Uncle Tom's Cabin
klasyka
gambrynus

Dzisiaj, gdy świat, szybciej niż kiedykolwiek, pędzi do przodu i wiele spraw wymyka się spod naszej kontroli, postawieni w trudnych sytuacjach, wybierając i decydując, szukamy lektury, która pomoże nam uwierzyć we własne siły i sens naszych działań. Chata wuja Toma może spełnić tę rolę przekonując, że nigdy nie powinno się tracić nadziei. Powieść ta, uznana za klasykę literatury światowej, wyszła spod pióra Harriet Beecher-Stowe (1811-1896). Autorka dała w niej wyraz swej pasji i wytrwałości, z jaką przez całe życie walczyła o ludzką godność.

Książka doczekała się w Polsce wielu opracowań i skrótów, ale w pełni udanej i najlepszej adaptacji tego dzieła dokonał w 1965 znany twórca słuchowisk radiowych, Stanisław Stampf'l (1919-1980). Tak opracowana literacko powieść Harriet Beecher-Stowe stała się jedyną w swym rodzaju sagą rodzinną, która przy całym bogactwie opisywanych wątków, realiów minionej epoki i dramatycznych zdarzeń zachowuje lekkość i zwartość i czytana jest z niesłabnącym zainteresowaniem.

źródło opisu: antykwariatnws - Nasz Księgarnia, 1993

źródło okładki: http://literacki24.pl

eveo | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Głównym bohaterem powieści jest tytułowy Wuja Tom, którego losy jako nic nieznaczącego i nie mającego żadnych praw Murzyna, leżą w rękach białego człowieka.
Gdy poznajemy Toma można powiedzieć, że wiedzie dobre życie.
Ma żonę, dzieci, cieszy się szacunkiem i poważaniem u swojego właściciela oraz innych niewolników.
Niestety jego Pan popada w długi i jedynym rozwiązaniem na zatrzymanie swej posiadłości jest sprzedaż Toma. Od tej pory Tom przechodzi z "rąk do rąk" różnych ludzi.
Poznaje to, co znał tylko z opowieści, którymi straszono dzieci - brutalne, niewolnicze Południe, licytacje niewolników, chłostanie za niewielkie "przewinienia"...

Jest to książka z gatunku tych, po których przeczytaniu, ciężko przejść do porządku dziennego, a zabranie się za kolejny utwór, byłoby niczym pogwałcenie dla tej mądrej i tak ważnej dla świata powieści.
"Chata wuja Toma" zawiera w sobie wszystko to, co wiąże się z pojęciem niewolnictwa: niewolnicza harówka, podzielona Północ z Południem, z...

gambrynus | 2015-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2015