Kochanka Piłata

Okładka książki Kochanka Piłata Gisbert Haefs
Okładka książki Kochanka Piłata
Gisbert Haefs Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: Z Feniksem literatura piękna
Z Feniksem
Instytut Wydawniczy PAX
2006-01-01
2006-01-01

W tym wielkanocnym czasie postanowiłam przeczytać coś powiązanego tematycznie.
Biblioteki zamknięte, więc poszperałam w swoich zasobach.
Znalazłam "Kochankę Piłata". Tytuł wydał się dobry choćby ze względu na epokę.
Jak się okazało Jezus był tam raczej na marginesie wydarzeń, ale jego postać została opisana w przejmujący sposób.

Gisbert Haefs stworzył bardzo dobrą powieść przygodową z akcją osadzoną w roku śmierci Chrystusa.
Sama akcja książki bardzo wciągająca. Losy zwykłej, zdawałoby się, karawany i jej uczestników uwikłane w polityczne i wojskowe zawirowania.
Ciekawe postacie, których przeżycia i zmienne koleje losu są przedstawione na tle burzliwych historycznych wydarzeń.

Książka wymaga skupienia, bo pojawia się w niej sporo postaci, a tło historyczno-polityczne jest zagmatwane, ale czyta się ją bardzo dobrze.
Należy tylko żałować, że nie przetłumaczono na język polski więcej powieści tego pisarza.

W tym wielkanocnym czasie postanowiłam przeczytać coś powiązanego tematycznie.
Biblioteki zamknięte, więc poszperałam w swoich zasobach.
Znalazłam "Kochankę Piłata". Tytuł wydał się dobry choćby ze względu na epokę.

Gisbert Haefs stworzył bardzo dobrą powieść...

1961

Książka dość ciekawa lecz mam pewne zastrzeżenia. Zbyt duży natłok nazwisk bohaterów, nazw miast i krain starożytnnego Bliskiego Wschodu. Dobrym pomysłem byłaby dołączona mapka.
Szybkie zwroty akcji, często nieprawdopodobne, nagle przechodziły w nużące i spokojne. Cała fabuła kręciła się wokół zorganizowanej karawany, zakończenie bez fajerwerków i przewidywalne. Brakowało mi napięcia i grozy. No i oczywiście Piłat, bohater całkowicie marginalny , a Jezus ( tutaj Jehoszua ) i jego proces, to nierozbudowany epizod .
Autor pisze, że Jezus poślubił Miriam, co jest nieprawdą, gdyż nigdy się nie ożenił wg religii katolickiej.
Przyznać jednak trzeba, że postać Jezusa ukazana jest ciepło i przejmująco, człowieka dobrego i czekającego na dokonanie się przeznaczenia.
Suma sumarum tytuł chwytliwy, ale spodziewałam się po tej książce czegoś bardziej spektakularnego, nie odradzam jej jednak czytelnikom. Być może moje minusy nie przesłonią plusów bo takie są również.

"Kochanka Piłata" ma wszystkie cechy dobrej powieści przygodowo-historycznej: liczne zwroty akcji, narastające napięcie, które sprawia, że trudno oderwać się od lektury, wyraziści bohaterowie, których perypetie są bardzo burzliwe, czasem wręcz nieprawdopodobne, ciekawie pokazane tło historyczne i autentyczne postacie (Poncjusz Piłat, Jezus z Nazaretu).
Nie brakuje tu jednak i chwil "odpoczynku" oraz zadumy. Są to przede wszystkim fragmenty dotyczące Jezusa, jego spotkań z niektórymi bohaterami, konfliktu z Kajfaszem, procesu... Postać Nazarejczyka zaledwie przewija się przez utwór, ale przykuwa uwagę. Chyba odruchowo zaczyna się porównywać powieściowy wizerunek Jezusa z innymi literackimi obrazami (np. z "Mistrza i Małgorzaty: Bułhakowa czy "Moich Ewangelii" Schmitta).
Przeczytałam powieść z nieukrywaną przyjemnością i już puściłam dalej, bo w kolejce ustawili się mąż i starszy syn...:)

Nie brakuje tu...

• Starożytność