Atak Tytanów: Bez żalu. Levi – narodziny #2

Okładka książki Atak Tytanów: Bez żalu. Levi – narodziny #2 Isayama Hajime, Gun Snark, Hikaru Suruga
Okładka książki Atak Tytanów: Bez żalu. Levi – narodziny #2
Isayama HajimeGun Snark Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Atak Tytanów: Bez żalu (tom 2) komiksy
komiksy
Atak Tytanów: Bez żalu (tom 2)
進撃の巨人 悔いなき選択 (Shingeki no Kyojin Gaiden: Kuinaki Sentaku)
J.P. Fantastica
2015-09-18
2015-09-18
Paweł Dybała
manga akcja dramat tragedia tajemnica supernatural

Okładka książki Atak Tytanów - Before the Fall tom 3 Isayama Hajime, Satoshi Shiki, Ryo Suzukaze
Atak Tytanów -... Isayama Hajime, Sat...
Okładka książki Atak Tytanów - Before the Fall tom 2 Isayama Hajime, Satoshi Shiki, Ryo Suzukaze
Atak Tytanów -... Isayama Hajime, Sat...
Okładka książki Atak Tytanów - Before the Fall tom 1 Isayama Hajime, Satoshi Shiki, Ryo Suzukaze
Atak Tytanów -... Isayama Hajime, Sat...
Okładka książki Atak Tytanów - Lost Girls Ryosuke Fuji, Isayama Hajime, Hiroshi Seko
Atak Tytanów -... Ryosuke Fuji, Isaya...

Okładka książki No.6 #1 Atsuko Asano, Hinoki Kino
No.6 #1 Atsuko Asano, Hinok...
Okładka książki One-Punch Man tom 1 - Cios pierwszy Yusuke Murata, ONE
One-Punch Man ... Yusuke Murata, ONE...
Okładka książki Ajin 1 Tsunina Miura, Gamon Sakurai
Ajin 1 Tsunina Miura, Gamo...
Okładka książki Wilcze dzieci 2 Mamoru Hosoda, Yoshiyuki Sadamoto, Yuu
Wilcze dzieci 2 Mamoru Hosoda, Yosh...

Drugi tomik tej historii wypada nieco lepiej, niż pierwszy. Szczególnie trafiają do mnie przemyślenia Isabel. Mimo to mam wrażenie, że za mało poznaliśmy zarówno ją, jak i Farlana, by móc jeszcze lepiej wczuć się w klimat i uczucia Levi'ego, kiedy zginęli. Ale to samo wrażenie miałam podczas oglądania anime. Natomiast w samym anime dużo bardziej ruszyła mnie reakcja Levi'ego na ich śmierć (wrzask, płacz, miotanie się - bardzo adekwatna i ludzka reakcja). W mandze zostało to oddane dużo, dużo słabiej.
Samo wydanie i kreska to miód na moje oczy wzrokowca, szczególnie że już sama okładka wygląda o niebo lepiej od tej z 1 tomu. :)

No regret
Manga by (grafika) Hikaru Suruga, (scenariusz) Gun Snark, (kreator serii) Hajime Isayama

Druga część historii Levi’ego Ackermana, najsilniejszego żołnierza w dziejach ludzkości. Co tu mogę więcej dodać? Mogłabym czytać tą część w kolko bez końca!

Publikacji daje 10/10⭐️

No regret

Publikacji daje 10/10⭐️

"Wiesz, brachol... nie do końca czaję, jak właściwie chcą odbić świat z rąk tytanów i w ogóle, ale wiem jedno - ci tutaj naprawdę gotowi są oddać za to życie."

Drugi i ostatni tom opowiadający historię znakomitego żołnierza i jego bandy! Jest on niezwykle emocjonujący i wprawia czytelnika w zamyślenie. Czy ich decyzje były słuszne? Nie dało się tego rozwiązać jakoś inaczej? Przecież jakąś decyzję podjąć trzeba!

Oprócz kolorowych obrazków na pierwszej stronie, na kolejnych są klatki z najważniejszymi bohaterami i ich krótkie opisy, a także historia muru i streszczenie - wszystko dla zapominalskich, więc jeśli pierwszy tomik czytało się w dość dużym odstępie czasowym, to niczego się nie traci.

Bohaterowie wyruszyli na swoją pierwszą ekspedycję za mury. Formacja Erwina wydaje się być przełomowa i zapewniać im bezpieczeństwo, ale to tylko do czasu... Przecież to byłoby zbyt proste.

Im dłużej trio przebywa ze zwiadowcami, tym bardziej przekonują się o słuszności ich celów. Jednakże oni mają swoje własne pragnienia, które chcą zrealizować. Są już tak blisko osiągnięcia celu, jest on niemal na wyciągnięcie ręki!

