Mały Koko Smoko wśród dinozaurów

Okładka książki Mały Koko Smoko wśród dinozaurów Ingo Siegner
Okładka książki Mały Koko Smoko wśród dinozaurów
Ingo Siegner Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Mały Koko Smoko (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2015-10-22
Mirosława Sobolewska
Mirosława Sobolewska

1967

Bardzo sympatyczna, napisana w niebanalny sposób historyjka, która w sprytny sposób przemyca przydatne informacje (choćby te o świecie dinozaurów, a także o wegetarianizmie). Opowieść o przyjaźni i odwadze, dzięki którym można poradzić sobie nawet z dużo silniejszym przeciwnikiem.

Ładnie zilustrowana, w sam raz dla przedszkolaków – chociaż pewnie i starsze dzieci chętnie po nią sięgną, nie ma tu bowiem infantylizmu, tak charakterystycznego dla wielu książeczek dla młodszych dzieci.

Książka rewelacyjna, wraz z moja trzylatką przeczytałysmy ja bardzo szybko. Idalna na prezent dla każdego dziecka. Świetnie i bardzo szybko się ją czyta. Córka była zachwycona.

Pierwsza część przygód Kokosa emanowała ciepłem, życzliwością, miłością, zrozumieniem. Pójście do szkoły okazało się wspaniałą przygodą również dla smoków, których przedstawiciele rasy nigdy nie uczestniczyli w jakiejkolwiek zorganizowanej edukacji pozwalającej na zgłębianie tajników świata. Ukazanie dzieciom, że nie tylko pierwotne potrzeby wymagają zaspokojenia pozwalało na rozbudzenie zainteresowania i pozytywnych uczuć związanych ze szkołą.
Kolejna część zabiera nas w świat brutalnych dinozaurów. Niezwykła przygoda w kredzie (65 milionów lat temu) zaczyna się dość niewinnie. Podróż dzięki czasoprzestrzeniomieszczaczowi jest przyjemna. Smocza Wyspa przed wiekami wygląda zupełnie inaczej niż znana ta znana bohaterom. Nie tylko ma inną, większą roślinność, ale i jej mieszkańcy są dość specyficzni. Przypominają olbrzymie smoki. Dzięki tej podróży mali przyjaciele poznają kilka ważniejszych gatunków żyjących w kredzie. Nie będzie to jednak wyłącznie przyjemna przygoda. Nie zabraknie ocierania się o śmierć. Odkryją parę niezwykłych przyjaciół: Knobiego (tyranozaur rex) i Topsika (triceratops). Dowiedzą się dlaczego ta para powinna być wielkimi wrogami a są wspaniałymi przyjaciółmi. Knobi niejednokrotnie musi stanąć w obronie przedstawiciela roślinożernego gatunku. Na szczęście poznaje smoczych przyjaciół i jeżozwierza, którzy pozwalają mu na samoakceptację i głośne przyznanie się do wstrętu do mięsa. Knobi odkrywa, że mimo swojej odmienności jest lubiany, a jego przyjaciel zyskuje ochronę, którą zapewnia mu przyjaźń z tyranozaurem rexem.
Kolejna – miejscami bardzo brutalna i mocno trzymająca w napięciu - przygoda zakończyła się dobrze. Przygody małych smoków pozwalają na odkrycie wymarłych gatunków, warunków życia oraz uczy, że rasowe i gatunkowe różnice nie mogą być przeszkodą na drodze do przyjaźni.
Gruba, kartonowa, matowa okładka i grube śliskie strony oraz duża czcionka, niedługie rozdziały zachęcają do samodzielnego czytania. Całość uzupełniona pięknymi ilustracjami autora przyciąga wzrok młodszych czytelników.
Lekturę polecam przedszkolakom oraz uczniom. „Mały Koko Smoko wśród dinozaurów” to doskonały materiał na lekcje etyki.

Mały smok Kokos razem ze swoimi przyjaciółmi przenosi się w czasie do ery dinozaurów, aby przekonać się, czy tyranozaury faktycznie były najbardziej żarłocznymi istotami, jakie kiedykolwiek chodziły po świecie. Co wyniknie z takiej wycieczki? Wiele niespodzianek i super przygód, które z pewnością zafascynują każdego malucha. Przyznam szczerze, że i ja z ciekawością śledziłam przygody małych smoków i panny jeżozwierzówny.

Ingo Sieger stworzył ciekawych bohaterów, którzy podbijają serca maluchów. Kokos, Oskar i Matylda to małe sympatyczne zwierzaki, na które czekają wielkie przygody. Tym razem wyruszają do świata dinozaurów. Dzięki temu dzieci mogą poznać kilka ciekawych faktów na temat tych pradawnych stworów. Autor w przemyślny sposób umieścił je w opowieści. Jednak warto zwrócić uwagę na tę pozycję również z uwagi na to, że w opowieści jest ukryte piękne przesłanie o tym, jak ważna jest przyjaźń i szanowanie innych, nawet jeśli się różnią od nas. W jaki sposób autor pokazał te wartości musicie koniecznie sami się dowiedzieć. Nam bardzo spodobała się ta historia.

