Słynni playboye PRL

Wydawnictwo: Bellona
PRL, playboy, kobieciarze
Toy

Szarobury, nijaki PRL miał też swoje drugie, zabawowe oblicze, którego emanacją byli chociażby mężczyźni powszechnie uważani nie tylko za łamaczy serc niewieścich, ale wręcz za playboyów, czyli wiecznych chłopców, oddających się z upodobaniem zabawie, drogim rozrywkom i zmieniających kobiety jak rękawiczki. W galerii peerelowskich playboyów znalazło się pięciu polityków, w tym dwóch prezesów...

W galerii peerelowskich playboyów znalazło się pięciu polityków, w tym dwóch prezesów Radiokomitetu, a więc urzędników w randze ministra, trzech ludzi kultury i jeden kierowca rajdowy. Co ciekawe, wszyscy oni, z wyjątkiem jednego, bynajmniej nie uważali się za uwodzicieli, twierdząc, że łatkę playboya przypięto im niesłusznie. Przyjrzyjmy się, jacy byli naprawdę owi playboye minionej epoki, o których plotki, często wyssane z palca, bulwersowały do żywego opinię publiczną.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

liaguszka | 2018-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: czerwiec 2018

Zupełnie nietrafiona. Nudy na pudy.

CUD-NATURY | 2017-08-13

Tematem przewodnim są mężczyźni, którzy w czasach PRL-u byli znani ze względu na swoje dokonania artystyczne czy polityczne i ich podboje miłosne. Autorka zamiast skupić się na temacie przewodnim czyli o relacjach swoich bohaterów z kobietami to zrobiła z tego rzecz równoległą/drugorzędną. Nie wiem czemu autorka tyle miejsca skupiła się na biografii swoich bohaterów. W tej postaci książka ciekawa dla osób, które nie do końca wiedziały kto-jest-kto w PRL-u.

brulionbebeb | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Rzadko zdarza mi się aż tak żałować pieniędzy i czasu poświęconych na książkę.

Można, oczywiście, pisać o wszystkim, problem w tym, że wtedy zazwyczaj nie pisze się o niczym - i ten właśnie błąd popełniła autorka. Mamy tyle rozmaitych publikacji o PRL-u, że wdawanie się w szczegóły biografii Bieruta, Cyrankiewicza i Tyrmanda naprawdę można już sobie darować, jeśli omawia się tylko pewien szczególny aspekt ich życia. Bo wydawać by się mogło, że tematem "Słynnych playboyów PRL" będą właśnie relacje owych playboyów z kobietami. I one oczywiście tam są, ale... gdzieś zupełnie z boku i na marginesie, jako jeden z epizodów biografii bohatera, ważny tak samo, jak miejsce urodzenia, miejsce na politycznej mapie kraju albo to, jaki stosunek do danej postaci miał Jerzy Urban (zastanawiam się, co on tak często w tej książce robi). Generalnie rzecz biorąc - prawdziwy temat tej książki gubi się gdzieś między setkami informacji, które można było pominąć albo znacznie ograniczyć, przygotowując...

Bartek | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Niezła, całkiem wciągająca pozycja. Ważne jest to, że autorka przedstawia wszystkie (poniekąd tabloidowe) historie ze spokojem, kulturą i dbałością o język, który w tej książce jest wręcz przepiękny. Autorka przedstawia wnikliwą biografię każdego z bohaterów, czyniąc ich podboje miłosne logicznym elementem historii. Nie pasował do tego zestawu chyba jedynie Maciej Szczepański. Ostatni rozdział książki, właśnie jemu poświęcony, jest jakby odklejony od reszty. Skupia się raczej na dyktatorskiej zawodowej naturze bohatera niż na jego obyczajowości. Tym niemniej książka jest bardzo ciekawa i warto się nad nią pochylić. Co ważne, jest raczej źródłem rzetelnej, dobrze podanej wiedzy historycznej.Drugorzędne są aferki i skandale, w których tak bardzo gustują dzisiejsze media i od których i literatura nie jest przecież wolna. Polecam.

Regalia | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Biblioteczne
Przeczytana: 02 marca 2016

Dlaczego warto ją przeczytać w zimowy wieczór i dlaczego w zimę, a nie latem? Temat - życie prywatne "gwiazd" Polski Ludowej okazuje się być o wiele grzeczniejsze niż obecnie celebrytów-romansistów, wiadomo, inne czasy, ale mam wrażenie, że tematem nie jest opowieść, z kim spał Hanuszkiewicz albo ile żon miał Cyrankiewicz. Najgorzej jest przebrnąć przez pierwszą minibiografię - Bierut. Wiem, kim był, co robił, a i tak trudno mi uwierzyć, że to kobieciarz. Ale. Tematem głównym książki jest życie w PRL.

W szkole historia zasypuje datami i faktami. Ja, na szczęście albo nie, historię skończyłam na Drugiej Wojnie, i całe bagno po niej jest dla mnie białą kartą. Coś tam Komitet, coś że Solidarność, jakieś protesty i kartki na papier do du*. Tyle.

Autorka poprzez ukazanie rąbka biografii w pewien sposób przenosi w ten czas. Owszem, widzę go oczami mężczyzny, który adoruje kobiety, uwodzi, żeni się, rozchodzi i po prostu bawi się w miłości. Jednakowo też pokazuje tamten czas - kiedy...

Marshmallow | 2015-11-19

Słynni playboye PRL to ciekawa lektura, która zainteresuje każdego. Życie warszawskiej bohemy jest pokazane z innej strony, a teoria, że władza deprawuj,e została podważona. Książka Iwony Kienzler w pewnym stopniu prezentuje obraz mężczyzny w PRL.