Koronowo 1410

Krzyżacy rycerstwo średniowiecze
historia
Historyczne Bitwy
Krzyżacy rycerstwo średniowiecze

Książka do zapomnienia, jedna z najgorszych jakie czytałem. O samej bitwie pod Koronowem niewiele, za to sporo o Malborku i Jagielle. "Autor" z lubością i bez opamiętania cytuje (przepisuje) Jasienicę i przyjmuje jego niekorzystny pogląd na Jagiełłę. Skądinąd Jasienica mógł mieć uraz do Litwinów po walkach w czasie II WŚ w szeregach Brygady Wileńskiej Łupaszki.
Wywód...

Praca złożona głównie z cytatów Długosza i Pawła Jasienicy. Mamy bardzo dużo dywagacji autora pt. "Co by było gdyby...". Brak podstawowych informacji jak chociażby dowództwo polskiego wojska.

Książka składa się w przeważającej część z cytatów pochodzących z Długosza. Do tego dość specyficzne komentarze Autora opierające się raczej na jego wyobraźni niż rzetelnym warsztacie historyka. Trudno uznać tę pracę za pozycję popularno-naukową.

Niesamowita książka pokazująca niekompetencję Polaków po bitwie pod Grunwaldem z jednej strony, z drugiej fantastyczną organizację Zakonu Krzyżackiego i umiejętność szybkiego wyjścia z trudnej sytuacji
Poza tym pokazuje - szczególnie w kontekście działań zbrojnych XXw i obecnych rzezi Chrześcijan na Bliskim Wschodzie - jaki wpływ na jakość walk miała kultura średniowiecznej...

• Historyczne Bitwy
  • historia