Tysiąc i jedna opera

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
opera, muzyka, historia opery
muzyka
Łukasz Kuć

Książka Piotra Kamińskiego to dzieło wyjątkowe w swoim gatunku. Zawiera dzieła ponad 230 kompozytorów! Dorobek kilkunastu z nich omówiono w całości! Oryginalne tytuły, znakomite streszczenia, poza tym historie utworów z komentarzami analityczno-historycznymi, a do tego zwięzłe rekomendacje fonograficzne, chronologia premier wraz z miejscem prawykonania i obsadą. Wszystko to zgromadzone w...

Wszystko to zgromadzone w jednym tomie, pisane przez jednego autora (co umożliwia zachowanie jednolitości ocen).

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2015

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lissa | 2018-02-09
Na półkach: Przeczytane, Sztuka
Przeczytana: wrzesień 2015

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Chociaż tytuł autorskiego przewodnika operowego Piotra Kamińskiego nawiązuje do baśni tysiąca i jednej nocy, jest to jednak rodzaj kokieterii autora, który równie fascynująco opowiada o tym gatunku muzycznym, jak Szeherezada swoje baśnie. Jednakże należałoby przypomnieć, że rodowód opery jest nie wschodni, ale europejski, a ściślej: włoski. Otóż w XVI wieku zafascynowani starożytnością członkowie Cameraty Florenckiej zapragnęli przywrócić sztuce dramatycznej pierwotną wspaniałość. A ponieważ uważali, że starożytny teatr grecki i rzymski posługiwał się recytatywem, toteż uznali to za najdoskonalszy środek wyrazu. I tak powstała opera.

Od samego początku miała możnych protektorów, a spektakle, na które nie żałowano pieniędzy - bogatą inscenizację. Zresztą, cały splendor spływał na mecenasa, który bynajmniej nie był anonimowy. Dzięki temu wiadomo np., że powstanie "Orfeusza" Monteverdiego zawdzięczamy księciu Franciszkowi Gonzadze z Mantui. Opera...

Carole | 2016-09-24

Genialna, a zakres wiedzy Autora - imponujący!

gustaw_ | 2016-02-22

Śpiewak operowy nieposiadający tej księgi jest jak dentysta bez jedynki.

Wartość bezcenna!

Robert | 2014-07-01

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich melomanów. Autor dokonał olbrzymiego wysiłku i należą się tutaj dla Niego podziękowania z całego serca. Książka do której będę na pewno wiele razy wracał. Cóż więcej można napisać-jeśli kochacie muzykę na pewno ją kupicie, bo warto. Droga, ale dla mnie bardziej droga memu sercu.Polecam.

Sunbrighter | 2014-06-02
Przeczytana: 2014 rok

Fenomenalnie opracowane kompendium wiedzy o operach, ich autorach, aspektach politycznych, historycznych, kulturowych. Co najbardziej zadziwia, ta niesłychanie obszerna i pełna ciekawostek pozycja napisana została przez jednego człowieka. CHAPEAU BAS!

Aneta | 2014-03-24

Super, nie ma nic lepszego na temat opery na polskim rynku wydawniczym.