Ślimak i róża

2014-04-25
2014-04-25
8 min.
Cecylia Niewiadomska

Liczyłam na coś mocnego. Na opowieść z morałem. Krótka opowieść o ślimaku i róży. Jedno żyje, bo ktoś tak chciał, a drugie żyje pomimo wszystko i snuje refleksje na ten temat. Jedyne co wyciągnęłam z tej książki, to że z jednej strony warto zatrzymać się i pomyśleć o swoim życiu, ale z drugiej strony nie warto spędzać całego życia, tylko i wyłącznie na rozmyślaniu nie robiąc nic i nie pozostawiając po sobie nic.

Świetna, niepozorna bajeczka.

Świetna, niepozorna bajeczka.

Na półkach: , , , , , ,

Opowiastka z filozofią w roli głównej. Co jest istotą i sensem życia? Jaki mieć pomysł na życie i jak je spędzić? Ślimak i róża dyskutując ze sobą próbują dać odpowiedź na takie egzystencjalne rozterki. Zakończenie wydawać się może słabe, ale ja widzę w nim pokazanie prawdy, że bez względu na to, kto co sobą reprezentował i co w życiu osiągnął, i tak kończy tak samo.

Baśń jest trochę inna niż te, które czytałam dotychczas. Utwór sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad życiem i tym w jaki sposób chcemy je przeżyć.

Ś jak Ślimak,
z cyklu AA - Aforystyczny Andersen.

Ślimaka oceniam średnio. Różę też. Może i kryjąca się w opowieści refleksja o przemijaniu i o tym, że jedni dają światu to, co najlepsze, a inni skupiają się na sobie, jest dość celną obserwacją, jednak nie po to sięgam, gdy sięgam po Andersena. Rzecz jasna - to miłe, gdy w bajce, pod przyjemną opowieścią kryje się jakiś morał, jakaś nauka, jakaś refleksja nad światem. I tutaj tak jest, poza tym, że Andersen nie przykrył morału kołderką przystępnej, ciekawej i magicznej opowieści.
Jako, że w "moralizatorskim nurcie" twórczości Hansa Christiana zdarzały się już teksty barwniejsze i bogatsze, Ślimak i Róża to utwór zaledwie przeciętny.

Ś jak Ślimak,
z cyklu AA - Aforystyczny Andersen.

Trochę "inna" od pozostałych baśni autora. Niejednoznaczne zakończenie pobudza do filozoficznych przemyśleń.

,,Ślimak i róża" to jedna z baśni hansa christiana andersena, jest to króciutka opowieść o sensie egzystencji i o tym co jesteśmy wstanie pozostawić po sobie.

Żyj tak, jak żyć pragniesz. I tak wszystko to zakończy się tak samo. Jednak — o dziwo — historyjka ta, zamiast przygnębiać, jakoś tak wewnętrznie uspokaja.

• Literatura duńska
  • Dla szkrabów