Herbie Hancock. Autobiografia legendy jazzu

Possibilities
jazz
muzyka
Krzysiek

Pasjonująca opowieść legendarnego jazzmana i kompozytora. Historia Herbiego Hancocka, złotego dziecka jazzu, wiedzie od trudnych początków w purytańskiej Ameryce, przez pracę w Kwintecie Milesa Davisa, po innowacje, które wprowadzał jako lider własnego przełomowego Sekstetu. Hancock współpracował z niemal wszystkimi wielkimi współczesnymi muzykami: Joni Mitchell, Christiną Aguilerą, Steviem...

Pasjonująca opowieść legendarnego jazzmana i kompozytora.

Historia Herbiego Hancocka, złotego dziecka jazzu, wiedzie od trudnych początków w purytańskiej Ameryce, przez pracę w Kwintecie Milesa Davisa, po innowacje, które wprowadzał jako lider własnego przełomowego Sekstetu. Hancock współpracował z niemal wszystkimi wielkimi współczesnymi muzykami: Joni Mitchell, Christiną Aguilerą, Steviem Wonderem, Stingiem czy Carlosem Santaną. Miał olbrzymi wpływ na kształtowanie się zarówno akustycznego, jak i elektrycznego jazzu, R&B i hip-hopu. Pasja, geniusz i pragnienie odkrywania kolejnych gatunków muzycznych przyniosły mu czternaście nagród Grammy i Oscara.

Herbie Hancock po raz pierwszy tak szczegółowo opowiada o swoim życiu i niezwykłej karierze. Zdradza swoje muzyczne fascynacje, przytacza nieznane wcześniej, często szokujące historie zza kulis showbiznesu, mówi o swoim wieloletnim małżeństwie, problemach z narkotykami i rasizmem, a także inspiracjach buddyzmem. Jego autobiografia to nie tylko bezcenny wkład w literaturę jazzową, ale także pozycja, którą powinni przeczytać wszyscy fani artysty i miłośnicy muzyki.

O autorze
Legenda jazzu, Herbie Hancock, zaczął grać na fortepianie w wieku siedmiu lat. Zanim założył własne zespoły, grał z Milesem Davisem, później nawiązał współpracę z takimi artystami jak Dave Matthews, Paul Simon, Lang Lang, Wayne Shorter. Zdobył Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Około północy. W 2011 roku został Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO, a dwa lata później otrzymał odznaczenie Kennedy Center. Mieszka w Los Angeles.

***

Herbie i ja byliśmy braćmi, jeszcze zanim pojawiła się elektryczność! Najbardziej cenię w nim to, że podobnie jak ja pragnie wyzwolić muzykę ze sztywnych ram gatunków i zasad. Obaj żyjemy poza schematami i kochamy dobrą muzykę niezależnie od stylu. Jeśli lubisz fortepian, jazz i ciekawe historie, jeśli lubisz życie, pokochasz tę książkę. Herbie Hancock od wielu dekad hipnotyzuje swoich słuchaczy. Teraz zrobi to samo z czytelnikami.
Quincy Jones

Książka Herbiego Hancocka przenosi nas w świat muzyki i humoru. Hancock to geniusz, o czym świadczą jego dokonania.
Carlos Santana

Herbie Hancock to wielki artysta. Jego książka stanowi fascynujące podsumowanie czasu, jaki spędził w przemyśle muzycznym. Od opowieści o Milesie Davisie, przez te o Paulu Simonie i wielu innych, historie Herbiego tworzą unikalną całość, którą trudno się nie zachwycić.
Paul McCartney

Nie ma wielu idealnych biografii jazzowych, ale ta jest bliżej ideału niż cała reszta.
Kevin Whitehead, „Fresh Air”

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/herbie-hancock/

źródło okładki: http://bonito.pl/k-1437428-herbie-hancock-autobiografia-legendy-jazzu

Izabela Pycio | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

"Jazz polega na życiu w danym momencie. Chodzi w nim o ufanie sobie i szybkie reagowanie na to, co się dzieje. Jeśli sobie na to pozwolisz, otworzą się przed tobą drzwi do wiecznej eksploracji muzyki i życia."

Autobiografię przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, chętnie poznawałam kolejne etapy muzycznej twórczości i fakty z życia Herbie Hancocka. Dowiedziałam się także o artystach, producentach i menedżerach, z którymi miał okazję współpracować autor. Poznałam kto był jego mentorem, inspirował, uczył i proponował kierunki rozwoju kariery. Wiele zrozumiałam z procesu, warunków i potrzeb tworzenia, oraz nieustannych poszukiwań artystycznej duszy. Nie przypuszczałam nawet, że tak zaskakująco inspirująca, budująca i pozytywnie nastrajająca okaże się dla mnie publikacja tego legendarnego jazzmana i kompozytora. Czyta się ją z wyjątkową lekkością i zaciekawieniem, to pasjonująco opowiedziana historia, podczas której towarzyszy nam specyficzny klimat, wypełniony brzmieniem, akordami,...

| 2016-02-15

Herbie Herbiem, ale ciekawie tutaj została zaprezentowana postać Davisa jako faceta z bardzo gruba skórą, totalnie nieprzejmującego się krytyką innych, cały czas przącego do przodu,* nie pozwalającego na spadek formy zespołu oraz genialnego mentora. Też czyta się to dość szybko, bo jest dobrze napisane (przede wszystkim). Sięgnęłam z ciekawości po biografię Davisa i odrzuciło mnie na kilometr ze względu na jej język. Może znajdę jakąś inną, bo Miles musiał być super ciekawą osobowością.

