Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie

Tłumaczenie: Marcin Zieliński
Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa
Politically Incorrect Guide to Capitalism
biznes, finanse

"Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie" Roberta Murphy’ego to zwięzła książka łącząca w sobie trzy cechy, które sprawiają, że jest to niezbędna lektura dla każdego sympatyka wolnego rynku, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu gospodarki. Po pierwsze, książka kompetentnie przedstawia podstawowe prawa rządzące gospodarką i pozwala zrozumieć funkcjonowanie np. rynku pracy czy systemu bankowego. Po drugie, robi to w sposób przystępny i atrakcyjny dla czytelnika. Nie jest to typowy podręcznik, ale dzieło napisane żywym językiem – z poczuciem humoru i pełne przykładów z historii. Po trzecie wreszcie, autor nie boi się dyskutować o rzeczach trudnych, przy których nawet radykalni zwolennicy wolnego rynku często ustępują w dyskusji etatystom i widzą sporo miejsca dla dobroczynnej rządowej interwencji. Nie można się więc dziwić, że Ron Paul, wieloletni kongresman i kilkukrotny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, określił książkę Murphy’ego jako „bezcenny wstęp do wolnorynkowej ekonomii”.
Murphy odpowiada w swojej książce m.in. na następujące pytania:
Jak wolny rynek rozwiązuje problem dyskryminacji na rynku pracy?
Dlaczego sprawy antymonopolowe zazwyczaj wytaczają firmy, które przegrywają w wolnej konkurencji?
Czy potrzebujemy państwowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa pracy i produktów?
Jak wolny rynek chroni środowisko i rzadkie zasoby naturalne?
Dlaczego MFW i Bank Światowy wcale nie pomagają biednym krajom
Arthur Laffer, doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana i twórca słynnej krzywej wpływów podatkowych, po lekturze "Niepoprawnego politycznie przewodnika po kapitalizmie" napisał:
„Robert Murphy to jeden z niewielu myślicieli, którzy posiadają zarówno właściwą wiedzę o ekonomii, jak i lekkie pióro. Widać to po jego przewodniku po wolnorynkowym kapitalizmie. Ekonomia nie jest wcale abstrakcyjną i ponurą nauką, służącą torturowaniu studentów. Jest dziedziną niezwykle poważną i mającą podstawowe znaczenie dla przyszłości kraju. Murphy pokazuje w swojej książce, że nie tylko zna teorię, ale też że potrafi ją zastosować do analizy rzeczywistych zjawisk.”

źródło opisu: http://www.mises.sklep.pl/ksiazki/55-niepoprawny-p...(?)

źródło okładki: http://www.mises.sklep.pl/ksiazki/55-niepoprawny-p...»

Pozycja dla raczej zaczynających swoją przygodę z ekonomią. Murphy omawia najpopularniejsze ataki na wolny rynek i za pomocą żelaznej logiki w najszerszym znaczeniu oraz faktów historycznych pokazuje, że kapitalizm jest najlepszym, co mogło nam się przytrafić kiedykolwiek. Jeśli ktoś czuje się zielony w temacie: cen, bezrobocia, związków zawodowych, dyskryminacji pozytywnej, niewolnictwa, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, bankowości, pieniądza, kryzysów, interwencjonizmu państwowego, monopoli, globalizacji, czy ceł, to warto by sięgnął po tę krótką książkę. Na koniec każdego rozdziału są proponowane dodatkowe lektury dla poszerzenia wiedzy z danego działu, więc będziecie wiedzieli co dalej zrobić ze swoją edukacją.
Dziesięciu gwiazdek nie dam, bo nie wszystko poruszono, co można by poruszyć i dlatego, że zarejestrowałem pewne uproszczenie. Jest ono nieznaczne i prawdopodobnie wywód na tym skorzystał, ale jednak oddala to tę pozycję od ideału.

