CHWD AB Kroniki 2005-2006

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
literatura piękna
almos

„CH.W.D.A.B. Kroniki 2005-2006” to częściowo autobiograficzne, brutalne w formie i treści zapiski autora, mieszkającego w Prokocimiu – odległej dzielnicy Krakowa. Książka dokumentuje świat widziany w perspektywy miejskiej prowincji – miejsca zamieszkania młodych, ambitnych ale już na starcie przegranych życiowo ludzi. Kluczem do historii rozgrywającej się na kartach książki jest los młodego mężczyzny, który wyrwał się z Prokocimia, wygrywając w loterii 14 mln złotych, na tym tle autor snuje opowieść dotyczącą także swojego własnego życia i osób ze swojego otoczenia. Mało jest pozycji, które – tak jak ta – jednocześnie są krańcowo wulgarne, realistyczne i pornograficzne a z drugiej strony wzruszające i dające do myślenia. Książka początkowo odrzucona przez duże wydawnictwa z powodu swojej drastyczności, robi karierę całkowicie „oddolnie” - rozpowszechniała się najpierw „pocztą pantoflową”, z czasem doczekała się premiery w wersji elektronicznej, później swojej wersji w postaci audiobooka, aktualnie zaś przygotowywana jest premiera sztuki teatralnej na podstawie tej książki. To jedna z tych pozycji, jakie nie dają o sobie zapomnieć przez długi czas.
Wersja audio, została znakomicie przygotowana przez krakowskiego aktora (m. in. Teatru Słowackiego) Grzegorza Sudera. Jego interpretacja to trwający 5 godzin karnawał wściekłości, rozpaczy i szaleństwa.

źródło opisu: http://www.e-bookowo.pl/audiobooki/chwdab-kroniki-2005-2006-audio.html

źródło okładki: http://www.e-bookowo.pl/audiobooki/chwdab-kroniki-2005-2006-audio.html

Jarosław | 2016-04-12

Dobra książka. Niejednokrotnie uśmiałem się przy niej. polecam

almos | 2015-04-20
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Książka wydana jedynie, jako audiobook i nieźle czytana przez Grzegorza Sudera. Przedstawia historię korporacyjnego niewolnika z Krakowa, który wygrywa w Totolotka, i może zrealizować swoje marzenia: zamieszkać w niezłym hotelu i kupić sobie sprzedajną panienkę. Autor portretuje bohatera jako typowego głąba oglądającego bez przerwy odmóżdżającą telewizję, chcącego przelecieć wiele panienek, to taki przymulony typulo narzekający na cały świat, a otaczają go podobne półgłówki, no cóż każdy ocenia poprzez siebie.

Rzecz to mocno miałka i odmóżdżająca, parę razy jest dosyć wesoło, uśmiałem się, ale króluje prymitywizm i wulgaryzmy. Fabuła przeplatana jest wynurzeniami autora na temat pisania książek, zrobienia z Prokocimia (dzielnicy Krakowa) odrębnego państwa, czy rozważaniami na temat kolegów literatów. Ot taka książka w książce. Niektóre z owych rozważań niestety są niesmaczne, wręcz wulgarne; na przykład, gdy pisze o Dorocie Masłowskiej czy Michale Witkowskim. Przypomina to trochę...