Kochanka Piłata

Seria: Z Feniksem
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX

Jest dwudziesty dziewiąty rok naszej ery. Tajemnicza piękność, rzymski oficer, syn nubijskiego księcia i Hindus, właściciel gospody, przyłączają się do karawany greckiego kupca Demetriosa i wyruszają w podróż przez Półwysep Arabski w kierunku Morza śródziemnego. Kochanka Piłata to zaskakująca zwrotami akcji powieść przygodowo-szpiegowska w kostiumie historycznym.

allison | 2011-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

"Kochanka Piłata" ma wszystkie cechy dobrej powieści przygodowo-historycznej: liczne zwroty akcji, narastające napięcie, które sprawia, że trudno oderwać się od lektury, wyraziści bohaterowie, których perypetie są bardzo burzliwe, czasem wręcz nieprawdopodobne, ciekawie pokazane tło historyczne i autentyczne postacie (Poncjusz Piłat, Jezus z Nazaretu).
Nie brakuje tu jednak i chwil "odpoczynku" oraz zadumy. Są to przede wszystkim fragmenty dotyczące Jezusa, jego spotkań z niektórymi bohaterami, konfliktu z Kajfaszem, procesu... Postać Nazarejczyka zaledwie przewija się przez utwór, ale przykuwa uwagę. Chyba odruchowo zaczyna się porównywać powieściowy wizerunek Jezusa z innymi literackimi obrazami (np. z "Mistrza i Małgorzaty: Bułhakowa czy "Moich Ewangelii" Schmitta).
Przeczytałam powieść z nieukrywaną przyjemnością i już puściłam dalej, bo w kolejce ustawili się mąż i starszy syn...:)

| 2015-07-31

Haefs jest mistrzem powieści historycznej. Szkoda że na polski jest tylko tajedna książka przetłumaczona.

Alina | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015