Najnowsze artykuły
- ArtykułyBiała plama jest dla mnie również opowieścią – Małgorzata Czyńska o „Julii Keilowej“Lukasz Kaminski1
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magdalena Bujak-Lenczowska
1
8,0/10
Pisze książki: literatura podróżnicza
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,0/10średnia ocena książek autora
8 przeczytało książki autora
35 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Dziennik himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka
Magdalena Bujak-Lenczowska
8,0 z 7 ocen
45 czytelników 2 opinie
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Dziennik himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka Magdalena Bujak-Lenczowska
8,0
Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyruszyła Pierwsza Polska Wyprawa Himalajska, której celem był siedmiotysięcznik Nanda Devi East. Jednym z członków ekspedycji, i późniejszym zdobywcą szczytu, był Jakub Bujak. Książka jest zbiorem Jego pism, artykułów, które dotychczas często nie były publikowane, a ujrzały światło dzienne dzięki staraniom córki – Magdaleny Bujak-Lenczowskiej.
Jakub Bujak prowadził bogate życie, w którym znajdował czas na rodzinę, pracę zawodową, wypady górskie i podróże. Był obieżyświatem przez duże „O”, planował, a później realizował przeróżne ekspedycje, o których między innymi, traktuje omawiana książka.
Publikacja nie skupia się tylko i wyłącznie na wyprawie w Himalaje Garhwalu, choć to opis właśnie tej wyprawy stanowi lwią część. Zebrane są w niej również teksty związane z Norwegią, Alpami, Kaukazem i relacja ucieczki przez zieloną granicę podczas II wojny światowej.
Pierwszy tekst najbardziej przypadł mi do gustu. Pewnie dlatego, że Norwegia jest mi najbliższa, najbardziej znana i wyobraźnia podczas lektury pracowała na zupełnie innych obrotach. Sama analiza trasy wędrówki była ciekawostką, próbą odnalezienia miejsca, gdzie autor właśnie przebywał. Z tym, że Jakub Bujak pokonywał Norwegię na nartach, często stawiając czoła niesprzyjającym warunkom pogodowym, aby zrealizować swój cel.
Tekst, który również pozostanie na dłużej w pamięci to opis ucieczki przez góry do Węgier podczas wojny światowej. Język emocji odgrywa w nim dużą rolę, podczas czytania kibicuje się cicho bohaterom. W treści spotkamy się z niezbyt dokładną trasą wędrówki, mowa między innymi o górze Pierwszej, Drugiej. Ma to na celu ochronę, gdyby opis trafił w niepowołane ręce. Długo, bo aż do 2010 roku, nie było dokładnie wiadomo jak szli uciekinierzy.
Wspominam dwa teksty, ale nie umniejszam nijak pozostałym relacjom, gdyż całość czyta się dobrze.
Recenzja umieszczona również na stronie: https://www.czar-gor.pl/dziennik-himalajski-i-inne-pisma-jakuba-bujaka-magdalena-bujak-lenczowska/
Dziennik himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka Magdalena Bujak-Lenczowska
8,0
Niezwykle trudno pisze mi się opinie o książkach takich jak ta, bo wydaje mi się, że nie umiem odpowiednio oddać swojego zachwytu nimi.
A zachwycam się wszystkim - osobą głównego bohatera, który umiał pogodzić życie rodzinne, zawodowe i swoje pasje, jego dystansem do siebie, poczuciem humoru, które niejednokrotnie objawiało się w trudnych sytuacjach, jego zdolnościami literackimi, dzięki którym opisał swoje wyprawy w taki sposób, że trudno się od nich oderwać, chociaż z wykształcenia był inżynierem. Wreszcie zaś mój zachwyt budzi odwaga realizowania marzeń i radość z życia mimo przeciwności losu. Szkoda tylko, że życie to było takie krótkie...
Gorąco polecam!!!