzy i splendoru Kwidzińską. Dwa zasadnicze czynniki...

daroski | 2015-11-20
Przeczytana: 03 listopada 2015

Potężna pozycja, ale tych kilkaset stron połyka się szybko, tak jak szybko dzieją się opisane na tych stronach wydarzenia. Polecam!