Życie na przekąskę. Pustki w sklepach, pełnia w kulturze czyli opowieści nie tylko z PRL-u

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura piękna
Ag2S

Rzeczywistość artystyczno-kulinarna w czasach PRL, czyli co artyści na stół podawali.

Monika Małkowska, krytyczka sztuki, napisała świetną książkę o sztuce najbardziej ulotnej - kulinarnej. Smacznie, mądrze, dowcipnie. Trzeba się wprosić na kolację, koniecznie!

Michał Komar

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Agacha | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Bardzo lubię książki o PRL-u i w ciemno po nie sięgam. Ta jednak, jakoś mnie nie zachwyciła, a nawet nie bardzo zainteresowała. Jest zwyczajnie nudna i nie chce mi się jej dalej czytać. Miało to być połączenie uczty kulinarnej z duchową. Przegląd wydarzeń kulturalnych i przepisów na pyszne dania z tamtych lat. I jedno i drugie raczej przypominało przysłowiowe flaki z olejem. Porzucam więc tę mało interesującą lekturę bez żalu.

juskaize | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Jakoś nie zachwyciła mnie ta książka. Jestem wielkim fanem książek o tematyce powiązanej z kulinariami i czytam wszystkie, które wpadną mi w recę.
W tej jakoś zabrakło mi klimatu, miałam wrażenie, że historie pisane sa na siłę tylko po to aby zaprezentować jakieś danie, wśród których rzadko kiedy pojawiało się interesujące. Mało tego PRL, tych problemów z aprowizacją, problemów świata artystów związanych z życiem w szarym PRL.
Dużo na temat zmiany męża w przyszłości przez autorkę, co było takie raczej niezręczne.
Faktem, który rzucił mi sie w oczy jest to, ze czego jak czego ale kostki rosołowej w PRL nie brakowało - autorka używa jej w prawie każdym daniu.

Asia Szarańska | 2015-07-29

Monika Małkowska jest doktorem sztuki, wykładowczynią na ASP, krytykiem i publicystką, a przy tym bystrym obserwatorem zmieniających się czasów. Jej książka zatytułowana "Życie na przekąskę. Pustki w sklepach, pełnia w kulturze czyli opowieści nie tylko z PRL" stanowi połączenie niezwykłej książki kucharskiej z zapisem anegdot i wydarzeń o różnym zabarwieniu.

Symbolem PRL-u stały się puste półki, kartki na najważniejsze produkty oraz długie kolejki. Podstawowe produkty spożywcze były trudno dostępne, co znacząco wpływało na kreatywność ówczesnych pań domu. Wszak niełatwo jest przygotować obiad z czegoś, czego najczęściej nie ma :) Niemniej gospodynie radziły sobie nad wyraz dobrze, czego namacalnym dowodem okazuje się ta książka. Gwarantuję, że podczas lektury nie raz pocieknie wam przysłowiowa (i nie tylko) ślinka.

Swoją książkę Monika Małkowska określa mianem dziennika kulturalno-kulinarnego i wydaje mi się to w pełni trafionym tytułem. Na kartach niniejszego tytułu...