"Jednak jeśli zamierzamy odbić ten świat z rąk tytanów, musimy być gotowi stać się jego podwalinami i bez żalu poświęcić serca sprawie! Każdy z nas, bez wyjątku!"

Wielkie słowa pobudzające zwiadowców do walki... Nowa formacja mająca zapewnić im bezpieczeństwo... Czy to wszystko wystarczy do spełnienia ich celu?

Levi musiał podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu, jednak kto mógł przewidzieć, jaki obrót przybiorą sprawy? Chociaż oglądałam anime, nie przeszkadzało mi to w czytaniu mangi i z takim samym zapałem oczekiwałam na finał. Również Isayama nie ma litości dla czytelnika i jego uczuć. Nauczył mnie bardzo ważnej rzeczy - nigdy nie przywiązuj się do bohaterów.

Dzięki wywiadzie zamieszczonym na końcu tomiku mogłam lepiej zrozumieć zamysł autorów, a także upewniłam się, że traktują tę historię na poważnie i przemyśleli wszystkie wątki! Poznałam również ich ulubione postacie - z resztą mamy podobny gust.

Jest to trudna, ciężka i smutna historia, którą jak najbardziej opłaca się poznać.

"Po prostu chyba już zrozumiałam, dlaczego tak im zależy na tych ekspedycjach... Dla zwiadowców tereny za murami są tym, czym dla nas świat na powierzchni... Wielu naszych przyjaciół umarło, marząc o życiu na górze i zawsze, gdy na nich patrzyłam, wiedziałam, że po prostu muszę się tam dostać."

To drugi i zarazem ostatni tom spin-off’u o Leviu. Pierwsza część nie zachwyciła mnie w sposób, jaki oczekiwałam. Dlatego z lekkimi oporami sięgałam po kolejną część. Miałam więcej obaw, niż mogłoby się z początku wydawać. Byłabym głupia, gdybym jednak postanowiła odłożyć to w czasie, bo tylko wszystko by się rozrosło do kolosalnych rozmiarów, już nie raz tak miałam, więc mimo swoich zastrzeżeń postanowiłam nie marudzić tylko zabrać się za czytanie. Co ma być, to będzie – te słowa idealnie odwzorowywały moje nastawienie. Czy słusznie założyłam, że znów mogę się zawieść?

Ekspedycję za mury czas zacząć!
Podczas tej misji zwiadowcy testują nową formację Erwina. Plan jest prosty i z początku wszystko idealnie się sprawdza. Formacja pod jego dowództwem zachowuje się jak jeden wielki żywy organizm. Jednak wszystko trwa do czasu…
Warunki pogodowe gwałtownie się zmieniają. Plan zaczyna się sypać. Ulewa i gęsta mgła utrudnia dalsze poruszanie się. Levi musi podjąć decyzję – zostać z przyjaciółmi, czy ruszyć, aby wykonać swoje pierwotne zadanie…
Jaką decyzję podejmie i jakie będą jej skutki?
Oto finał historii narodzin legendy najsilniejszego żołnierza w historii ludzkości!

Dobrze, że jednak nie porzuciłam tej mangi. Mój upór wewnętrzny w końcu się do czegoś przydał, inaczej wiele bym straciła. Druga część okazała się być o wiele lepsza niż ta pierwsza. Tym razem nawet kreska mi nie przeszkadzała, możliwe, że została bardziej dopracowana, dlatego nie drażniła już moich oczu. Akcja nabrała tempa, a wszystkie niewiadome sprytnie się rozwiązały. Było też bardziej emocjonalnie. Druga połowa tego tomiku pod tym względem „wymiata”. W końcu dostałem to, czego oczekiwałam. Mogę śmiało napisać, że jestem zachwycona. I nawet polubiłam tego kurdupla, powiedzmy, że po części zrozumiałam, dlaczego jest taki, a nie inny. Pewnie skrywa jeszcze wiele tajemnic, które wpłynęły na jego charakter.

„ – Zanim zacząłem walczyć z tamtym tytanem, jeden z żołnierzy próbował go pokonać… i przegrał. Gdy tytan go zjadł, obserwowałem jego ruchy… i zrozumiałem, jak mogę go pokonać.
- Rozumiem. Jest tak, jak mówisz – zbyt wielu zwiadowców oddało życie, by korpus mógł nadal istnieć. Wciąż decydowanie za mało wiemy o świecie za murami. Jednak jeśli zamierzamy odbić ten świat z rąk tytanów, musimy być gotowi stać się jego podwalinami i bez żalu poświęcić serca sprawie! Każdy z nas, bez wyjątku!”

