500 zdań polskich

Okładka książki 500 zdań polskich
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-05-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-21
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822315
Tagi:
język polski polszczyzna
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,7
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Ocena 7,3
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Ocena 6,1
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
219 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , ,

Znany językoznawca napisał książkę zawierającą omówienia sławnych polskich zdań, które weszły do świadomości powszechnej: przysłów, powiedzeń, cytatów z dzieł literackich itp. Dosyć to ciekawa lektura, ale czasami omówienia nużą, przypominają przelewanie z pustego w próżne. Brakuje też mi wielu znanych zdań, ale to oczywiście sprawa subiektywna.

Ciekawa to dosyć koncepcja, wziąć na warsztat 500 sławnych polskich zdań i przeanalizować je językowo i językoznawczo. Sam dobór jest dosyć ciekawy: dowiedziałem się też czegoś nowego o źródłach pewnych zdań. I tak obrzydliwe hasło komunistów 'AK – zapluty karzeł reakcji' zostało zainspirowane Piłsudskim, który mianem zaplutego karła określił jakiegoś polityka (jakiego – autor nie mówi). Albo dowiadujemy się kto jest autorem powiedzenia: 'Rząd rżnie głupa'.

W wielu przypadkach analiza zdania czy powiedzenia jest jednak naciągana, mało ciekawa, przypomina przelewanie z pustego w próżne; na przykład gdy autor mówi o powiedzeniu 'Czy te oczy mogą kłamać' pisze: „Prawda, że jak nie wiemy, że kłamiemy, to nie kłamiemy, ale zazwyczaj wiemy, że kłamiemy. Tylko wtedy kłamiemy, gdy o tym wiemy. A jak wiemy, nie mówimy, że kłamiemy, bo gdybyśmy powiedzieli, że kłamiemy, to byśmy powiedzieli prawdę. Choć, oczywiście, dalej byśmy kłamali” i tak dalej, i tym podobne... Wymóg zapełnienia całej strony dyskusją o każdym zdaniu prowadzi niestety do takich rezultatów

Znajdujemy też zdania dziwne, takie o których nigdy nie słyszałem, na przykład 'Oferta ZREMB-u zawsze na czasie' lub 'Z impetem w głąb'. Z drugiej strony brakuje mi wielu zdań, które weszły do świadomości powszechnej: i tak mamy 'kobieta mnie bije' a nie ma 'Niemcy mnie biją!', mamy 'Zawsze czysto, zawsze sucho, zawsze pewnie' a nie znajdujemy 'Z pewną taką nieśmiałością...' Nie ma też 'w mordę jeża', pięknego przekleństwa, które przekleństwem nie jest... Oczywiście trochę się czepiam, bo każdy taki wybór jest z natury rzeczy subiektywny: nie można zaspokoić wszystkich gustów.

To dosyć ciekawa lektura, ale czytana w ciągu nuży, trzeba sobie te zdanka dawkować, ot przeczytać kilka na dzień...

Znany językoznawca napisał książkę zawierającą omówienia sławnych polskich zdań, które weszły do świadomości powszechnej: przysłów, powiedzeń, cytatów z dzieł literackich itp. Dosyć to ciekawa lektura, ale czasami omówienia nużą, przypominają przelewanie z pustego w próżne. Brakuje też mi wielu znanych zdań, ale to oczywiście sprawa subiektywna.

Ciekawa to dosyć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    852
  • Przeczytane
    281
  • Posiadam
    178
  • Teraz czytam
    70
  • Chcę w prezencie
    14
  • E-book
    8
  • Ulubione
    7
  • Językoznawstwo
    7
  • Ebooki
    7
  • Literatura polska
    5

Cytaty

Więcej
Jerzy Bralczyk 500 zdań polskich Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk 500 zdań polskich Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk 500 zdań polskich Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także