Matura i Socjalizm

Tłumaczenie: Marian Misztalski
Wydawnictwo: bastiat.pl
Baccalauréat et socialisme
biznes, finanse

Z esejem tym można się zapoznać na stronie Instytutu Misesa. W przedmowie od tłumacza Marian Miszalski pisze: "Poniższy tekst Fryderyka Bastiata dobiega do nas z przeszłości - z połowy XIX wieku - jako przesłanie zdumiewająco współczesne. Zastąpmy tylko słowa „edukacja klasyczna” określeniami takimi, jak na przykład „wychowanie europejskie”, „wychowanie socjalistyczne”, czy „ethos lewicy” a będziemy czytać tekst o otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości. Te same przyczyny wywołują na ogół te same skutki. Gdy państwo nie szanuje praw naturalnych, i to do tego stopnia, że w naszych czasach samo ustanawia prawa rzekomo naturalne - przesłanie Autora nabiera charakteru pilnego ostrzeżenia".

Warto się z tym ostrzeżeniem zapoznać!

źródło opisu: mises.pl

źródło okładki: mises.pl

Adam | 2015-10-31
Przeczytana: 31 października 2015

Czy państwowa edukacja to największe dobro naszych czasów? Czy zapewnienie państwowego kształcenia obywateli jest moralnym obowiązkiem? Czy taka edukacja jest w ogóle korzystna?

Na te pytania odpowiada Frédéric Bastiat, francuski ekonomista wolnorynkowy, filozof i polityk, żyjący w I połowie XIX wieku w swoim eseju „Matura i socjalizm”. Udowadnia on jak zgubne skutki może nieść za sobą prawo kształtowania ludzi przez państwo. Bo tym właśnie jest ta forma edukacji, nieograniczoną władzą kreowania przyszłości przez decydowanie rządzących, czego ktoś ma się uczyć.

Autor wykazuje jak zgubne skutki do tej pory przyniosło zmonopolizowane szkolnictwo. Przedstawia, do czego doprowadziło bezrefleksyjne patrzenie na czasy antyczne, jak niemoralne stwierdzenia i idee zrodziło nauczanie klasyczne. Chociaż sam nie jestem tak krytycznie nastawiony do starożytności (widzę też liczne pozytywy tej epoki (może autor też je widział, ale w tym tekście ich nie przedstawił), to te aspekty tych czasów,...

Krzysztof1993 | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Dawniejsi politycy, mam na myśli tych, na których wpłynęła zasadniczo francuska rewolucja, uświadomili sobie, że aby utrzymać rygor w społeczeństwie, bynajmniej fundamentem autorytetu nie powinna być siła. Wystarczy przejąć szkolnictwo i modelować, znaczy się indoktrynować, ludzi od dzieciństwa. Źródłem bezpieczeństwa władzy będzie wówczas wiedza.

Jednak oddanie tak ważnej dziedziny do całkowitej dyspozycji państwa, musiało, według F. Bastiata, ostatecznie nastręczać nieuchronne problemy natury moralnej, jak również ogólnej. Politycy wdrożyli programy nauczania (oczywiście scentralizowanie), które wychwalały okres starożytności. Był to ogromny błąd. Starożytność bowiem słynęła z nieustannej przemocy, wojen, rabunku czy braku wolności. Następstwem chłonięcia takiej wiedzy przez młodzież, będą jej nieuniknione dążenia do zachowań powszechnie ich uczonych.

F. Bastiat przedstawia alternatywę dla publicznego szkolnictwa. Monopol państwa na tejże płaszczyźnie traktuje jako hamulec...

Użytkownik Adam bardzo obszernie opisał jak esej Bastiata krytykuje pomysł państwowego szkolnictwa i w tym zakresie nie mam nic do dodania. Jednak chciałbym uwypuklić jedną myśl, która przejawia się w recenzowanym tekście przez długi czas. Jest to głos w sporze o istotę prawa gwarantującego wolność. Bastiat w bardzo logiczny sposób wykazuje, że prawo może być zabezpieczeniem wolności, gdy stanowione przez ustawodawcę jest tylko potwierdzeniem prawa naturalnego. Wtedy, gdy przestawimy tę kolejność (prawo naturalne wynika z prawa stanowionego) znikną też wszelkie hamulce dla władzy, powstrzymujące ją od ingerowania w życie człowieka podległemu takiemu "prawu".

ziombel | 2015-10-21
Przeczytana: 24 lutego 2015

Jest to krótka krytyka wtrącania się państwa w edukację oraz niektórych filozofów popierających takie interwencje dla "dobra ogółu". Polecam każdemu. Esej można znaleźć za darmo na stronie Instytutu Misesa:

Adrian | 2018-08-24
Kacper Mazur | 2018-01-31