Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych.

Tłumaczenie: Anna Switzer
Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
Poland's Threatening Other. The Image of the Jew from 1880 to the Present
żydzi, obcy
historia
tsantsara

„Autorka podjęła trudne zadanie połączenia badania o charakterze historycznym […] ze studium socjologicznym […], rozpatrując trwanie oraz ewolucję stereotypów [antyżydowskich] w latach międzywojennych na tle historycznym, wpływ na ich utrwalenie względnie przemiany podczas lat okupacji oraz Zagłady, a wreszcie powrót stereotypów w nowych warunkach historycznych i ich przeobrażenia po wojnie”.

(z recenzji prof. Jerzego Tomaszewskiego)

„Wywody Joanny Michlic są wyważone, autorka stara się unikać drastycznych kwalifikatorów, świetnie panuje nad tematem, wnosi nie tylko garść nowych ustaleń faktograficznych, ale przede wszystkim proponuje zwartą, logicznie uzasadnioną interpretację polskiego antysemityzmu, jako zjawiska kulturowego w najszerszym znaczeniu tego terminu”.

(z recenzji prof. Andrzeja Paczkowskiego)

Wydanie angielskie ukazało się w 2006 roku.

źródło opisu: ŻIH, 2015

źródło okładki: www.jhi.pl

Templariusz | 2018-12-29

Ta książka to manipulacja oczerniająca wielkich polskich pisarzy Juliana Ursyna Niemcewicza i Teodora Jeske-Choińskiego. Dla przykładu autorka wyjmuje z połowy książki Choińskiego jakieś zdanie i skleja z ostatnim zdaniem wysuwając z tego wnioski. Żenada!

Lilia Światła | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Propaganda, brak przypisów w miejscach, gdzie powinny się znaleźć. Nie polecam.

lolecky | 2017-02-10

Szkoda gadać, propaganda antypolska pełną parą wrze, a to jest właśnie jej przykład. Lepiej poświęcić czas na coś innego:/

bratmat | 2017-02-10

W mojej opinii książka ma wydźwięk propagandowy i zawiera wiele nieścisłości. Najlepszym komentarzem niech będzie ta wypowiedź: https://youtu.be/2NaPa5KKilc?t=855