Dziewczynka i lalka

Tłumaczenie: Bolesław Londyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wolne Lektury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wolne Lektury
majkey

"Pamiętam czworokątny dziedziniec dużej kamienicy, wiecznie i nieruchomo wpatrzonej oknami w jeden punkt. Pamiętam za tymi oknami przechodzące cienie i sylwetki cudzego życia; zieloną lampę, jakiegoś wiecznie piszącego starca na trzecim piętrze, różową latarkę u młodej pani na drugim, wiszącą matową lampę w jadalni pierwszego piętra, płomyki w kuchniach. Wszystkiemu temu przypatrywałam się często, wszedłszy na okno, gdy gęsty zmrok ogarniał dziedziniec, a tu i ówdzie zapalały się światła w oknach."

Czyta: Wiktor Korzeniewski
Reżyseruje: Adam Bień

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziewczynka-i-lalka/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziewczynka-i-lalka/

tivrusky | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Pierwszy z grimmowych tekstów (z którym się tutaj spotykam) nie będący baśnią. Czytając, skojarzeniami biegłem w stronę dwu nazwisk: Andersen i Poe. Bierzemy go pod lupę!

Dlaczego Andersen? Duńczyk bardzo często porzucał formę baśni, czy też nawet bajki i pisał krótkie utwory moralizatorskie, anegdoty, w których bohaterowie nie tyle przeżywali przygody, co dowiadywali się (często dotkliwie) o pewnych mechanizmach rządzących życiem. I tak Dziewczynka z zapałkami jest refleksją nad zobojętnieniem, Ślimak i róża to przemyślenia o przemijaniu, a Coś to prosta opowiastka o tym, że skarby zdobywane na tym świecie, nijak się mają do naszego stanu majątkowego w zaświatach. Dziewczynce i Lalce braci Grimm najbliżej do słynnej Dziewczynki z zapałkami – atmosfera utworu jest ponura i przygnębiająca; nie możemy liczyć na szczęśliwe zakończenie. Bohaterka nie tyle przeżywa przygody, co na własnej skórze i dotkliwie doświadcza niesprawiedliwości świata.
Poza tym baśni Grimmów nazwałbym bardziej...

SSSSSS | 2018-09-07
nieromeq | 2017-12-14