Piasek z Atlantydy. Rozmowy z Jerzym Grohmanem

Wydawnictwo: Hobo
Łódź, łódzcy fabrykanci

Jerzy Grohman, potomek słynnej rodziny fabrykanckiej, opowiada o świetności i zagładzie środowiska łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego. Snuje opowieść o świecie, który zniknął na zawsze po drugiej wojnie światowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Hobo, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grzegorz | 2019-05-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Ciekawa książka - wywiad rzeka z ostatnim "fabrykantem" z czasów minionych i utraconych Łodzi. Porusza trudny okres rozwoju miasta na tle II Rzeczpospolitej jak i codzienne życie właścicieli fabryk- wielkich fortun,które należały do największych w Polsce przedwojennej. Anegdoty i ciekawostki życia towarzyskiego , czym żyli i ich problemy w okresie po I wojnie i wielkiego kryzysu lat trzydziestych. Gorąco polecam

IM8 | 2019-03-11
Na półkach: Przeczytane, Wywiad-rzeka
Przeczytana: 11 marca 2019

Każdy, kto zna film Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”, wie jak wyglądała fabrykancka Łódź, gdzie obok siebie żyli przemysłowcy polscy, niemieccy i żydowscy.
Paweł Spodenkiewicz w swojej książce „Piasek z Atlantydy. Rozmowy z Jerzym Grohmanem” przedstawia nam członka rodziny niemieckich fabrykantów, rodziny Grohmanów, powiązanej później z rodziną najbogatszych niemieckich fabrykantów z Łodzi - Scheiblerów. Grohmanowie, właściciele fabryki włókienniczej nie czuli się Niemcami, w domu mówiono po polsku i żyli tak, jak inni przemysłowcy w przedwojennej, kosmopolitycznej Łodzi. Jerzy Grohman spędził drugą wojnę światową w Polsce, po wojnie również nie wyjechał za granicę. Zmarł w 2017 roku.
W książce opowiada o tym jak, wyglądało życie łódzkich fabrykantów przed wojną, w czasie wojny, jak żyli Niemcy, Polacy, Żydzi obok siebie w zgodzie, robiąc interesy. Jest to obraz miasta, ludzi, kultury, którego już nie ma. Warto posłuchać opowieści człowieka, który był świadkiem tamtych czasów i...

dota85 | 2018-02-13
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Zapis fascynujących rozmów z Jerzym Grohmanem, ostatnim ze znanego łódzkiego rodu przemysłowców, który miał być spadkobiercą rodzinnej fortuny, historia chciała jednak inaczej. Jest to niesamowita opowieść naocznego świadka o ostatnich latach łódzkich fabrykantów i Łodzi, która już odeszła. Cenna lekcja historii.

| 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Najlepsze w tej książce jest to, że zabiera nas do świata, którego już nie ma. Taka "Ziemia Obiecana", tyle że prawdziwa. Cudownie! Zazdroszczę autorowi rozmów z taką osobą i panu Grohmanowi korzeni i wspomnień. Autora miałam przyjemność poznać osobiście - człowiek o wspaniałym życiorysie, ogromnej wiedzy.