Koronowo 1410

Bellona
2008-01-01
2008-01-01
Krzyżacy rycerstwo średniowiecze

Najbardziej w tej książce podoba mi się okładka. Malarz nie tylko ma talent ale też przestudiował uzbrojenie i strój z epoki. Tak właśnie wyglądali rycerze obu stron w 1410 roku (choć płaszcz brata-rycerza to kwestia dyskusyjna).

A minus, największy, jest taki iż Derdej bardzo dużo miejsca poświęcił na "kopanie" Jagieły za brak konsekwencji i pośpiechu w ataku na Malbork. To wg. autora miało w przyszłości katastrofalne konsekwencje (zarówno w niedalekiej - tutaj zwycięstwo pod Koronowem poratowało Unię) jak i w przyszłej (rozbiory).

Autor nie usiłuje w ogóle analizować innych opcji, a zamiast tego snuje wizje wielkiej Unii Polsko-Litewskiej od Bałtyku po Chiny i Morze Czarne... :D

Nie przyszło mu do głowy iż Jagiele wcale mogło nie zależeć na niszczeniu Zakonu. Ten był użyteczny jako "potwór", który skłaniał Polaków i Litwinów do współpracy. Co by się stało z Unią gdyby zabrakło zakonnej bestii?

Patrz działania Świdrygiełły (zwłaszcza 1430-14337). Patrz wybranie Kazimierza Jagiellończyka na Wielkiego Księcia Litewskiego za rządów Władysława Warneńczyka (chwilowe zerwanie Unii).

Możliwe iż bez Zakonu nie tylko padłaby Unia ale co więcej w stosunkach Polsko-Litewskich wrócilibyśmy do sytuacji sprzed 1385 (Unia w Krewie). Czyli do czasów najazdów i wojen (szczególnie ze strony litewskiej).

Wojna 1410 mimo wszystko osiągnęła jeden ważny cel: przetrąciła militarny kręgosłup zakonu przez co nie był on już w stanie zgromadzić wielkich sił do walki w polu zatem też nie potrafił dokonywać ogromnych najazdów. Zatem (co zauważa autor) Krzyżacy zawierzyli walce na wyczerpanie poprzez rozbudowę fortyfikacji (jak w Malborku) i zmuszanie przeciwnika do męczących oblężeń.

Samą książkę można potraktować jako rozwinięcie HBka "Grunwald 1410" bowiem opisuje konflikt od tej bitwy po pokój Toruński. To jej drugi plus....

Duży plus dla autora, że dla mnie jako laika taka bitwa w ogóle zaistniała w świadomości. Niestety sama książka, to w połowie cytaty, a druga połowa napisana jakby emocjonalnie i jakby opisuje życzenia autora co do decyzji jakie powinni podjąć bohaterowie, a nie opisuje fakty. Dodatkowo w ostatnim rozdziale, na chwilę odpływamy w świat fantazji, snując piękną myśl o potędze "Rzeczpospolitej wielu narodów", opierając się na gdybaniu, co w książce historycznej podoba mi się tak średnio bym powiedział. Wiele osób twierdzi, że to najsłabszy HBek, ale nie zgadzam się. Mimo to plasuje się w tych słabszych. Jeśli chodzi o styl pisania, to nie jest najgorzej i szybko można przez niego przebrnąć.

