Dziewczyna, która kochała kamelie

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
5,78 (116 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
3
8
6
7
21
6
36
5
23
4
14
3
6
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Girl Who Loved Camellias. The life and legend of Marie Duplessis
data wydania
ISBN
9788324026876
liczba stron
320
słowa kluczowe
Anna Gralak
język
polski
dodała
Ag2S

Ktokolwiek ujrzał Marie Duplessis – mnich, osiemdziesięciolatek albo student – natychmiast się zakochiwał. Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać. Miała w ręku tylko jeden atut: zapierającą dech w piersiach urodę, która sprawiała, że żaden mężczyzna nie mógł...

Ktokolwiek ujrzał Marie Duplessis – mnich, osiemdziesięciolatek albo student – natychmiast się zakochiwał.

Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać. Miała w ręku tylko jeden atut: zapierającą dech w piersiach urodę, która sprawiała, że żaden mężczyzna nie mógł przejść obok niej obojętnie.

W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u jej stóp. Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich jak Franciszek Liszt i Aleksander Dumas syn, który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w „Damie kameliowej”.

~~~~ * * * ~~~~
Julie Kavanagh udało się odmalować poruszający, fascynujący portret kobiety, która stała się symbolem epoki. Na kartach jej książki można odnaleźć Marie taką, jaka była za życia: żywiołową, ambitną dziewczynę, której życie naznaczone było tragiczną chorobą. Nawet sto pięćdziesiąt lat po jej śmierci trudno się oprzeć jej tajemniczemu urokowi.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (504)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 977
Alicja | 2015-06-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Ogrom pracy jaki włożyła Julie Kavanagh w poszukiwaniu źródeł historycznych i dokumentalnych należy docenić, lecz efekt finalny w postaci książki jest moim zdaniem trochę przedobrzony.Ogromna ilość nazwisk, dat,postaci, wydarzeń podanych nie zawsze w chronologicznej kolejności powoduje, że czytelnik w pewnym momencie zaczyna się gubić w tym przekazie informacji.Jest to historia porzuconej, wiejskiej dziewczynki, która w wieku 13 lat przybyła do Paryża, a 7 lat później stała się najbardziej znaną i podziwianą kurtyzaną w lat 40-tych XIX wieku.Marie Duplessis dzięki swoim "sponsorom" przeszła niesamowitą metamorfozę stając się kobietą elegancką,z wyrafinowanym gustem, delikatnością i powściągliwością. Z biednego Kopciuszka stała się królową ubóstwianą i adorowaną, która miała wszystko co najlepsze.Jej śmierć zainspirowała Aleksandra Dumasa (syna) do napisania "Damy Kameliowej", będącej historią Marie.Autorka przytacza dostępne wersje różnych wydarzeń z życia Marie, czasem zbieżnych,...

książek: 2708
onika | 2016-07-13
Przeczytana: lipiec 2016

Słowo „prostytutka” nie brzmi jednak tak dumnie jak „kurtyzana”. „Utrzymance” również zbywa na specyficznym uroku „kurtyzany”. Słowa słowami, a pod nimi schowana kobieta, uzależniona od mężczyzn na wszelkie możliwe sposoby. Czasami może się wydawać, że „kokota” chwyta nieszczęśnika w swoje szpony, otumania i bezczelnie rujnuje jego majątek – bo to zła kobieta. Tyle że posiadanie na utrzymaniu „metresy” dla wielu mężczyzn na przestrzeni wieków było powodem do dumy i oznaką prestiżu. Zaskakująco dużo słownik oferuje synonimów na określenie „nierządnicy”. Zdecydowana ich większość ma pejoratywny wydźwięk, ale część brzmi łagodnie i tajemniczo, kryjąc w sobie obietnicę egzotyki. Co by to nie było, budzi zaciekawienie i rozpala wyobraźnię. Natomiast rzeczywistość mimo wszystko nie przypomina gorączki tysiąca i jednej nocy.