Zwiadowcy powoli zaczynają się przekonywać do nowych członków ich korpusu. Morale żołnierzy zostały podniesione po dosyć spektakularnym pokonaniu odmieńca przez tę trójkę, gdzie nawet doświadczeni żołnierze nie mogli sobie z nim poradzić. Pozostała też kwestia pierwotnego planu, która wciąż między przyjaciółmi budzi wiele sprzecznych uczuć, również prowadzi do drobnych sprzeczek między nimi, choć i tak wydają się być bardzo zgodni. Ufają sobie nawzajem, a to najważniejsze, lecz porywczość Levia, może być w tym przypadku zgubna.

Epickie zakończenie tego spin-off’u mówi samo za siebie. W pewnym momencie było mi żal kapitana, a nawet łezki cisnęły mi się do oczu. Domyślałam się, a nawet byłam na to przygotowana, że pewnie tak to się skończy, ale mimo wszystko wzbudziło to we mnie wiele emocji, których nie spodziewałam się po sobie. Te dwa krótkie tomiki zmieniły moje poglądy. Nie wiem, czy będę umieć już w ten sam sposób podejść do samej osoby Levia. Zdaję sobie sprawę, że to tylko niewielka część historii jego postaci i jestem ciekawa, co jeszcze skrywa.

Z czystym sumieniem mogę wam polecić tę mangę. Mimo mylnego pierwszego wrażenia, które robi, jest idealnym dopełnieniem głównej historii, jak i samej postaci kurduplowatego kapitana. Jest kozakiem, trzeba mu to przyznać. Zasłużył na miano tego najsilniejszego żołnierza w dziejach ludzkości i kibicuje mu, żeby przez głupotę Erena, nie stracił swojej pozycji. Ten tomik, tak jak poprzedni, również zawiera dwie kolorowe strony, które no cóż… mają coś w sobie, przez co bardzo trudno oderwać od nich wzrok. Byłabym nawet skłonna do ustawienia sobie takiej tapety w telefonie lub laptopie, obawiam się tylko, że miałabym problem z wyborem rysunku, bo oba się podobają. Co do okładki, na pewno jest o niebo lepsza niż ta pierwsza, a te czerwone tło świetnie kontrastuje z tym, co znajduje się w środku.

No dobra. Teraz tak naprawdę pozostaje mi tylko porównać wersję animowaną z tą papierową. Jestem ciekawa, jak udało im się to wszystko przenieść i co pozmieniali, bo nie wierzę, że czegoś takiego nie zrobili. Ciekawe tylko, czy wyszło im to na lepsze, czy na gorsze…

Moja ocena: 9/10

Rewelacja!
Ostatni tomik krótkiego wprowadzenia do historii Leviego, legendarnego zwiadowcy samouka. Mamy tu rozwiązanie tajemniczego "Planu" i końcowe pobudki tytułowego bohatera do wstąpienia do korpusu Zwiadowców.
Miło było poznać tak znakomitą postać. Dla fanów Ataku Tytanów Narodziny Leviego to pozycja obowiązkowa.

Rewelacja!

Po pierwsze nie jestem fanka mangi i anime. Po drugie lubie tylko Shingeki no Kyojin i Tokyo Ghoula. Naprawdę rzadko jest mnie w stanie cos zaskoczyć i przybliżyć coś do siebie. Po trzecie uwielbiam Leviego, więc moja ocena nie bedzie subiektywna.

Bardzo się cieszę, że ta część ukazała się w Polsce. Rysunki piękne, kreska fantastyczna, a Levi przecudowny. Team Levi! Widziałam całą fabułę, oglądając anime. Naprawde się wzruszyłam. To takie smutne. Chciałabym przeczytać więcej mang o postaci Leviego. Do tego ten wywiad. Pełen spojlerów. W Polsce AT ukazał się do 6 tomu (aktualnie),który równiez przeczytałam. Bardzo dobrze wydane pieniądze, poniewaz nie raz przeczytam! A moja sis to już w ogóle.. ;)

Pięknie pokazana śmierć Isabel i Farlana, poruszające przemówienie Erwina do Levia. Naprawdę warto przeczytać tę mangę, chrzanić anime. Nie muszę chyba też wspominać o pięknych rysunkach. Również wywiad na końcu tomiku jest bardzo ciekawy i rzuca nowe światło na postać kaprala. Bardzo polecam fanom Ataku Tytanów!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowite, o ile drugi tom może być lepszy od pierwszego. Świeżo po przeczytaniu tamtego byłam zawiedziona, teraz jestem oczarowana. Warto było.
No i ta okładka. Cudowna.

No i ta okładka. Cudowna.

• Manga
  • Mangi