Cóż można powiedzieć o książce, która w ok. 50% składa sie z obszernych cytatów zaczerpniętych z kilku innych publikacji? Z własnych słów Autora zapamiętałem głównie oszałamiający wywód końcowy na temat szans utraconych przez Władysława Jagiełłę bezpośrednio po bitwie pod Grunwaldem, gdy przez opieszałość działań umożliwił przetrwanie pruskiego państwa zakonu krzyżackiego. P. Derdej zupełnie poważnie snuje obszerną i całkowicie utopijną wizję polskiego mocarstwa politycznego, gospodarczego oraz kulturalnego, rozciągającego się już nawet nie "od morza do morza", ale "od oceanu do oceanu", od granic Chin i Azji Środkowej po wybrzeża Morza Śródziemnego. Na słuszne skądinąd pytanie, dlaczego Jagiełło dopuścił do zmarnowania korzyści ze zwycięstwa grunwaldziego (może nie aż tak olbrzymich jak w wizji Autora, ale jednak było sporo do zyskania) P. Derdej udziela natomiast odpowiedzi nijakiej: oszołomienie ogromem sukcesu, przekonanie o całkowitym już triumfie, głupota i zadufanie króla. Bardzo to wątpliwe, wobec wielokrotnie okazywanych przez Władysława II rozlicznych talentów politycznych oraz militarnych. Miałby nagle, po okazaniu tych zalet w pierwszej fazie wojny z Krzyżakami, zupełnie je zatracić i pogrążyć się w kontemplacji własnej wielkości? Odpowiedź na postawione wyżej pytanie sugerował już w XV w. Jan Długosz, a później podjęło tę myśl wielu nowoczesnych historyków. Otóż Jagielle (a w jeszcze większym stopniu księciu litewskiemu Witoldowi) wcale nie zależało na całkowitym zniszczeniu państwa zakonu krzyżackiego. Kierując się przede wszystkim litewską, a nie polską racją stanu (byli w końcu Litwinami, a Jagiełło posiadał dziedziczne prawa jedynie do tronu wielkoksiążęcego na Litwie, w Polsce był tylko dożywotnim królem-wdowcem),chcieli Zakon osłabić, ale miał on przetrwać jako przeciwwaga dla Polski właśnie. Dla Polski, która okazywała ambicje całkowitego zdominowania i wręcz wchłonięcia Litwy. Taka perspektywa tłumaczyłaby niepojęte, zdawałoby się, postępowanie króla i jego "nieudolność" po triumfie grunwaldzkim. Takiej możliwości Autor jednak nie dostrzega, poprzestając na konstatacji nagłego ataku "głupoty" monarchy. Osobny kwiatek, to określenie Kazimeirza Jagiellończyka (młodszego syna i drugiego w kolejności następcy Władysława II) jako... wnuka króla (s. 177-178). Ale to już drobiazg...

Książka do zapomnienia, jedna z najgorszych jakie czytałem. O samej bitwie pod Koronowem niewiele, za to sporo o Malborku i Jagielle. "Autor" z lubością i bez opamiętania cytuje (przepisuje) Jasienicę i przyjmuje jego niekorzystny pogląd na Jagiełłę. Skądinąd Jasienica mógł mieć uraz do Litwinów po walkach w czasie II WŚ w szeregach Brygady Wileńskiej Łupaszki.
Wywód "autora", że armia Jagiełły mogła poruszać się ponad 40 km dziennie jest zupełnie nietrafiony. Nie wie on (być może nie zna kalendarza wydarzeń 1410 r.),że cały dzień przed pokonaniem 43 km 12 lipca i większość dnia następnego cała armia odpoczywała.
Nawet w przypadku naszej przedwojennej kawalerii, zalecany był dzień odpoczynku po 40 - 50 km marszu. Zwyczajnie konie muszą pić, jeść, odpoczywać.
Również inne tego typu "pomyłki" autora świadczą o nieznajomości przez niego tematu średniowiecznej armii i wydarzeń tego okresu.

Wywód...

Praca złożona głównie z cytatów Długosza i Pawła Jasienicy. Mamy bardzo dużo dywagacji autora pt. "Co by było gdyby...". Brak podstawowych informacji jak chociażby dowództwo polskiego wojska.

Niesamowita książka pokazująca niekompetencję Polaków po bitwie pod Grunwaldem z jednej strony, z drugiej fantastyczną organizację Zakonu Krzyżackiego i umiejętność szybkiego wyjścia z trudnej sytuacji
Poza tym pokazuje - szczególnie w kontekście działań zbrojnych XXw i obecnych rzezi Chrześcijan na Bliskim Wschodzie - jaki wpływ na jakość walk miała kultura średniowiecznej Europy

Książka składa się w przeważającej część z cytatów pochodzących z Długosza. Do tego dość specyficzne komentarze Autora opierające się raczej na jego wyobraźni niż rzetelnym warsztacie historyka. Trudno uznać tę pracę za pozycję popularno-naukową.

• Historyczne Bitwy
  • historia