Mity na wesoło, czyli kto z kim na Olimpie

Tłumaczenie: Małgorzata Nieznane
Wydawnictwo: Akia
Heiterer Olymp
mity greckie
onika

To już był całkiem zwariowany pomysł Zeusa, aby zbliżyć się do swej ukochanej w postaci węża.
W dzisiejszych czasach, z powodu niechęci pań do wilgotnych płazów, prawdopodobnie nie miałby szczęście w miłości. Choć kto wie...

Ilustracje: Franz Bilek

źródło opisu: Wydawnictwo Akia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

onika | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne

„Mity na wesoło” to cieniutka książeczka będąca swoistym sprintem poprzez grecką mitologię. Opowieści z życia bogów i herosów są potraktowane dość skrótowo, skupiają się na najistotniejszych, z punktu widzenia autora, wydarzeniach i opisane są lekkim, dowcipnym językiem z częstymi odwołanymi do współczesności. Ilustrują je rubaszne rysunki i to one najbardziej zapadają w pamięć.

Nie przemawia do mnie takie frywolne ujęcie tematu, bo moim zdaniem bardzo spłyca mity, ale z drugiej strony wiem, że takie podanie ich treści i pokazanie „kto z kim na Olimpie”, pomogło mi w lepszym zapamiętaniu pewnych historii. Podoba mi się poczucie humoru i kreska ilustratora – jego wersja opowieści o Pigmalionie zawsze bawi mnie do łez.

Jeśli ktoś lubi takie pokazanie dobrze znanych historii w krzywym zwierciadle i przetransformowanie ich na literaturę nie najwyższych lotów, „Mity na wesoło” pewnie mu się spodobają. W końcu dobrze od czasu do czasu spojrzeć na świat z przymrużeniem oka.