Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca

Okładka książki Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca
Alastair Bonnett Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Bieguny literatura podróżnicza
348 str. 5 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Bieguny
Tytuł oryginału:
Unruly Places: Lost Spaces, Secret Cities, and Other Inscrutable Geographies
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2023-06-12
Data 1. wyd. pol.:
2023-06-12
Liczba stron:
348
Czas czytania
5 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301230340
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
Tagi:
Jacek Żuławnik literatura faktu reportaż
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
162 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
424
423

Na półkach:

„Jesteśmy gatunkiem tworzącym miejsca i kochającym je” — stwierdza we wstępie do swej książki Alastair Bonnett. Tym też tłumaczy niepokój towarzyszący współczesnemu człowiekowi i jego potrzebę ucieczki z ultramobilnego świata. Naszej wrodzonej topofilii, przywiązaniu i miłości do miejsc, zagraża dziś wiele czynników. Zastępujemy unikatowe, niepowtarzalne miejsca nijakimi, identycznymi pejzażami (te same supermarkety, parkingi, magazyny, obwodnice). Ekspansja przeciętnej identyczności na skalę globalną osłabia nasze poczucie tożsamości i sprawia, że tęsknimy za różnorodnością. Dusimy się w betonowo – asfaltowej dżungli, bezradnie patrzymy na wycinkę kolejnych drzew i zagładę kolejnych urokliwych zakątków. Cywilizacja potrzebuje bezmiejscowej przestrzeni, człowiek – staroświeckiego miejsca, z którym jest emocjonalnie związany i które może kształtować na swój indywidualny sposób.
Książka „Poza mapą” jest wyrazem miłości do takich właśnie unikatowych, zaskakujących miejsc. Autor przekonuje nas, że nawet w zglobalizowanym, gruntownie zbadanym świecie odkrywanie wcale się nie kończy.

Alastair Bonnett proponuje nam czterdzieści siedem lokalizacji, z których każda wymyka się definicjom, prowokuje do zastanowienia się nad niedocenianą rolą miejsca w naszym życiu.Z zapałem i ciekawością dziecka eksploruje miejsca, o których nie słyszały biura podróży. Jego pasja odkrywania nie ma żadnych granic: z taką samą uwagą bada podziemne miasta Kapadocji i jamy lisów miejskich, ukryte w zaroślach. Poznajemy nowojorski Time Landscape (Pejzaż czasu), Architektoniczny Park Sycylijskiej Niedoskonałości, wysepki drogowe, parking portu lotniczego Los Angeles, ukraińskie miasto Prypeć pod Czarnobylem, magazyn wolnocłowy w Genewie, tajne więzienie CIA w Bukareszcie, Księstwo Sealandu założone na platformie wiertniczej i Górę Athos, gdzie kobiety nie mają wstępu. Wszystkie opisane miejsca charakteryzują w ten czy inny sposób swoich mieszkańców, są świadectwem różnych przejawów ludzkiej natury, wyrazem naszego fanatyzmu, braku wyobraźni (lub jej nadmiaru), potrzeby przynależności bądź niezależności, itd.

Książka „Poza mapą” Alaistaira Bonnetta otworzy wam oczy. Sprawi, że dostrzeżecie wokół siebie obfitość miejsc, wartych poznania. Może zastanowicie się po raz pierwszy, co jest na końcu tej niepozornej uliczki, którą mijacie codziennie w drodze do pracy? A może inaczej spojrzycie na swój równo skoszony trawnik, identyczny z wszystkimi trawnikami w okolicy i zapragniecie bujnej trawy po łydki oraz naturalnego chaosu przyrody, nieuregulowanego normami Unii Europejskiej i standardami rodem z amerykańskich przedmieść? Cokolwiek to będzie, będzie z Waszym pożytkiem.

„Jesteśmy gatunkiem tworzącym miejsca i kochającym je” — stwierdza we wstępie do swej książki Alastair Bonnett. Tym też tłumaczy niepokój towarzyszący współczesnemu człowiekowi i jego potrzebę ucieczki z ultramobilnego świata. Naszej wrodzonej topofilii, przywiązaniu i miłości do miejsc, zagraża dziś wiele czynników. Zastępujemy unikatowe, niepowtarzalne miejsca nijakimi,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    443
  • Przeczytane
    223
  • Posiadam
    70
  • Teraz czytam
    6
  • Podróżnicze
    6
  • Reportaż
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • Podróże
    5
  • 2019
    5
  • 2022
    4

Cytaty

Więcej
Alastair Bonnett Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca Zobacz więcej
Alastair Bonnett Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca Zobacz więcej
Alastair Bonnett Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także