Bieg Morgana

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Morgan's run
83-7298-395-X
Iga

W powieści cechującej się siłą narracji niezrównaną od czasów ukazania się jej poprzedniego światowego bestselleru, "Ptaki ciernistych krzewów", Colleen McCullough powraca ponownie do Australii - tym razem do historii jej narodzin. Centralną postacią powieści jest Richard Morgan, syn karczmarza z Brystolu, oddany mąż i kochający ojciec, trzeźwy i uczciwie pracujący rzemieślnik. Na skutek...

Centralną postacią powieści jest Richard Morgan, syn karczmarza z Brystolu, oddany mąż i kochający ojciec, trzeźwy i uczciwie pracujący rzemieślnik. Na skutek machinacji losu i zawiłości osiemnastowiecznego systemu angielskiego sądownictwa zostaje zaciągnięty jako skazaniec do słynnej "Pierwszej Floty", która wyruszyła w maju 1787 roku, zabierając na pokładzie pięćset osiemdziesięciu dwóch mężczyzn i sto dziewięćdziesiąt trzy kobiety - ludzi skazanych za różnego rodzaju przestępstwa na wywiezienie w ramach eksperymentu karnego na kontynent, który kapitan Cook odkrył zaledwie parę lat wcześniej.

Określenie "epicka" bywa częstokroć nadużywane, lecz w tym wypadku trudno znaleźć odpowiedniejsze słowo będące w stanie oddać trudy jednej z najcięższych i najważniejszych wypraw w historii ludzkości, czy też dla określenia niezwykłej odwagi skazańców, których cierpienia w momencie wylądowania na australijskiej ziemi w Zatoce Botany 19 stycznia 1788 nie tylko się nie skończyły, ale wręcz dopiero rozpoczęły.

Pośród tych więźniów Richard Morgan wyróżniał się nie tylko siłą i determinacją, ale również inteligencją, poczuciem sprawiedliwości, zdrowym rozsądkiem i skwapliwością niesienia pomocy innym. Do cech tych należałoby dodać jeszcze specyficzną, wrodzoną godność własną, która nawet w najpotworniejszych warunkach wskazywała na życie napiętnowane tragediami, które z pewnością załamałyby większość innych ludzi.

W Richardzie Morganie Colleen McCullough stworzyła jednego ze swych najbardziej porywających bohaterów. Widzimy oczami Morgana dwa światy, w których rozgrywa się ta historia - XVIII-wieczny Brystol, gdzie Morgan urodził się i w którym spodziewał się spędzić całe życie, oraz ten należący do skazanego przestępcy, wysłanego w celu zasiedlenia wrogiego, nowego świata.

Na początku książki Richard Morgan jest zadowolonym z życia człowiekiem - żonatym, mającym dziecko, które uwielbia. Potem, powoli, krok po kroku, idylla ta zaczyna się kruszyć, aż w końcu znajduje się w podejrzanym związku z piękną, młodą kobietą, której pozbawiony skrupułów opiekun pragnie zemścić się na Morganie i uratować tym samym swą własną skórę.

Doświadcza bólu wynikłego z utraty najbliższych i strat finansowych, zamknięcia w więzieniu i pod pokładem słynnych galer więziennych, a później okropieństw podróży do Zatoki Botany i na Wyspę Norfolk, na której, wbrew wszelkim przeciwieństwom, znajduje nową miłość i buduje nowe życie.

Historia Richarda Morgana jest prawdziwa, lecz czyniąc z niego centralną postać swej powieści Colleen McCullough stworzyła bohatera, którego żaden czytelnik nie będzie w stanie zapomnieć. Napisała nie tylko frapującą powieść przygodową, ale również porywającą historię miłosną. Równocześnie stworzyła książkę, która zawiera w sobie elementy "Toma Jonesa" oraz "Buntu na Bounty".

"Bieg Morgana" jest wspaniałą powieścią - pełną dramatyzmu, pasji, elementów historycznych, miłości i nienawiści.

[Zysk i S-ka, 2004]

Małgorzata48 | 2012-06-13
Przeczytana: 2011 rok

Główny bohater to trzydziestoletni Richard Morgan,ceniony rusznikarz, syn karczmarza z Bristolu, oddany mąż i ojciec (niezwykła jest jego miłość do synka, niezwykłe przywiązanie do żony). Dotykają go tragedie; śmierć córeczki, syna,żony. Richard jest człowiekiem nadzwyczaj uczciwym, prostolinijnym, pracowitym. Mimo tych przymiotów, a może właśnie dlatego, zostaje wplątany w skomplikowaną intrygę finansową, w wyniku, której zostaje skazany na 7 lat więzienia i wygnanie do ówczesnej kolonii angielskiej - Australii. Znaczna część książki to wstrząsające przeżycia Richarda po skazaniu, w czasie pobytu w więzieniu i w czasie rocznej podróży statkiem wiozącym kilkuset skazańców na wyspę Norfolk. Przyznam, że ta część książki była dla mnie trudna do strawienia, była zbyt drobiazgowa, za długa. W czasie tej strasznej podróży Richard wykazał niesamowity hart ducha, męstwo, upór, umiejętność sprostania każdej, ekstremalnej sytuacji. W każdym momencie tragicznego rejsu, R. nie tracił nadziei,...

halszka31 | 2011-10-16
Przeczytana: wrzesień 2011

Człowiek jeśli chce wszystko może.Przykładem tego jest postawa głównego bohatera książki.Inteligencja,intuicja,przewidywanie i planowanie pokazuje, że ze swoim życiem ,nawet w ekstremalnych warunkach - wiele można zrobić.Kształtowanie się państwowości Australii zostało po mistrzowsku pokazane przez autorkę.Bardzo dobra, wartościowa lektura. Polecam

mariusz | 2013-04-05
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Jest to bardo ciekawa książka. Moim zdaniem bardzo długo się rozkręca, ale również im dalej w nią się zapuścimy, tym staje się ona ciekawsza. Książka ta porusza ważne kwestie. Pokazuje ona bowiem niedoskonałość ludzkiego prawa, w tym przypadku prawa angielskiego z czasów w których dzieją się wydarzenia zawarte w powieści. Moim zdaniem jest to ciekawa książka ponieważ ukazuje ciekawy okres historyczny, jakim jest odkrycie i kolonizacja Australii. Jest ona ciekawa również dlatego, że ukazuje kim, a raczej czym mogą stać się ludzie, jeśli postawimy ich w skrajnie trudnych warunkach. Książka ta jest również ciekawa z punktu widzenia resocjalizacji ponieważ całą opowiada o wielkim eksperymencie w więziennictwie z którego do dziś wyciągać można wnioski. Chodzi mi o to, że do dziś wielu ludzi uważa, że więźniów należy rozstrzelać albo wysłać gdzieś na bezludną wyspę. Książka ta pokazuje właśnie to, że jest to głupie myślenie. Pokazuje ona również to, że nie należy osądzać kogoś po jego...

małgosia | 2017-03-09
Mike | 2016-07-13