Mały Koko Smoko wśród dinozaurów z pewnością jest doskonałym pomysłem na prezent dla dziecka w wieku przedszkolnym. Język książeczki jest bardzo przyjazny, ale nie infantylny, co uważam za duży atut. Kolejnym jest to, że autor opatrzył trudniejsze słowa i niektóre zagadnienia przypisami z wyjaśnieniem.

Szczerze polecam.

Pamiętacie KokoSmoko? Nie tak dawno pisałam Wam o nowej serii książek dla dzieci, w której głównym bohaterem jest mały sympatyczny smok o imieniu Kokos. Poprzednio poznał on Oskara czyli smoka żarłoka, który jest wegetarianinem i mimo ciężkich początków znajomości zostali przyjaciółmi... Może oglądaliście też bajkę, która latem puszczana była w kinach? My z Nikodemem nie oglądaliśmy i czas to nadrobić ;)

Tym razem czas na kolejną część smoczych przygód. Kokos i Oskar nocują u swojej przyjaciółki Matyldy. Wpadają na głupi pomysł, aby odwiedzić dinozaury, dokładnie chodzi im o Tyranozaura ponieważ Oskar jako Smok Żarłok chce udowodnić, że jest straszniejszy od tego potwornego gada. Jednak dinozaury żyły 65 milionów lat wcześniej. Dla Kokoska to nie problem, bo ma klucz czasoprzestrzenny. Rankiem wpisali datę, która ich interesowała i cyk - znaleźli się w erze dinozaurów.

I tutaj zaczyna się prawdziwie zwariowana przygoda. Mali przyjaciele spotykają na swojej drodze najpierw wielkiego Alamosaurusa, potem Tyrannosaurusa rexa, za moment dołączył do niego Triceratops. Okazało się, że T.rex i Triceratops są najlepszymi przyjaciółmi. Wielki najgroźniejszy z dinozaurów okazał się być o wiele mniej straszniejszy niżby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać ponieważ nie je on mięsa. Jednak inne Tyranozaury jedzą i dlatego Knobik musi przed nimi udawać...

Kokos, Oskar i Matylda staną się świadkami kilku nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji, ale koniec końców nie zostaną pożarci, a to przecież bardzo ważne ;) To będzie dla nich prawdziwa i porządna lekcja nie tylko historii, ale i życia...

Powiem Wam, że po raz kolejny czytało się nam tę książkę ekspresowo. Niby tekstu nie ma aż tak wiele, ale z drugiej strony nie ma go też malutko. Moim zdaniem jest to taka historia do przeczytania na raz, ewentualnie dwa razy ;) Jest ciekawa i wciągająca i chociaż wydawać by się mogło, że jest też nieco straszna to te chwile grozy nie są wcale takie przerażające.

Sztywna oprawa, a wewnątrz śliskie i grube karteczki, czcionka dosyć spora i czytelna, podział na rozdziały, a do tego masa kolorowych ilustracji... I jedyne do czego mogłabym się przyczepić to wygląd Tyranozaurów... No strasznie mi się nie podobają, nie potrafię nawet powiedzieć czemu, coś sobie ubzdurałam i tak mi w głowie siedzi, że są brzydkie ;) Ale Nikodemowi się podoba zarówno książka jak i obrazki, a przecież on tu jest ważniejszy w przypadku książki dla dzieci więc ja nie mam co narzekać tylko polecić Wam kolejną część Małego KokoSmoko. Ciekawe o czym przeczytamy kolejnym razem :)

Kokos ma już prawdziwych przyjaciół, smoka żarłoka Oskara oraz jeżozwierza Matyldę. To z nimi uda się w przeszłość, żeby… poznać historię dinozaurów. Ma nadzieję, że spotka największego – tyranozaurusa rexa. Żeby odbyć podróż w czasie, musi użyć specjalnego narzędzia – a nikt nie wie, czy wytrzyma ono tak odległy przeskok. Wycieczka wydaje się tym bardziej niebezpieczna, że kilkadziesiąt milionów lat temu kontynenty mogły znajdować się w zupełnie innych położeniach, a co za tym idzie – bohaterom ciężko będzie trafić i wrócić bez szwanku. Jednak dzieci podejmują się tego wyzwania. Wyruszają w przeszłość i spotykają tam niezwykłe postacie. Wśród dinozaurów bowiem, tak samo jak wśród smoków, panują określone prawa i hierarchie. Nikt nie przypuszcza, że można zaprzyjaźnić się z pozornie śmiertelnym wrogiem. Chociaż Koko Smoko i Oskar sami coś podobnego przeżyli, teraz widzą sytuację od zewnątrz: dinozaury oszukują, żeby przetrwać – i żeby nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Autor po raz kolejny odnosi się do motywu przyjaźni pokonującej wszelkie trudności, a do tego pokazuje jeszcze odwagę bohaterów w krótkiej, jednowątkowej opowieści o sympatycznym smoku ognistym.

• Biblioteczka moich maluchów
  • Prószyński i S-ka
  • Wypożyczone
  • A-V
  • Dzieciakowe
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Mały Koko Smoko wśród dinozaurów