Ślimak i róża

Tłumaczenie: Cecylia Niewiadomska
Wydawnictwo: Wolne Lektury
Sneglen og Rose
tivrusky

"Nad rowem wyrósł szpaler leszczynowy, poza nim rozciągały się łąki i pola, a z drugiej strony był ogród, a w ogrodzie zakwitł krzak róży.
Pod krzakiem siedział ślimak i myślał o sobie.
— Zaczekaj — mówił — przyjdzie czas i na mnie, a wtedy się okaże moja wartość. Na coś lepszego jestem przeznaczony, niż dawać światu róże lub orzechy, a choćby mleko, jak krowy i owce."

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slimak-i-roza/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slimak-i-roza/

olaf2009 | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Trochę "inna" od pozostałych baśni autora. Niejednoznaczne zakończenie pobudza do filozoficznych przemyśleń.

tivrusky | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 20 lipca 2015

Ś jak Ślimak,
z cyklu AA - Aforystyczny Andersen.

Ślimaka oceniam średnio. Różę też. Może i kryjąca się w opowieści refleksja o przemijaniu i o tym, że jedni dają światu to, co najlepsze, a inni skupiają się na sobie, jest dość celną obserwacją, jednak nie po to sięgam, gdy sięgam po Andersena. Rzecz jasna - to miłe, gdy w bajce, pod przyjemną opowieścią kryje się jakiś morał, jakaś nauka, jakaś refleksja nad światem. I tutaj tak jest, poza tym, że Andersen nie przykrył morału kołderką przystępnej, ciekawej i magicznej opowieści.
Jako, że w "moralizatorskim nurcie" twórczości Hansa Christiana zdarzały się już teksty barwniejsze i bogatsze, Ślimak i Róża to utwór zaledwie przeciętny.