* - "Miles zawsze patrzył w przód, nigdy wstecz. Kiedy w 1984 roku hiszpańscy dziennikarze zapytali go, czy chciałby kiedykolwiek reaktywować Kwintet i wyruszyć w trasę z Ronem, Tonym, Wayne'em i mną, odpowiedział: "Nie. TO tak, jak gdybym bez przerwy uprawiał seks z moją pierwszą kobietą". Innymi słowy: jaki to miało sens? Kiedy się już raz coś zrobiło, należało to zostawić i spróbować czegoś innego."

eR_ | 2015-07-26
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 26 lipca 2015

Herbert Jeffrey „Herbie” Hancock (ur. 12 kwietnia 1940 w Chicago) − amerykański pianista, kompozytor, aranżer i bandlider jazzowy. Laureat NEA Jazz Masters Award 2004 dowiadujemy się z Wikipedii.

Jeden z najwybitniejszych twórców trendu w muzyce, który ja określam jako swingujący jazz.
Herbie Hancock najjaśniejsza gwiazda na firmamencie jazzowego nieba.

Mam przed sobą książkę Herbie Hancock-Autobiografia Legendy Jazzu.
Piękne wydanie w twardej okładce, zawierające oprócz snującego opowieści Herbiego interesujące zdjęcia z życia i z kariery jazzmana.

Zresztą nazwanie Hancocka jazzmanem to w dużym stopniu uproszczenie,bo Hancock to swoisty człowiek renesansu nie bojący się eksperymentować i działać w nowych trendach muzycznych.
Sporo miejsca poświęca w swoich wspomnieniach innej legendzie, jaką jest Miles Davis.
Zresztą Hancock jako młody pianista zaczynał w zespole Davisa.
Sporą część poświęca również swojemu trudnemu życiu w ubogiej dzielnicy Chicago, jednak nie czyni z tego...

rude_recenzuje | 2015-08-21
Na półkach: Recenzenckie
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Hancock urodził się w 1940 roku. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku siedmiu lat. Od zawsze miał talent muzyczny. W wieku 11 lat zagrał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Symfoniczną w Chicago. Od 1960 roku jego kariera przybrała tempa, kiedy to stał się członkiem zespołu Donalda Byrda.
"Na początku kariery uważał się wyłącznie za muzyka. Doskonalił warsztat pianistyczny, zgłębiał tajniki improwizacji i reguły gry zespołowej".
Hancock urodził się i dorastał w czasach, kiedy ciemnoskórzy traktowani byli gorzej od białej części społeczeństwa. Wychowywał się w dzielnicy, którą zamieszkiwali jedynie czarnoskórzy ludzie. Mimo, że warunki nie były najlepsze, udało mu się osiągnąć sukces. Ogromny sukces. Już jako dziecko znał swoją wartość i miał zajęcie, które sprawiało mu wielką radość.
Po przeczytaniu książki jestem pod ogromnym wrażeniem osobowości Hancocka, który mimo wszelkich przeciwności...

Andrzej | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane 2015
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Pasjonująca autobiografia.

A do tego świetnie przetłumaczona. Obojętnie czy autorem jest sam Herbie Hancock czy ghostwriter, opowiesc o życiu legendy jazzu wciąga od samego początku. Płyty Herbiego omawiane w autobiografii zyskują nowe znaczenia. Nigdy nie byłem wielkim fanem tego muzyka, słabo i wyrywkowo znam jego dyskografię jednak z ciekawością wróciłem bądź odkryłem kilka niekoniecznie jego klasycznych albumów.

Fantastycznie potoczyła się kariera Hancocka. Ten zakochany od 7. roku życia w muzyce gigant przechodził kolejne szczeble jazzowo – klasycznej inicjacji. Pięć lat w składzie z Milesem Davisem i Waynem Shorterem były niczym wehikuł, który wyniósł pianistę na sam szczyt skąd dalej żeglował szukając nowych nie tylko jazzowych brzmień. Dobrodziejstwem inwentarza były narkotyki, o których na szczęście nie pisze specjalnie dużo (temat często przesadnie eksploatowany w autobiografiach) i duchowe poszukiwania. Herbie jest oddanym buddystą i jak twierdzi to właśnie wiara...

