Dziennik himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka

Wydawnictwo: Stapis
8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Milena

atem 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, została zorganizowana Pierwsza Polska Wyprawa Himalajska. Celem była święta góra Hindusów – Nanda Devi East. Dnia 2 lipca szczyt zdobyło dwóch członków ekspedycji – Jakub Bujak i Janusz Klarner. W dalszej części wyprawy, podczas zdobywania szczytu Tirsuli, dwóch pozostałych jej uczestników, Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz, zginęli przysypani lawiną. Zdobycie Nanda Devi East w 1939 roku było wielkim wyczynem, ówczesnym polskim rekordem wysokości. Książka „Dzienniki himalajskie i inne pisma Jakuba Bujaka” poświęcona jest jednemu z członków wyprawy, wybitnemu taternikowi i alpiniście – Jakubowi Bujakowi. Jej powstanie, począwszy od pomysłu, opracowania życiorysu, aż po wybór i przygotowanie do druku tekstów, zawdzięczamy córce, Magdalenie Bujak-Lenczowskiej.

Jakub Bujak był bardzo płodnym sprawozdawcą z wypraw, w których brał udział. Pozostawił wiele fantastycznych opisów i relacji z odbytych ekspedycji. Niestety, teksty te są rozproszone, niektóre nie były nigdy drukowane i pozostają w zbiorach prywatnych i muzealnych. Dlatego zrodził się pomysł, by najważniejsze i szczególnie interesujące jego relacje zebrać w całość i wydać w formie odrębnej publikacji, tak by Czytelnik z łatwością mógł dotrzeć do najciekawszych treści. Praca składa się w większości z artykułów i tekstów Jakuba Bujaka, publikowanych, a także tych niepublikowanych dotąd, zachowanych jedynie w formie rękopisu lub maszynopisu. Zachowano pełną treść oryginałów, wprowadzono jedynie drobne zmiany edytorskie, w tym uwspółcześnioną ortografię.

źródło opisu: http://www.stapis.com.pl/

źródło okładki: http://www.stapis.com.pl/

jarek | 2017-09-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyruszyła Pierwsza Polska Wyprawa Himalajska, której celem był siedmiotysięcznik Nanda Devi East. Jednym z członków ekspedycji, i późniejszym zdobywcą szczytu, był Jakub Bujak. Książka jest zbiorem Jego pism, artykułów, które dotychczas często nie były publikowane, a ujrzały światło dzienne dzięki staraniom córki – Magdaleny Bujak-Lenczowskiej.

Jakub Bujak prowadził bogate życie, w którym znajdował czas na rodzinę, pracę zawodową, wypady górskie i podróże. Był obieżyświatem przez duże „O”, planował, a później realizował przeróżne ekspedycje, o których między innymi, traktuje omawiana książka.

Publikacja nie skupia się tylko i wyłącznie na wyprawie w Himalaje Garhwalu, choć to opis właśnie tej wyprawy stanowi lwią część. Zebrane są w niej również teksty związane z Norwegią, Alpami, Kaukazem i relacja ucieczki przez zieloną granicę podczas II wojny światowej.

Pierwszy tekst najbardziej przypadł mi do gustu. Pewnie dlatego, że Norwegia jest mi...

anika | 2015-09-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 27 września 2015

Niezwykle trudno pisze mi się opinie o książkach takich jak ta, bo wydaje mi się, że nie umiem odpowiednio oddać swojego zachwytu nimi.

A zachwycam się wszystkim - osobą głównego bohatera, który umiał pogodzić życie rodzinne, zawodowe i swoje pasje, jego dystansem do siebie, poczuciem humoru, które niejednokrotnie objawiało się w trudnych sytuacjach, jego zdolnościami literackimi, dzięki którym opisał swoje wyprawy w taki sposób, że trudno się od nich oderwać, chociaż z wykształcenia był inżynierem. Wreszcie zaś mój zachwyt budzi odwaga realizowania marzeń i radość z życia mimo przeciwności losu. Szkoda tylko, że życie to było takie krótkie...

Gorąco polecam!!!