Szklane Miecze #1: Yama

Cykl: Szklane miecze (tom 1) | Seria: Klub Świata Komiksu
Wydawnictwo: Egmont Polska
Les Épées de verre: Yama
komiksy

Pierwsza część wspaniale narysowanej historii fantasy o wojowniczce Yamie, która wbrew własnej woli wplątuje się w walkę o ocalenie świata przed kosmiczną katastrofą. Yama przychodzi na świat jako córka wodza osady i jego pięknej żony Tęczy. Dziewczynka nie potrafi usiedzieć na miejscu, poluje nawet w pełnym niebezpiecznych stworów lesie, do którego mieszkańcy jej wioski nie odważają się zapuszczać. W okolicy grasują też łupieżcy Orlanda, samozwańczego władcy okolicznych ziem. Pewnego dnia niebo rozbłyska niezwykłymi ogniami. Jeden z płonących pocisków, który okazuje się szklanym mieczem o magicznej mocy, spada nieopodal osady Yamy. Jej ojciec uznaje to za znak od niebios, by jego współplemieńcy zbuntowali się przeciw Orlandowi. Ale wieśniacy boją się przeciwstawić najemnikom tyrana. Wódz wioski ginie, jego żona zostaje uprowadzona, a córka poprzysięga zemstę wodzowi najeźdźców. Wkrótce okazuje się jednak, że świat zmaga się ze znacznie poważniejszym problemem niż zwykły tyran... Tak zaczyna się saga o wojowniczce Yamie i niebiańskich mieczach. Szklane miecze są tetralogią stworzoną przez duet autorek – piszącą opowieści fantastyczne, historyczne i przygodowe francuską scenarzystkę Sylviane Corgiat (ur. 1955 r.) oraz włoską rysowniczkę Laurę Zuccheri (ur. 1971 r.), dla której cykl o Yamie jest pierwszą międzynarodową produkcją (wcześniej publikowała tylko na rynku włoskim).

źródło opisu: https://sklep.egmont.pl/komiksy/wszystkie/p,yama-tom-1,10970.html

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/szklane-miecze/1

goskrzys | 2019-04-14
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Ciekawa historia, do tego ładnie narysowana, z wyrazistymi bohaterami. Trafiłam na ten komiks przypadkowo, ale chętnie doczytam pozostałe części, bo fabuła mnie wciągnęła i zaintrygowała.

Skojarzenie postaci Miklosa z Melem Gibsonem w "Walecznym sercu" chyba nie do końca przypadkowe? ;)

PolishPopkulturę | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Średniawka, ale wciąż lepsza niż większość tytułów, przez które się ostatnio przebijałem. Na minus bohaterowie płascy jak pizza z najtańszej sieciówki, oraz wtórny, nieciekawy świat przedstawiony. Na plus całkiem sprawnie poprowadzona historia z kilkoma plot twistami po drodze, choć zakończenie odrobinę od czapy. Polecam, jeśli macie ochotę na niewymagające fantasy do lektury w autobusie. // Ocena dla wszystkich 4 albumów.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Krzysztof Lewandowski | 2015-10-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 29 października 2015

Niestety komiks jest za krótki, a pokazuje odcinek fabuły, który zasługuje na rozwinięcie. Przez to poruszane wątki zazwyczaj są powierzchowne, a postacie dość pobieżnie zarysowywane. Razi również brak oryginalności w fabule - znaczna część motywów została zapożyczona z innych obrazów kultury (ot, np. gnębiona społeczność). Poziom trzymają jedynie całkiem ładne ilustracje - ale to wciąż tylko warstwa wizualna, która bez poparcia dobrym scenariuszem nie wystarczy wymagającemu czytelnikowi.

Więcej na: http://gexe.pl/komiksy/art/5050,szklane-miecze-yama

giera | 2015-07-16

(...) Jest to dzieło międzynarodowej kooperacji: francuskiej scenarzystki Sylviane Corgiat oraz włoskiej rysowniczki Laury Zuccheri. Serial oryginalnie ukazywał się w latach 2009–14.

Pierwszy album zatytułowany jest imieniem głównej bohaterki. Yamę poznajemy w dniu niezwykłego wydarzenia – prosto ze słońca do wioski, w której mieszka, przylatuje jeden z czterech szklanych mieczy i wbija się w świętą skałę. Miecz spopiela wszystkich, którzy próbują go wyciągnąć. Nasza bohaterka korzysta z nieuwagi rodziców i także próbuje go wyszarpnąć, między nimi zachodzi magiczna reakcja – została uznana za godną wydobyć go, ale nie ma jeszcze tyle siły.

Pojawienie się miecza jest dla ojca bohaterki znakiem do pojęcia walki z ciemiężycielem – złym Orlandem. W swojej potrzebie buntu Achard jest odosobniony, żaden z mieszkańców nie chce się do niego przyłączyć, a wręcz dochodzi do krwawego samosądu...

(...) Historia opowiedziana na łamach pierwszego tomu, to jedna wielka klisza fabularna....

Hari_Seldon | 2015-07-12
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Pierwszy tom nowej serii fantasy. Mieszkańcy pewnej krainy są gnębieni przez okrutnego władcę. Niedaleko jednej z wiosek spada z nieba i wbija się w ziemię szklany miecz, który jest w stanie podnieść jedynie Yama, mała dziewczynka chcąca pomścić swoich rodziców. Fabuła nie jest specjalnie oryginalna – powtarza schematy znane z wielu innych tego typów utworów. Na plus wybija się jednak interesujące zakończenie, które może mieć ciekawe konsekwencje dla późniejszych tomów. Także różnorodna fauna i flora świata przedstawionego wyróżnia tę serię na tle innych tego gatunku. Ogólnie jednak nic specjalnego – przysłowiowa niezobowiązująca lektura do toalety.