ZŁOTY BUDDA

Okładka książki ZŁOTY BUDDA Clive Cussler, Craig Dirgo
Okładka książki ZŁOTY BUDDA
Clive CusslerCraig Dirgo Wydawnictwo: Amber Cykl: Oregon (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Oregon (tom 1)
GOLDEN BUDDHA
Amber
2004-01-01
2004-01-01
Maciej Pintara

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Statek śmierci Clive Cussler, Jack Du Brul
Statek śmierci Clive Cussler, Jack...
Okładka książki Sztorm Graham Brown, Clive Cussler
Sztorm Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wybrzeże szkieletów Clive Cussler, Jack Du Brul
Wybrzeże szkie... Clive Cussler, Jack...

Złoty Budda to pierwsza część dla mnie nowego cyklu pióra Cliva Cusslera. Jakie wrażenia ? Po pierwsze trochę inny styl, do którego przyzwyczaiłem się do tej pory i muszę się trochę przestawić . Po drugie w miarę ok .
Cykl ukazuje działania prywatnej organizacji , która składa się z najemników świadczących swoje usługi rządom , które nie chcą angażować się w otwarte konflikty , tak jak ten opisany w książce .
Jak przywrócić niepodległość Nepalowi ? Od czego jest organizacją Oregon . No właśnie .
Czyta się przyzwoicie , ale jest trochę zbyt "sucha" .

"Złoty Budda" Clive Cussler, Craig Dirgo.

"Złoty Budda" jest pierwszym tomem serii "Oregon".

Kiedyś przeczytałam ze dwie książki Cliva Cusslera i pamiętam, że bardzo mi się podobały, były wciągające. Z takim nastawieniem podeszłam do powieści "Złoty Budda"... i niestety bardzo się rozczarowałam. Być może był to przypadek, że trafiłam na gorszą pozycję, dlatego nie rezygnuję i dam autorowi jeszcze szansę.

"Złoty Budda" rozpoczyna historię o korporacji, która ma swoją siedzibę na statku "Oregon", z pozoru starego, pordzewiałego frachtowca, a w rzeczywistości supernowoczesnego okrętu szpiegowskiego, wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt do pozyskiwania danych, walki i innych działań wykonywanych przez wysoko wyspecjalizowaną grupę ludzi. Mimo, że korporacja podejmuje się różnych akcji w celu zarobkowym, to są to działania ważne dla dobra ludzkości. Tacy misjonarze za dużą kasę. 😉
W tej części korporacja podejmuje się zlecenia mającego na celu odzyskanie wolności Tybetu spod okupacji chińskiej i przywrócenie władzy dalajlamy po 45 latach emigracji.
Akcje korporacji są rzeczywiście spektakularne, takie na wzór Jamesa Bonda w wersji morskiej. Jednakże ich opis, natłok postaci i zbyt szczegółowy opis działań, łącznie niemalże z opisem użytego śrubokrętu 😉 powoduje znużenie i zniecierpliwienie. Było to po prostu koszmarnie nieciekawe i męczące.

"Złoty Budda" Clive Cussler, Craig Dirgo.

"Złoty Budda" jest pierwszym tomem serii "Oregon".

💣💣💣💣💣💣💣💣

💣💣💣💣💣💣💣💣

1984

To moje pierwsze, i ostatnie chyba, spotkanie z tym autorem. Klimat przygód Jamesa Bonda nie jest moim ulubionym, ale przynajmniej wiem czym się zachwycają fani Cusslera. Na filmach rysunkowych Bolek i Lolek potrafili wyjąć rower zza pleców, tu jet podobnie ze wszystkimi rekwizytami.

Całkiem fajna książka. Pierwsza opisująca przygody załogi statku Oregon. To mógłby być całkiem fajny scenariusz na film sensacyjny w stylu "Mission Impossible". Oczywiście sporo naciąganych akcji ale o to w tego typu książkach przecież chodzi. Jedyny mankament to mnogość bohaterów. Ciężko spamiętać kto jest kim (może z wyjątkiem kapitana). Czasem łapałem się na tym, że zapominałem, iż postać o której czytam to kobieta. Przyjemnie się czytało. Typowo książka przygodowo - sensacyjna.

Jedna z gorszych książek tego autora. Ogólnie odnosi się wrażenie, że książka ma akcje ale tak jakby jej nie było. Brakuje w niej tego "czegoś" co ma większość książę tego autora (i nie chodzi tylko o Dirka Pitta).

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Oj przemęczyłem tą książkę, przemęczyłem. Byłbym dał lepsza ocenę gdyby nie to , że zawiera ona całe góry niepotrzebnych , absolutnie nieistotnych faktów, niemających ani trochę wpływu na akcję czy to bohaterów. Jak dla mnie mogłaby być tak o piętnaście do dwudziestu procent "chudsza" a jedynie zyskałaby na jakości. Podam przykład bo w pewnym momencie aż nie mogłem się powstrzymać i zrobiłem zdjęcie pewnego fragmentu aby go wam teraz przedstawić:
"Obok stołu znajdowało się kilka tablic korkowych z przypiętymi do nich mapami Tybetu, Zdjęciami z satelitów meteorologicznych i innymi materiałami. Na sztaludze stała zwyczajna tablica, na której Seng mógł zapisywać notatki i rysować plany, obok niej na stole leżał umocowany na kawałku dykty i przykryty plastikiem wielki plan Lhasy. Z boku , koło wielkiego ekspresu do kawy, małej lodówki i tekturowych pudeł z prowiantem kręciło się osiemnastu pilotów najemników".
A ja się pytam po co mi to wszystko wiedzieć?!
Takiego niepotrzebnego zaśmiecania głowy jest tu zatrzęsienie. Aż się człowiek męczy a to powyżej to tylko jeden mały przykład.
Jeśli jesteście sado-maso to zapraszam do lektury :-)

Pierwszy tom w całości poświęcony Oregonowi. Ten stary frachtowiec zamieniony na supernowoczesny okręt do zadań specjalnych i jego świetnie wyszkoloną załogą już sam w sobie przyciąga uwagę czytelnika. Dodajmy do tego ciekawą misję związaną z jedną z wielkich religii świata i powstaje szansa na super książkę. Clive Cussler tej szansy nie zmarnował i moim zdaniem "Złoty Budda" to naprawdę bardzo fajna książka. Tak jak inne książki ego autora także ta ma wątek marynistyczny.
Tę książkę, tak jak i inne spod pióra Cusslera czyta się szybko i przyjemnie. Jest to jedna z tych pozycji, która świetnie może służyć relaksowi w czasie urlopu.
Polecam!

Jak zwykle u Cussler'a. Była akcja, byli bohaterowie, praca zespołowa etc. To duży plus. I czytało się też bardzo przyjemnie. Ale nie było Dirka Pitta ;(

• Clive Cussler
  • Przygodowe