Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki

Wydawnictwo: Arkady
książka, edytorstwo
historia
Abdita

W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, oprócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książka była w przeszłości. Niektórzy dziennikarze i bibliotekarze, podobnie jak entuzjaści kompaktów, uważają, że pojawienie się e-booków oznacza totalną rewolucję. Być może...

Niektórzy dziennikarze i bibliotekarze, podobnie jak entuzjaści kompaktów, uważają, że pojawienie się e-booków oznacza totalną rewolucję. Być może popularność e-booków rzeczywiście rośnie, być może drukowane książki rzeczywiście znikną (tak jak gliniane tabliczki babilońskie i zwoje papirusów starożytnego Egiptu, które dawno temu przestały być używane). Wszelkimi środkami przekonuje się nas, że przyszłe książki będą wyłącznie elektroniczne; pewne jest jednak to, że przez minione ponad 10 000 lat ludzkość rozwinęła sposoby przechowywania i przekazywania informacji, które głęboko zakorzeniły się w naszej podświadomości.
W tomie tym autorzy prezentują 100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najróżniejszym tematom, które dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, które miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniale ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego wiele tysięcy lat dążenia ludzkości do przekazywania idei i wiedzy.
W wyborze autorzy kierowali się zasadą, by pokazać największą różnorodność książek: w rozmaitych formach i stylach, także w postaci sznurków (kipu) czy też pisane na kościach, korze lub liściach palmowych, a także słynne tabliczki gliniane, zwoje papirusowe i welinowe lub papierowe, lepiej znane w Europie bądź Ameryce Północnej. Prezentują książki charakterystyczne dla poszczególnego rodzaju, choć niekoniecznie te najbardziej oczywiste.
Polskie edytorstwo prezentowane jest tu przez wydane konspiracyjnie podczas okupacji niemieckiej Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Na okładce zaś pokazano Złoty Kodeks Gnieźnieński - faksymile XI-wiecznego ewangeliarza. Natomiast najstarsze zabytki polskiego piśmiennictwa przedstawia w pięknym eseju Bogdan Klukowski.

źródło opisu: http://www.arkady.info/product/30979.html

źródło okładki: http://www.arkady.info/product/30979.html

Tinkerbelle | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Książka jest ciekawa, nie obejmuje nudnego zestawienia dat i haseł w stylu "w tym i tym wieku, w takim a takim kraju, występowały siakie oprawy, 5 bibliotek i 3 kroje pisma". Jeśli ktoś szuka wiedzy a la podręcznik do historii to się srogo zawiedzie. Omówione tu mamy różne ciekawe publikacje ułożone w sposób chronologiczny. Zdecydowanie jestem na tak.
Jeśli ktoś poszukuje wiedzy bardziej ogólnej, odsyłam do Encyklopedii wiedzy o książce.

książek: 2083
Justyna | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Szkoda, że faktycznej historii i przydatnej treści jest tutaj jak kot napłakał. Książka wiele nie wyjaśnia i nie tłumaczy, składa się prawie wyłącznie z losowo wybranych co ciekawszych pozycji książkowych ułożonych chronologicznie. Na plus są duże i ładne ilustracje, podzielenie rozdziałów według epok oraz sięganie po przykłady z całego świata, a nie tylko te europejskie. Jeśli ktoś musi opracować jakiś temat, to ta pozycja będzie wyłącznie uzupełnieniem.