Tysiąc i jedna opera t. I „A-M”, t. II „N-Ż

Okładka książki Tysiąc i jedna opera t. I „A-M”, t. II „N-Ż Piotr Kamiński
Okładka książki Tysiąc i jedna opera t. I „A-M”, t. II „N-Ż
Piotr Kamiński Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne muzyka
Kategoria:
muzyka
Wydawnictwo:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788322409015
Tagi:
muzyka opera
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
256
200

Na półkach: ,

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Chociaż tytuł autorskiego przewodnika operowego Piotra Kamińskiego nawiązuje do baśni tysiąca i jednej nocy, jest to jednak rodzaj kokieterii autora, który równie fascynująco opowiada o tym gatunku muzycznym, jak Szeherezada swoje baśnie. Jednakże należałoby przypomnieć, że rodowód opery jest nie wschodni, ale europejski, a ściślej: włoski. Otóż w XVI wieku zafascynowani starożytnością członkowie Cameraty Florenckiej zapragnęli przywrócić sztuce dramatycznej pierwotną wspaniałość. A ponieważ uważali, że starożytny teatr grecki i rzymski posługiwał się recytatywem, toteż uznali to za najdoskonalszy środek wyrazu. I tak powstała opera.

Od samego początku miała możnych protektorów, a spektakle, na które nie żałowano pieniędzy - bogatą inscenizację. Zresztą, cały splendor spływał na mecenasa, który bynajmniej nie był anonimowy. Dzięki temu wiadomo np., że powstanie "Orfeusza" Monteverdiego zawdzięczamy księciu Franciszkowi Gonzadze z Mantui. Opera zaspakajała ambicje sceniczne władcy, jak to było w przypadku Ludwika XIV, któremu swoją karierę zawdzięcza Jan Baptysta Lully. Ale opera to także modne miejsce, gdzie należało bywać, gdzie się spotykano, romansowano, spiskowano, gdzie kwitło życie polityczne.

Wagner na wodzie - czemu nie?

Okazuje się jednak, że opera barokowa (i nie tylko) nadal cieszy się ogromnym powodzeniem. Ludzi fascynują wielkie operowe widowiska, czego przykładem są choćby zrealizowane we Wrocławiu megawidowiska Wagnerowskie, których sukces znowu pragnie powtórzyć dyrektorka Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, prezentując "Latającego Holendra" Ryszarda Wagnera - na specjalnie przygotowanej scenie na wodzie, na wrocławskiej Pergoli.

Obecnie bowiem, w dobie globalizacji, w jakimś sensie łatwiej jest przygotować widowisko i zaprosić najlepszych wykonawców niż dawniej. Można także promować to wydarzenie, które dzięki Internetowi albo płytom CD oraz DVD, ma szansę stać się dostępne dla milionów.

Niezbędnik Piotra Kamińskiego

W tej sytuacji kompendium operowe Piotra Kamińskiego okazuje się rodzajem niezbędnika, nawet dla przeciętnego wielbiciela opery. Wznowienie ukazało się tym razem w jednym, poręcznym tomie i ma wiele zalet. Pierwszą i zasadniczą jest zapewne fakt, iż zawiera najważniejsze opery - te ciągle modne, ale i takie, które wpłynęły znacząco na rozwój gatunku albo wyszły spod pióra wybitnego kompozytora. Po drugie, Kamiński opatruje każdy tytuł rozbudowanym komentarzem, który zawiera nie tylko streszczenie utworu, uzupełnione cytatami z oryginalnego libretta, ale również merytoryczną analizę dzieła. Do tego dodane zostały informacje dotyczące powstania utworu oraz jego dzieje, wliczając najważniejsze inscenizacje i wybitnych wykonawców. Treści zaprezentowane zostały w układzie alfabetycznym - według kompozytorów, ale na końcu znajdziemy spis oper w układzie chronologicznym.

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Chociaż tytuł autorskiego przewodnika operowego Piotra Kamińskiego nawiązuje do baśni tysiąca i jednej nocy, jest to jednak rodzaj kokieterii autora, który równie fascynująco opowiada o tym gatunku muzycznym, jak Szeherezada swoje baśnie. Jednakże należałoby przypomnieć, że rodowód opery jest nie wschodni, ale europejski, a ściślej: włoski....

więcej Pokaż mimo to

avatar
571
69

Na półkach: ,

Genialna, a zakres wiedzy Autora - imponujący!

Genialna, a zakres wiedzy Autora - imponujący!

Pokaż mimo to

avatar
389
153

Na półkach:

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich melomanów. Autor dokonał olbrzymiego wysiłku i należą się tutaj dla Niego podziękowania z całego serca. Książka do której będę na pewno wiele razy wracał. Cóż więcej można napisać-jeśli kochacie muzykę na pewno ją kupicie, bo warto. Droga, ale dla mnie bardziej droga memu sercu.Polecam.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich melomanów. Autor dokonał olbrzymiego wysiłku i należą się tutaj dla Niego podziękowania z całego serca. Książka do której będę na pewno wiele razy wracał. Cóż więcej można napisać-jeśli kochacie muzykę na pewno ją kupicie, bo warto. Droga, ale dla mnie bardziej droga memu sercu.Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
80
14

Na półkach: ,

Śpiewak operowy nieposiadający tej księgi jest jak dentysta bez jedynki.

Wartość bezcenna!

Śpiewak operowy nieposiadający tej księgi jest jak dentysta bez jedynki.

Wartość bezcenna!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    59
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    19
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Muzyczne
    2
  • Muzyka
    2
  • Akademickie
    1
  • W biblioteczce
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tysiąc i jedna opera t. I „A-M”, t. II „N-Ż


Podobne książki

Przeczytaj także