Bieg Morgana

2004-01-01
83-7298-395-X
Maria Streszewska-Hallab
Richard Morgan australia powieść

Jest to bardo ciekawa książka. Moim zdaniem bardzo długo się rozkręca, ale również im dalej w nią się zapuścimy, tym staje się ona ciekawsza. Książka ta porusza ważne kwestie. Pokazuje ona bowiem niedoskonałość ludzkiego prawa, w tym przypadku prawa angielskiego z czasów w których dzieją się wydarzenia zawarte w powieści. Moim zdaniem jest to ciekawa książka ponieważ ukazuje ciekawy okres historyczny, jakim jest odkrycie i kolonizacja Australii. Jest ona ciekawa również dlatego, że ukazuje kim, a raczej czym mogą stać się ludzie, jeśli postawimy ich w skrajnie trudnych warunkach. Książka ta jest również ciekawa z punktu widzenia resocjalizacji ponieważ całą opowiada o wielkim eksperymencie w więziennictwie z którego do dziś wyciągać można wnioski. Chodzi mi o to, że do dziś wielu ludzi uważa, że więźniów należy rozstrzelać albo wysłać gdzieś na bezludną wyspę. Książka ta pokazuje właśnie to, że jest to głupie myślenie. Pokazuje ona również to, że nie należy osądzać kogoś po jego czynach, ponieważ wielu więźniów okazuje się bardzo wartościowymi ludźmi, a wielu z ,, prawych i cnotliwych" jest po prostu bandą łajdaków. I wreszcie chciałbym polecić tę książkę tym, którzy szukają czegoś co pokazuje jak poczucie prawdziwej moralności, silna wola, zaradność życiowa, możliwość otrzymania wsparcia materialnego a zwłaszcza duchowego i emocjonalnego w trudnej sytuacji życiowej oraz nie załamywanie się swoją złą dolą potrafią uchronić człowieka przed ostatecznym upadkiem i zatraceniem swojego człowieczeństwa. Poza tym autorka świetnie ujęła, że nie należy oceniać i przekreślać innych z powodu odmiennej orientacji seksualnej za co należy się jej podziękowanie.

Główny bohater to trzydziestoletni Richard Morgan,ceniony rusznikarz, syn karczmarza z Bristolu, oddany mąż i ojciec (niezwykła jest jego miłość do synka, niezwykłe przywiązanie do żony). Dotykają go tragedie; śmierć córeczki, syna,żony. Richard jest człowiekiem nadzwyczaj uczciwym, prostolinijnym, pracowitym. Mimo tych przymiotów, a może właśnie dlatego, zostaje wplątany w skomplikowaną intrygę finansową, w wyniku, której zostaje skazany na 7 lat więzienia i wygnanie do ówczesnej kolonii angielskiej - Australii. Znaczna część książki to wstrząsające przeżycia Richarda po skazaniu, w czasie pobytu w więzieniu i w czasie rocznej podróży statkiem wiozącym kilkuset skazańców na wyspę Norfolk. Przyznam, że ta część książki była dla mnie trudna do strawienia, była zbyt drobiazgowa, za długa. W czasie tej strasznej podróży Richard wykazał niesamowity hart ducha, męstwo, upór, umiejętność sprostania każdej, ekstremalnej sytuacji. W każdym momencie tragicznego rejsu, R. nie tracił nadziei, godności, nie dał się złamać, umiał dostosować się do każdej sytuacji.
Następne lata, to opis pobyt Richarda na wyspie Norfolk, tworzenie przez skazańców ( a potem przez eks-skazańców, czyli ludzi wolnych),nowej społeczności, nowego narodu, podwalin państwa australijskiego. Ciekawie pokazana jest przyjaźń Richarda z Donovanem, żołnierzem nadzorującym pracę skazańców,który z czasem staje się przyjacielem R., subtelnie ukazana jest relacja R. z Kitty, młodą , nieszczęśliwą dziewczyną, skazaną za bardzo drobną kradzież.
Richard, po latach, będąc już człowiekiem wolnym, dzięki swojej niezwykłej pracowitości nawet dobrze sytuowanym, niejako "urządzonym" w realiach australijskich, pisze list do przyjaciela w Anglii, w którym z wielką goryczą i wnikliwością ocenia bezwzględność społeczeństwa angielskiego z jaką pozbawiała się ludzi niewygodnych, skazując ich za bardzo błahe przestępstwa. Ocenia siebie sprzed lat, jako człowieka biernego, zadowolonego z siebie, mało ambitnego, przeciętnego. Smutki jego były smutkami wszystkich ludzi, czyli utrata tych, których kochał. Wady jego były wadami wszystkich - zaślepienie w samym sobie i pobłażanie samemu sobie, radości jego były radościami typowymi dla wszystkich, radowanie się tym, co kochał. Cnoty jego były również cnotami innych - wiara w Boga i w ojczyznę.
Teraz, pisząc ten list, bohater jest innym człowiekiem."Pośród tego morza cierpienia, które przeszedł, Richard zmartwychwstał, stał się inny, zrozumiał, że ból innych jest trudniejszy do zniesienia niż własny". Niczego nie jest już pewien, wypowiada się wtedy, gdy to jest konieczne, a jeśli zajdzie potrzeba broni tych, których kocha i swego miejsca, które zdobył, z narażeniem życia, nie ufa nikomu i polega tylko na sobie samym.
W jednej z końcowych scen książki opisana jest przepiękna scena miłosna, między R, mężczyzną dojrzałym, wówczas czterdziestoparoletnim, doświadczonym ale z wyboru ascetycznym mężczyzną, a młodą, niepozorną, nieładną, nie znającą seksu ani miłości dziewczyną, Kitty,którą R. otoczył bezinteresowną opieką.
"Wziął ją w ramiona i pozwolił się rozkoszować aksamitna skórą, grą mięśni, siłą i czułością, całą miłością, dla której przez tyle lat nie znalazł ujścia. A ona w tym milczącym połączeniu wyczuła jego ponadczasowy rytm, zdawała się wiedzieć, jak, gdzie i dlaczego. Daj upust swojej miłości Richardzie, nie zatrzymuj niczego dla siebie, Oddaj jej wszystko czym jesteś , nie podliczając kosztów.
To jest jedyne uzasadnienie miłości. A ona - ten mój podarunek od Boga- wie o istnieniu mego bólu, czuje i przyjmuje go."
I jeszcze takie zdanie:
"Dlatego właśnie cierpimy, dla tej jednej, boskiej iskry, która zmienia mrok piekła w słoneczny blask. W tym właśnie akcie wzlatujemy wolni w przestworza. Na tym właśnie polega nieśmiertelność".
Wspaniała, mądra książka, intrygująca, sugestywna. Polecam.

Człowiek jeśli chce wszystko może.Przykładem tego jest postawa głównego bohatera książki.Inteligencja,intuicja,przewidywanie i planowanie pokazuje, że ze swoim życiem ,nawet w ekstremalnych warunkach - wiele można zrobić.Kształtowanie się państwowości Australii zostało po mistrzowsku pokazane przez autorkę.Bardzo dobra, wartościowa lektura. Polecam

• :-),:-),:-)
  • Literatura australijska