JanKos | 2017-05-25
Na półkach: 2017
Przeczytana: 25 maja 2017

Nieprawdopodobnie pozytywna postać z tego Herbiego. Az trudno uwierzyć, że to jedna z czołowych postaci muzyki rozrywkowej światowego formatu. Opowiada o swoim życiu w sposób skromny, ale ciekawy. Bezpretensjonalnie i inspirująco. Bez gwiazdorskiego zadęcia. Pisze z szacunkiem i o swoich muzycznych mistrzach i o swoich uczniach. Czyta się lekko i z zainteresowaniem. Bez skandali, bez pikantnych szczegółów, za to napakowana informacjami o muzyce – proces tworzenia, koncerty, relacje między muzykami. I oczywiście wiele anegdot – polecam historię nagrywania muzyki do filmu ‘Powiększenie’ Antonioniego.

Zdecydowanie jedna z najlepszych biografii jaką czytałem.

wicher_Lab | 2016-04-10

2/3 książki interesujące dla muzyka i pasjonata muzyki improwizowanej. Szczególnie pamiętając autobiografię Milesa Davisa, bo wspomnienia Herbiego ukazują muzyczny Olimp z innej strony. Na przykład u Milesa dało się odnieść wrażenie, że atmosfera w kolejnych składach była raczej napięta, i z niej wynikała genialna muzyka. Davis opisywał swoich muzyków, jak kolory, które zestawiał niczym malarz, aby się gryzły ze sobą i drażniły (pozytywnie) oko. Hancock z kolei opisuje atmosferę od środka, jako raj, kres drogi ambitnego muzyka.
Po okresie funkowym - ostatnie 1/3 (na oko) książki - autor przyznaje się (trochę nieświadomie i naiwnie, po amerykańsku) do puszczenia sterów swojej kariery: zaczyna "pytać" się świata, co powinien robić jako muzyk, w co wejść. Miles kreował przyszłość, a Herbie doczepiał się do nowych trendów, które żyły swoim życiem. Oczywiście jako erudyta muzyczny dawał ostateczny kształt nowościom, uszlachetniał, ale nie panował nad kierunkiem swojej kariery....

Ellmaris | 2016-01-13
Na półkach: Pełen pakiet gwiazdek
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Tak szczere i pełne pasji opowieści prawdziwego jazzmana sprawią, że od razu pokochacie tę muzykę. Kto już gra i nie potrzebuje w sobie zaszczepiać miłości do jazzu, też powinien przeczytać tę książkę. Pewnie wzbogaci się o rady, których nigdy wcześniej nie usłyszał, a które są oczywiste i przydatne do lepszego zrozumienia i poczucia jazzu. Kto jest już fanem Herbie'go Hancocka - w rezultacie nie ma wyjścia! Cała jego miłość do muzyki na tych kartkach po prostu się wylewa, nie sposób nie zarazić się tą pasją. Muzyka jest trudna w zawodzie, ale może dać TAK WIELE satysfakcji i zabawy! Ta książka ta "must have", a przynajmniej "must read" dla każdego muzyka, w mojej opinii.

Piktor | 2015-11-13

Ciężko było mi się nie uśmiechnąć i wprost nie rzucić na tę książkę, gdy tylko zobaczyłem ją na półce w księgarni. Herbie Hancock jest jednym z dosłownie kilku żyjących jeszcze gigantów jazzu, a patrząc na wiek „rywali” w tej kategorii, to niedługo może być jedynym. Istny dar z nieba dla miłośników tej muzyki, zwłaszcza że patrząc na wydane dotychczas autobiografie jazzmanów, to większe niż Hancock postacie, które spisały swoją historię, można wyliczyć na palcach jednej ręki i jeszcze trochę zostanie.

Porównując to dzieło do najbardziej legendarnej jazzowej autobiografii, autobiografii Milesa Davisa, można stwierdzić, że Hancock jest pod względem charakteru niemal dokładnym przeciwieństwem swojego mentora. Sympatyczny, po prostu dobry człowiek, całe życie praktycznie z jedną kobietą, totalny optymista (co sam na początku podkreśla), którego życie albo układało się wyjątkowo pozytywnie, albo po prostu tak je widział. Stąd jego historia jest trochę mniej ekscytująca – wydarzenia...

scream | 2015-07-30
Przeczytana: 25 lipca 2015

W zalewie pseudo biografii i autobiografii sezonowych gwiazdek, pojawiła się wreszcie książka, która na miano biograficznej rzeczywiście zasługuje. Herbie Hancock - jeden z najwybitniejszych muzyków historii jazzu zdecydował się opowiedzieć historię swojego życia (współautorem książki jest znana amerykańska ghostwriterka Lisa Dickey). Hancock opisuje siebie jako perfekcjonistę i rzeczywiście swoją autobiografię skomponował niemal idealnie. Nie ma w niej fragmentów przegadanych, dydaktycznych smrodków czy też zbędnego filozofowania co nie znaczy, że autor „prześlizguje się” po kolejnych tematach. Książkę czyta się z taką przyjemnością z jaką słuchało się najlepszych nagrań amerykańskiego pianisty. Hancock pokazuje swoje losy od czasów dzieciństwa, aż do niemal dnia dzisiejszego. To z jednej strony zbiór anegdot i historyjek, które jednak są ze sobą tak płynnie i sprawie powiązanie, że tworzą spójną i wciągającą opowieść. Hancock nie poświęca równej wagi wszystkim okresom...