MatBe1996 | 2018-03-15

Całkiem niezła, chociaż tak radykalna, że nawet ja, będąc kapitalistą z krwi i kości, nie zgodziłbym się z kilkoma zawartymi tu tezami. Ale mimo wszystko polecam.

Tobson | 2017-10-31
Przeczytana: październik 2017

Możliwe, że powtórzę czyjąś opinię, pisząc, że to książka skonstruowana na podobnym schemacie, co "Ekonomia w jednej lekcji" Hazlitta. Jest krótka, nastawiona na konfrontację z najbardziej popularnymi argumentami etatystów i obejmująca szereg różnych zagadnień związanych z rynkiem i jego działaniem. Nie jest jednak tak przekonująca, jak przytoczony przeze mnie tytuł sprzed przeszło połowy wieku. Plan natomiast jest podobny - przedstawienie argumentu przeciwników wolnego rynku, wykazanie błędu we wspomnianym argumencie, przytoczenie teorii z podaniem przykładu (często historycznego). Tak więc zwolennicy wolności gospodarczej nie spotkają tutaj wiele nowości; będzie to jedynie kolejny tytuł do polecenia znajomym czy rodzinie w celu zasiania wolnościowego ziarenka w ich umysłach. W końcu to tylko ~170 stron..

ReXera | 2016-07-18

Bardzo dobra książka, aczkolwiek ma swoje wady. Ogólnie jest to bardzo przystępne wprowadzenie do Austriackiej Szkoły Ekonomii i kapitalizmu. Autor porusza wiele tematów takich jak bankowość, ekologia, służba zdrowia i wiele innych. Jednak książka mimo swych wielu zalet jak pokazywanie podstawowych praw ekonomii na bardzo prostych przykładach ma też wadę, jaką na pewno jest niewystarczająca do rozwiania wszelkich wątpliwości co do pewnych kwestii ilość stron. Oprócz

GZal | 2016-04-02

Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie. Czego można się spodziewać po książce o takim tytule? Śmiało można by zmieścić tu treści krytyczne wobec kapitalizmu. Jednak autor Robert P. Murphy w zamierzeniu chciał wychwalać kapitalizm i przeciwstawić go socjalizmowi. Wyszło średnio. Powiedziałbym nawet, że krępująco.

Jeśli takie są argumenty obrońców kapitalizmu to lepiej niech schowają się do mysiej dziury, bo pierwsza lepsza osoba z tendencjami lewicującymi rozniesię taką argumentację w pył.

Dlaczego kapitalizm jest lepszy? Bo jest i już! A jeśli nawet nie jest, to i tak jest. W zasadzie tak właśnie wygląda argumentacja Murphy’ego. Przedstawiany jako zwolennik austriackiej szkoły ekonomicznej, związany z Instytutem Ludwiga von Misesa swoją argumentacją może zrobić więcej złego, niż dobrego. Bo ta jest po prostu słaba.

więcej:

ziombel | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie jest próbą obalenia niektórych popularnych mitów głoszonych przez antykapitalistów. Każdy rozdział jest poświęcony trochę innej tematyce. Autor porusza takie tematy jak ekologia, bankierstwo, zyski kapitalistów, niewolnictwo, międzynarodowy handel i inne. Oprócz tego na końcu każdego rozdziału znajdują się proponowane pozycje książkowe uzupełniające wiedzę w danej dziedzinie. Szkoda, że większość wymienionych pozycji nie została przełożona na język polski. Książkę szczerze polecam jako prezent razem z Ekonomią w jednej lekcji Henry'ego Hazlitta, ponieważ obie świetnie nadają się jako wprowadzenie do wolnorynkowej ekonomii. Jednak książka ma pewne wady. Według mnie głównym zarzutem jest to, że autor poruszył wiele tematów bardzo pobieżnie(z resztą dzieło Hazlitta zrobiło to samo). Z drugiej strony miało to być jedynie krótkie wyjaśnienie pewnych mitów dla osób nieobeznanych z ekonomią.