„Dziewczyna, która kochała kamelie” to opowieść o życiu Alphonsine Plessis alias Marie Duplessis, która w XIX-wiecznym Paryżu była swojego rodzaju celebrytką,...

książek: 6867

"Dziewczyna, która kochała kamelie" to nie tylko gratka dla tych, którzy znają "Damę kameliową" Dumasa.
Autorka wykonała tytaniczną pracę, docierając do unikatowych i szczegółowych dokumentów dotyczących zarówno powieści, jak i pierwowzoru jej bohaterki oraz obyczajowości epoki. Oprócz licznych ciekawostek na temat genezy, treści i odbioru "Damy kameliowej", mamy tu mnóstwo informacji o młodziutkiej kurtyzanie, która była kochanką Dumasa syna i natchnęła go do napisania jednej z najbardziej znanych dziewiętnastowiecznych powieści.

Można tę książkę traktować jako miejscami zbeletryzowaną biografię, jest to jednak również interesujący portret Paryża pierwszej połowy XIX stulecia - jego artystycznego świata i półświatka, życia wszystkich środowisk społecznych, z ich blaskami i cieniami.

Czytało mi się "Dziewczynę..." szybko, lekko, przyjemnie i z zaciekawieniem, na co na pewno wpływ miały moje literackie fascynacje europejską klasyką XIX wieku i literackimi powinowactwami...

książek: 2231
Edyta Zawiła | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

"...Ogromne czarne oczy, żywe, urocze, zdumione, niemal wystraszone, acz pełne szczerości i niejasnych pragnień;
brwi niczym czarny aksamit umieszczony na czole dla zrównoważenia bieli skóry i lśniących kryształków oczu. Usta lekko otwarte, włosy o hiszpańskim odcieniu i Francuskim dźwięku, a ogólne wrażenie tak czarujące, tak poetyckie, że kiedykolwiek ujrzał Marie Duplessis - mnich, osiemdziesięciolatek lub student - natychmiast się zakochiwał..." w relacji Matharel de Fiennes.

193 lata temu się urodziła...
170 rocznica jej śmierci...
23 lata żyła...

Alphonsine Plessis prawdziwe dane najsłynniejszej kurtyzany Paryża - Marie Duplessis

"...W lutym 1848 roku, dokładnie rok po śmierci Marie, na ulicach miasta wybuchła rewolucja i upadł rząd Ludwika Filipa. w tych pierwszych dniach Drugiej Republiki Paryż Marie zmienił się nie do poznania..."
Aleksander Dumas (syn) wydał "Damę kameliową" w tym czasie składając hołd miłości do niezwykłej kobiety, kurtyzany i damy...

książek: 805
Viola Bu | 2015-12-31
Na półkach: Biografie, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 grudnia 2015

XIX-wieczna sławna celebrytka, famme fatale, przepiękna kobieta, najlepiej ubrana w całym Paryżu, przebogata już jako nastolatka, podziwiana i pogardzana – to Marie Duplessis, która stała się nieśmiertelna dzięki stworzeniu z niej Damy Kameliowej przez Aleksandra Dumasa (syna), a nieco później Violetty w operze La Traviata przez Verdi’ego. Sam Franciszek Liszt powiedział o niej, że „z pewnością była najdoskonalszym wcieleniem kobiety, jakie kiedykolwiek istniało”.
„Dziewczyna która kochała kamelie” to książka stricte biograficzna. Dziwiłam się, dlaczego ludzie zadają sobie tak wiele trudu, aby dociekać historii tej dziewczyny, szperać w historii, zakładać muzeum. Przecież główny motyw „Damy Kameliowej”, a mianowicie dramatyczne poświęcenie miłości w imię celów wyższych i tym samym odkupienie przeszłych grzechów było fikcją literacką! W rzeczywistości była to kobieta, która największy majątek uzyskała dzięki seksualnej obsłudze między innymi siedemdziesięciolatków (zaczynając od...

książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2015-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Dziewczyna, która kochała kamelie, to najnowsze opracowanie losów najpopularniejszej w historii luksusowej kurtyzany- Marie Duplessis. Szerzej znanej jako Dama Kameliowa, dzięki powieści Aleksandra Dumas'a syna o tym samym tytule. Autorka dokładnie prześledziła dokumenty dotyczące życia tej fascynującej jej współczesnych kobiety. W swojej książce rozprawia się z mitami na jej temat, prostuje, potwierdza, zaprzecza. Dzięki jej długoletniej pracy powstała rzetelna biografia magnetycznej, dziewiętnastowiecznej kurtyzany, która z ubogiej wiejskiej dziewczyny przeistoczyła się w piękną, bogatą i elegancją utrzymankę, najbardziej wpływowych mężczyzn ówczesnego Paryża. Jej spektakularną karierę przerwała gruźlica, która ostatecznie okazała się śmiertelna. Marie Duplessies umarła młodo, ale jej legenda żyje do dziś. Szkoda tylko, że tamten Paryż przeminął..
Więcej na : http://domowaksiegarnia.blogspot.com/

książek: 514
AlicjaC | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Bardzo zaciekawiła mnie ta książka i z miłą chęcią po nią sięgnęłam. Nie rozczarowałam się. Nie czyta się jej szybko i łatwo i przyjemnie bo to jest biografia. Biografia słynnej "Damy Kameliowej". A w dodatku bardzo rzetelna i porządna biografia. Brawa dla autorki za skrupulatność i precyzję!

książek: 150
Internetowa_cela | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

(...) Za sprawą Julie Kavanagh jest to bardzo dokładna podróż śladami młodej wieśniaczki z Normandii, która pewnego dnia postanowiła odmienić swoje życie. Jej marzeniem było zostać damą, otaczać się luksusem, być osobą, której towarzystwo będzie dla wielu jedynym w swoim rodzaju wyróżnieniem. W ostatnich chwilach przed śmiercią wciąż zabrakło jednego, kogoś naprawdę bliskiego, kto trzymając ją za rękę odprowadzałby ją na drugą stronę.

Książka Kavanagh nie jest suchą i pozbawioną ikry biografią, a zaskakującą i niesamowitą historią niezwykłej przemiany brzydkiego (pozornie) kaczątka w pięknego łabędzia. Aleksander Dumas (syn) napisał Damę kameliową czerpiąc z osobistych doświadczeń i obserwacji, gdyż miał niewątpliwą przyjemność nie tylko znać Marie Duplessis, ale też należeć go grona jej sekretnych kochanków. Poza tym oboje otaczali się gronem znanych sobie osób i bywali w kręgach, które wzajemnie się przenikały.

Pełny tekst recenzji książki dostępny w...

książek: 2578
Eniutek | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Nie przebrnęłam :( Lubię książki ,które zaprzątają moją uwagę ,tej to się nie udało. Odpuszczam :(

książek: 52
Karolina | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2015

Jak rzucić do swych stóp Paryż nie mając pieniędzy, wykształcenia i znajomości? Jak uwieść mężczyzn i zaintrygować kobiety? Jak stać się inspiracją dla artystów i zapisać się w historii Francji nie będąc bohaterką? Wystarczy oszałamiająca uroda, inteligencja i spryt. Ale przede wszystkim niezbędna jest niezwykła wola walki. Historia Marie Duplessis, słynnej XIX – wiecznej paryskiej kurtyzany pokazuje jak zaskakujący bywa los człowieka. Od głodnej i sponiewieranej dziewczyny, do pełnej klasy damy, zapraszanej do miejsc spotkań paryskiej elity – tak można streścić historię Marie. Czy osiągnęła to, czego chciała i czy dogoniła swoje marzenia? Polecam lekturę tej ciekawej książki napisanej barwnym językiem, pełnej odniesień do źródeł historycznych. Książka jest też swoistym studium pełnego podziałów społeczeństwa paryskiego, które odrzuca kobiety pokroju Marie, a jednocześnie zapewnia im stałe miejsce w swojej strukturze. Ciekawa lektura pełna niebanalnych wątków!

zobacz kolejne z 494 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd