Dziewczyna z Panamy

Okładka książki Dziewczyna z Panamy Laurent Galandon, Zbigniew Kasprzak
Okładka książki Dziewczyna z Panamy
Laurent GalandonZbigniew Kasprzak Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Plansze Europy komiksy
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Plansze Europy
Tytuł oryginału:
La Fille de Paname: L'homme aux couteaux / L'homme aux
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2014-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323761761
Tłumacz:
Maria Mosiewicz-Szrejter
Tagi:
komiks obyczajowy Kasprzak KAS
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
Ocena 7,0
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Coviks-20 Askold Akiszyn, Igor Baranko, Krzysztof Gawronkiewicz, Henryk Glaza, Ernesto Gonzales, Joanna Karpowicz, Zbigniew Kasprzak, Berenika Kołomycka, Konstantin Komardin, Anna Krztoń, Monika Laprus-Wierzejska, Tomasz Lew Leśniak, Shawn Martinbrough, Jan Mazur, Melon, Piotr Nowacki, Unka Odya, Maciej Pałka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Tomasz Samojlik, Yana Shunyata, Bill Sienkiewicz, Rafał Skarżycki, Marek Skotarski, Michał Śledziński, Wojciech Stefaniec, Agnieszka Świętek, Dominik Szcześniak, Rafał Szłapa, Tomasz Tomaszewski, Jakub Topor, Robert Trojanowski, Przemysław Truściński, Maciej Tuora, Lucas Varela, Jakub Wiejacki, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 5,1
Coviks-20 Askold Akiszyn, Igo...
Okładka książki Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 3 André-Paul Duchâteau, Zbigniew Kasprzak
Ocena 7,1
Yans: Wydanie ... André-Paul Duchâtea...
Okładka książki Yans: Dzieci nieskończoności André-Paul Duchâteau, Zbigniew Kasprzak, Grzegorz Rosiński
Ocena 5,9
Yans: Dzieci n... André-Paul Duchâtea...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Fins de Siècle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie Enki Bilal, Pierre Christin
Ocena 6,6
Fins de Siècle... Enki Bilal, Pierre ...
Okładka książki Zemsta hrabiego Skarbka. Tom 1 - Złote ręce Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Ocena 7,4
Zemsta hrabieg... Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Skład główny. Tom 1 Régis Loisel, Jean-Louis Tripp
Ocena 7,7
Skład główny. ... Régis Loisel, Jean-...
Okładka książki Wieczna wolność (Wydanie zbiorcze) Joe Haldeman, Marvano
Ocena 7,0
Wieczna wolnoś... Joe Haldeman, Marva...
Okładka książki Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1 André-Paul Duchâteau, Grzegorz Rosiński
Ocena 7,4
Yans: Wydanie ... André-Paul Duchâtea...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1188
588

Na półkach:

Zdumiewająca historia... emancypacji. Pewna dziewczyna postanawia, że nie będzie... ofiarą. Że uczyni ze swego ciała oręż! I pokona nim wszystkich mężczyzn. Mężczyźni, którzy za broń mają tylko gwałt, zostają... rozbrojeni! Gandhi pękałby z dumy! GIRL POWER!

Zdumiewająca historia... emancypacji. Pewna dziewczyna postanawia, że nie będzie... ofiarą. Że uczyni ze swego ciała oręż! I pokona nim wszystkich mężczyzn. Mężczyźni, którzy za broń mają tylko gwałt, zostają... rozbrojeni! Gandhi pękałby z dumy! GIRL POWER!

Pokaż mimo to

avatar
2340
2337

Na półkach: , ,

Takiej historii się nie spodziewałam. Bo to ni mniej, ni więcej, zadarcie spódnicy paryskiej prostytutce z przełomu XIX i XX w. a tym samym sprawdzenie, co jej w duszy gra. I nie tylko w duszy. Dowiemy się skąd pochodzą dziewczyny, które sprzedają swoje usługi. Dlaczego decydują się na taką profesję. Kim są mężczyźni, którzy czerpią zyski z takiej pracy kobiet. Przy okazji przekonamy się jak niebezpieczne były francuskie ulice w tym czasie. W czym specjalizowali się ulicznicy zwani gawroszami. Absorbująca historia. Może odrobinę nierealna postać kobieca, lecz nie mnie o tym sądzić. Kreska porządna, lecz nie w moim guście. Z niejaką ostrożnością - polecam.

Takiej historii się nie spodziewałam. Bo to ni mniej, ni więcej, zadarcie spódnicy paryskiej prostytutce z przełomu XIX i XX w. a tym samym sprawdzenie, co jej w duszy gra. I nie tylko w duszy. Dowiemy się skąd pochodzą dziewczyny, które sprzedają swoje usługi. Dlaczego decydują się na taką profesję. Kim są mężczyźni, którzy czerpią zyski z takiej pracy kobiet. Przy okazji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
96

Na półkach:

Komiks „Dziewczyna z Panamy”, autorstwa polskiego rysownika, Kasa (Zbigniew Kasprzak) oraz francuskiego rysownika, Laurenta Galandona, tak naprawdę jest… Graficzną biografią autentycznej paryskiej prostytutki, żyjącej w latach 1878 – 1933, Amélie Élie, zwanej Casque d’Or, czyli „Złotowłosa”. Występujące obok niej postacie, jak np. przywódcy wojujących ze sobą gangów, również są postaciami autentycznymi, a bójki i porachunki, jakie wywoływała Złotowłosa, były, jak zauważają osoby odpowiedzialne za polskie wydanie komiksu, na bieżąco opisywane w istniejącym w tamtych czasach dzienniku „Le Petit Journal”, jak i w innych, jak dziś byśmy to nazwali, brukowcach.

Co zasługuje na szczególne uznanie, to pojawiająca się licznie gwara miejska i slang przestępczy. Galandon nie szczędził specyficznego, a i można by rzecz, specjalistycznego języka. Wszystko, by jak najlepiej oddać realia tamtych czasów i pokazać Paryż z innej, raczej nieznanej, perspektywy. Już sam tytuł komiksu, sugerujący że utwór będzie opowiadał o dziewczynie z Ameryki Środkowej, jest zaczerpnięty właśnie paryskich ulic XIX wieku, kiedy to wśród przestępców Paryż nazywany był Panamą, a „dziewczyna z Panamy” była nikim innym jak prostytutką. Delikatnie to ujmując. W tym miejscu należy się pochwała tłumaczce z języka francuskiego, Marii Mosiewicz, która chcąc zachować ducha oryginału, ale jednocześnie sprawić, żeby był bardziej zrozumiały dla polskiego odbiorcy, paryską gwarę przestępczą zostawiła tylko tam, gdzie słowa weszły do powszechnego użycia w polszczyźnie (wiecie skąd polskie słowo „apaszka”? Dowiecie się z tego komiksu). Resztę słów zastąpiła odpowiednikami z warszawskiego słownictwa przestępczego, również przełomu XIX i XX wieku. Dzięki temu możemy poznać, m.in. aż 4 slangowe określenia na panie do towarzystwa – pasterki, loretki, binie oraz gryzetki. Brzmi interesująco, prawda?

Cały zeszyt, składający się w oryginale z dwóch tomów, wygląda i prezentuje się bardzo dobrze. W każdym kadrze widać dużą dbałość o szczegóły i odpowiedni dobór i nasycenie kolorów – pomieszczenia rozrywkowe są barwne i wyraziste, postacie bez problemów da się odróżnić i przypisać do odpowiedniej strony konfliktu, a zaułki paryskich dzielnic są brudne i szare. Również scenariusz jest przygotowany z rozmysłem. Liczne adnotacje historyczne dodają niewątpliwego smaku, a przy tym nie męczą niepotrzebną ilością dodatkowej treści.

Po bardziej szczegółową recenzję zapraszam do siebie - https://kulturalnynihilista.pl/dziewczyna-z-panamy-zbigniew-kasprzak-laurent-galandon/

Komiks „Dziewczyna z Panamy”, autorstwa polskiego rysownika, Kasa (Zbigniew Kasprzak) oraz francuskiego rysownika, Laurenta Galandona, tak naprawdę jest… Graficzną biografią autentycznej paryskiej prostytutki, żyjącej w latach 1878 – 1933, Amélie Élie, zwanej Casque d’Or, czyli „Złotowłosa”. Występujące obok niej postacie, jak np. przywódcy wojujących ze sobą gangów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
963
263

Na półkach: ,

XIX. wiek, Paryż. Świat tytułowych paryskich prostytutek, ich alfonsów, band apaczy, hintów. Wszystko skąpane w klimacie Belle Epoque. Śledzimy losy młodej dziewczyny, którą do tego zawodu pcha nie tylko sytuacja życiowa, ale i dość frywolne podejście do życia. Śledzimy jej losy, związki z kolejnymi bandziorami, walki gangów. Fabuła solidna z fajnym zakończeniem. Pan Zbigniew Kasprzak potrafi bardzo fajnie budować bohaterów - są wyraziści, mają swoje motywacje, jednym kibicujemy, innych nie znosimy. Graficznie klasyczna kreska Kaza - jedni lubią bardziej, inni mniej. Ogromny plus to tłumaczenie. Oryginał pisany był w paryskiej gwarze z epoki. Tutaj tłumacze zaimplementowali gwarę warszawską.
Wyszło moim zdaniem świetnie.

XIX. wiek, Paryż. Świat tytułowych paryskich prostytutek, ich alfonsów, band apaczy, hintów. Wszystko skąpane w klimacie Belle Epoque. Śledzimy losy młodej dziewczyny, którą do tego zawodu pcha nie tylko sytuacja życiowa, ale i dość frywolne podejście do życia. Śledzimy jej losy, związki z kolejnymi bandziorami, walki gangów. Fabuła solidna z fajnym zakończeniem. Pan...

więcej Pokaż mimo to

avatar
346
344

Na półkach:

Wiele osób może zmylić tytuł komiksu Laurenta Galandona i Zbigniewa Kasprzaka. Mianem Dziewczyn z Panamy określano bowiem nie dziewczyny pochodzące z kraju w Ameryce Środkowej, ale paryskie prostytutki. I to o jednej z nich postanowił opowiedzieć Galandon.

Jak sam scenarzysta przyznaje, historia Amélie Hélie od dawna chodziła mu po głowie. Nie jest to jednak komiksowa biografia, a raczej opowieść luźno odwzorowującą życie pięknej Złotowłosej Amélie na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu. Nie wdając się w szczegóły, bohaterka w młodym wieku trafia na ulicę, gdzie szybko zaczyna przyswajać sobie tajniki najstarszego zawodu świata i zdobywa niemałą popularność nie tylko wśród męskiej części populacji Paryża. Jej wdzięki doceniają także hersztowie dwóch gangów apaszy (bandytów) – nożownik Manda i weteran afrykańskich wojen o imieniu Leca – prowadzący bezpardonową rywalizację o względy Złotowłosej.

W ramach ciekawostki dodam, że historia pięknej kurtyzany odbiła się wystarczająco szerokim echem, aby Amélie doczekała się filmowej adaptacji swojej młodości z Simone Signoret w roli głównej, a to za sprawą Złotowłosej, nakręconej w 1952 roku. Być może do filmu jeszcze powrócę w osobnym artykule.

Czy komiks jest warty uwagi? Z kilku względów na pewno. Po pierwsze, Galandon włożył sporo pracy w odmalowanie belle époque i towarzyszącej mu frywolności mieszkańców miasta miłości, choć przyznam szczerze, że charakterystyczny dla tego okresu dekadentyzm pojawia się jedynie w kontekście kwestionowania wartości moralnych. Po drugie, postacie są nieźle nakreślone, na czele z dwoma hersztami wojującymi o uwagę Złotowłosej, oraz pewnym redaktorem słynnej paryskiej gazety. Po trzecie, światek przestępczy i uliczni recydywiści dodają kolorytu opowieści, a scenarzysta ochoczo częstuje nas zrekonstruowanym żargonem apaszy. I w końcu po czwarte, lecz nie najmniej istotne, Zbigniew Kasprzak (Halloween Blues, Yans) świetnie oddał atmosferę, a także urok Paryża z przełomu wieków. Ilustracje są miękkie i miłe dla oka, postacie dobrze prezentują się tak w statycznych, jak i dynamicznych pozach, a Kas radzi sobie więcej niż przyzwoicie, co udowodnił m.in. we wspomnianym Halloween Blues, z kreśleniem kuszących, kobiecych sylwetek. Owszem, rysuje panie na jedną modłę (co wiele osób wypomina też Milo Manarze),ale w połączeniu z kadrowaniem nie pozwala zapomnieć o ich urokach, więc można przymknąć oko na powtarzalność.

Zapraszamy na Wypowiemsie.pl:
http://wypowiemsie.pl/recenzja-dziewczyna-z-panamy/

Wiele osób może zmylić tytuł komiksu Laurenta Galandona i Zbigniewa Kasprzaka. Mianem Dziewczyn z Panamy określano bowiem nie dziewczyny pochodzące z kraju w Ameryce Środkowej, ale paryskie prostytutki. I to o jednej z nich postanowił opowiedzieć Galandon.

Jak sam scenarzysta przyznaje, historia Amélie Hélie od dawna chodziła mu po głowie. Nie jest to jednak komiksowa...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Oparte na autentycznej postaci. XIX wiek, Paryż. Główna bohaterka to świeżo upieczona małżonka, która znudzona prozaicznym życiem postanawia zostać luksusową prostytutką nawet jeżeli oznaczać to może niebezpieczeństwa. Zazwyczaj tego typu historie to przestrogi pokazujące w końcówce upadek bohaterki. Tutaj jest trochę inaczej. Owszem, bohaterka niestety po drodze zostaje zraniona przez kolejnych kochanków, ale jest panią swojego losu i skutecznie wykorzystuje swoje wdzięki. Także nie wszyscy jej kochankowie to zepsuci gangsterzy, ale ludzie zdolni do autentycznej miłości. Najbardziej smutną postacią jest tutaj chyba mąż bohaterki, który przez swoją uczciwość nie ma u niej żadnych szans. Wszystko w klimacie dziewiętnastowiecznych walk między ulicznymi gangami. Świetnie zostaje to oddane przez tłumaczenie stylizowane na przedwojenną warszawską gwarę - poznałem sporo ciekawych wyrażeń. Odpowiedzialny za warstwę graficzną Zbigniew Kasprzak odwalił kawał dobrej roboty, szczególnie jeżeli chodzi o oddanie kobiecej urody. Także ówczesne stroje i warunki wyglądają wiarygodnie. To, do czego mógłbym się jednak przyczepić, to część męskich twarzy wyglądające zbyt podobnie do siebie - gdyby nie różny zarost, to mógłbym ich nie odróżnić od siebie. Komiks jednak serdecznie polecam.

Oparte na autentycznej postaci. XIX wiek, Paryż. Główna bohaterka to świeżo upieczona małżonka, która znudzona prozaicznym życiem postanawia zostać luksusową prostytutką nawet jeżeli oznaczać to może niebezpieczeństwa. Zazwyczaj tego typu historie to przestrogi pokazujące w końcówce upadek bohaterki. Tutaj jest trochę inaczej. Owszem, bohaterka niestety po drodze zostaje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
721
658

Na półkach: ,

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3206-dziewczyna-z-panamy

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3206-dziewczyna-z-panamy

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    45
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    19
  • Komiksy
    8
  • Komiks
    5
  • Komiksy
    2
  • Komiksy
    2
  • Komiks
    2
  • Absolutnie
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z Panamy


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,3
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #1 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Ocena 10,0
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...

Przeczytaj także