Dziewczynka i lalka

Okładka książki Dziewczynka i lalka Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Okładka książki Dziewczynka i lalka
Jacob GrimmWilhelm Grimm Wydawnictwo: Wolne Lektury literatura dziecięca
4 str. 4 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
4
Czas czytania
4 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Bolesław Londyński
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Baśnie Braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 7,7
Baśnie Braci G... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Michalina Jurczyk
Ocena 6,7
Żyli długo i s... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Wilk i siedem koźlątek Agnieszka Antosiewicz, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Katarzyna Kieś-Kokocińska, Maria Zagnińska
Ocena 10,0
Wilk i siedem ... Agnieszka Antosiewi...
Okładka książki Niemiecki. Die Märchen der Brüder Grimm/Baśnie Braci Grimm. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 8,5
Niemiecki. Die... Jacob Grimm, Wilhel...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Opowiadania bożonarodzeniowe Aleksander Afanasjew, Hans Christian Andersen, Michaił Bułhakow, Karel Čapek, Alphonse Daudet, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, O. Henry, Vladimir Hulpach, Jack London, Aleksander Puszkin, Adalbert Stifter, Lew Tołstoj
Ocena 7,0
Opowiadania bo... Aleksander Afanasje...
Okładka książki Czerwony Kapturek Joanna Concejo, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 6,8
Czerwony Kapturek Joanna Concejo, Jac...
Okładka książki Roszpunka Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Francesca Rossi
Ocena 7,3
Roszpunka Jacob Grimm, Wilhel...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3742
3684

Na półkach:

Bajka pokazuje, że dziecięce sprawy i emocje nie są małe. Przeżywane są tak jak dorośli przeżywają "duże", "poważne" problemy. Troszkę creepy, jak u Grimma.

Bajka pokazuje, że dziecięce sprawy i emocje nie są małe. Przeżywane są tak jak dorośli przeżywają "duże", "poważne" problemy. Troszkę creepy, jak u Grimma.

Pokaż mimo to

avatar
795
374

Na półkach: , , ,

Dość przygnębiająca opowiastka o dwóch dziewczynkach, które różnią się tylko przynależnością klasową, jedna jest z chłopskiej rodziny a druga z mieszczańskiej. Gdy dziewczynki pewnego dnia się zaprzyjaźniają, ta biedniejsza za "zakochuje" się w lalce swojej bogatej znajomej Aldonie co poniekąd prowadzi do obsesji. Ciekawa opowiastka w innym stylu niż reszta dzieł braci Grimm.

Dość przygnębiająca opowiastka o dwóch dziewczynkach, które różnią się tylko przynależnością klasową, jedna jest z chłopskiej rodziny a druga z mieszczańskiej. Gdy dziewczynki pewnego dnia się zaprzyjaźniają, ta biedniejsza za "zakochuje" się w lalce swojej bogatej znajomej Aldonie co poniekąd prowadzi do obsesji. Ciekawa opowiastka w innym stylu niż reszta dzieł braci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
714
529

Na półkach: , ,

Pierwszy z grimmowych tekstów (z którym się tutaj spotykam) nie będący baśnią. Czytając, skojarzeniami biegłem w stronę dwu nazwisk: Andersen i Poe. Bierzemy go pod lupę!

Dlaczego Andersen? Duńczyk bardzo często porzucał formę baśni, czy też nawet bajki i pisał krótkie utwory moralizatorskie, anegdoty, w których bohaterowie nie tyle przeżywali przygody, co dowiadywali się (często dotkliwie) o pewnych mechanizmach rządzących życiem. I tak Dziewczynka z zapałkami jest refleksją nad zobojętnieniem, Ślimak i róża to przemyślenia o przemijaniu, a Coś to prosta opowiastka o tym, że skarby zdobywane na tym świecie, nijak się mają do naszego stanu majątkowego w zaświatach. Dziewczynce i Lalce braci Grimm najbliżej do słynnej Dziewczynki z zapałkami – atmosfera utworu jest ponura i przygnębiająca; nie możemy liczyć na szczęśliwe zakończenie. Bohaterka nie tyle przeżywa przygody, co na własnej skórze i dotkliwie doświadcza niesprawiedliwości świata.
Poza tym baśni Grimmów nazwałbym bardziej wiejskimi, leśnymi, zbierane były po różnych wioskach, stanowią pewien zapis ówczesnej ludowości. Las jest w nich bardzo często sceną i nawet jeśli akcja toczy się poza nim, to niektóre (zazwyczaj ważne) wydarzenia właśnie w nim się odbywają (jak odmiana losu Ucznia i Ojca w Duchu we flaszce, albo losy rodzeństwa w Braciszku i siostrzyczce obie baśni toczą się poza lasem, wkraczają weń jedynie w swoich kulminacyjnych momentach),jest miejscem przemiany, dorastania, odkryć. Gdy wychodzi się z lasu, jest się zawsze kimś innym, odmienionym, często w przerysowany, magiczny sposób. Andersen kojarzy mi się bardziej z „baśnią mieszczańską”, punktem wyjścia bardzo często są tutaj miasta / miasteczka / wioski. Pustkowia też się nierzadko pojawiają, równie często jednak punkty zwrotne znajdują się tu w warunkach ucywilizowanych (nawet w Brzydkim Kaczątku, gdzie bohaterami są co prawda zwierzęta, zatłoczone nimi podwórze stanowi jednak doskonałą imitację gwarnej małomiejskiej społeczności). Dziewczynka i Lalka pasuje więc tutaj jak ulał – dwie dziewczynki, lalka, akcja rozgrywająca się w mieście, między szarymi kamienicami… Skojarzenia z Andersenem są jak najbardziej uzasadnione.

Dlaczego Poe? Co wiąże ojców współczesnej baśni z jednym z ojców horroru? Ano gęsty nastrój. Zbudowany przede wszystkim za sprawą pierwszoosobowej narracji, w której uboga dziewczynka opowiada o tym, jak to zaprzyjaźniła się ze swoją bogatą sąsiadką. Tamta zaczyna zapraszać ją do wspólnej zabawy, zaskakując mnogością posiadanych zabawek. I tutaj na scenę wkracza Aldona – jedna z lalek bogatej sąsiadki. Główna bohaterka jest nią oczarowana do tego stopnia, że nie może przestać o niej myśleć. Po powrocie do domu opowiada matce o cudownej lalce i całymi dniami i nocami tęskni do chwili, gdy będzie mogła znów spotkać obiekt swojej fascynacji. Fascynacji, która z czasem przeradza się w obsesję. Gdy dziewczynka dostaje od swojej przyjaciółki ukochaną lalkę, postanawia odstąpić jej swoje łóżeczko, żeby ta wysypiała się wygodnie. Całość prowadzi do ponurego i przygnębiającego finału. Czysty Poe, prawda? Być może z wyjątkiem tego, że nikt tutaj nie ginie, a lalka nie zaczyna przejawiać nadprzyrodzonych właściwości, poza tym jednak rodząca się i panosząca w głowie obsesja opisana przez braci Grimm, może spokojnie przywodzić na myśl opowiadania amerykańskiego króla grozy.

Oto cała Dziewczynka i Lalka, anegdota o niesprawiedliwości świata, ponura i szara, utrzymana w scenerii nędznych mieszczańskich kamieniczek, napełniona specyficznym nastrojem, dziwnym niepokojem, prędzej przypadnie do gustu fanom starych opowieści grozy niż baśni, miejcie to na uwadze, sięgając po nią. I lepiej nie czytajcie jej dzieciom.

Pierwszy z grimmowych tekstów (z którym się tutaj spotykam) nie będący baśnią. Czytając, skojarzeniami biegłem w stronę dwu nazwisk: Andersen i Poe. Bierzemy go pod lupę!

Dlaczego Andersen? Duńczyk bardzo często porzucał formę baśni, czy też nawet bajki i pisał krótkie utwory moralizatorskie, anegdoty, w których bohaterowie nie tyle przeżywali przygody, co dowiadywali się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39
  • Chcę przeczytać
    5
  • 2019
    2
  • E-book
    2
  • 2023
    2
  • 2016
    2
  • Ebook
    2
  • AUDIOBOOKI
    1
  • Dziecięca/młodzieżowa
    1
  • CZAS POWSTANIA: XIX wiek
    1

Cytaty

Więcej
Jacob Grimm Dziewczynka i lalka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także