Uczeń Gutenberga

Okładka książki Uczeń Gutenberga
Alix Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2015-03-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-23
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377056226
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Druk, pot i łzy



1539 126 75

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
113
60

Na półkach:

Początki druku, typografia, Biblia Gutenberga to moje koniki. Wszystko, co tego dotyczy, jest fascynujące. Kiedy więc znalazłam na Targach Książki w Warszawie powieść Alix Christie „Uczeń Gutenberga”, nie wahałam się ani chwili. To niezwykła powieść!!! Tym bardziej że autorka sama zajmuje się drukarstwem i podczas pisania korzystała z własnych doświadczeń.
Christie napisała przepiękną historię Petera Schöffera. Rytm książki, styl autorki – wszystko wspaniale się uzupełnia. Pozwala czytelnikowi przenieść się do średniowiecza i być świadkiem drukowania Biblii. Głównym bohaterem jest Peter, który pracuje w warsztacie Gutenberga. Akcja utworu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: 1450-1454 oraz 1485-1486. Narracja jest trzecioosobowa, jednak w latach osiemdziesiątych (już po śmierci mistrza z Moguncji) Peter opowiada historię pierwszej wydrukowanej Biblii Johannowi Trithemiusowi. Oczywiście autorka interpretuje wydarzenia, jednak opiera się na prawdziwych źródłach. Faktycznie taka rozmowa z Peterem została spisana w dwóch kronikach w 1500 i w 1514 roku.
Autorka zwraca uwagę na emocje, jakie towarzyszyły pracy nad wielką księgą. Jej drukowanie trwało kilka lat. Należało to trzymać w tajemnicy, ponieważ łatwo można było usłyszeć oskarżenie, że wydrukowana księga jest dziełem szatana. Ponadto tło historyczne jest tu bardzo ważne, ogromne wpływy kościoła, zagrożenie wojną, ciągły brak pieniędzy. Do tego jeszcze strach przed tym, że słowo drukowane wyprze ręczne przepisywanie ksiąg. Obawiano się, że książki stracą wtedy ducha, ludzki pierwiastek. To od razu przywoływało nasze obecne obawy przed tym, że książka drukowana zostanie wyparta przez elektroniczną.
Kiedy myślimy o wynalezieniu druku, zawsze na pierwszym miejscu pojawia się Gutenberg. A przecież to nie była praca w pojedynkę. Gdyby nie środki finansowe wydawcy Fusta, prawdopodobnie plan by się nie powiódł. Gutenberg miał też szczęście do dobrych zecerów.
Autorka ukazuje Gutenberga jako choleryka, materialistę nastawionego wyłącznie na zysk.
„Oszust i wodzirej, myślał Peter. Okazało się, że Gutenberg ma dar nie tylko do wymyślania nowych urządzeń, lecz także do wyłudzania gotówki”. [1]
Udało się wydrukować około 180 egzemplarzy Biblii. Nie wszystkie oczywiście zachowały się do dziś. Co ciekawe, w powieści pojawił się wątek polski. Jeden z krakowskich kupców kupuje egzemplarz księgi, by podarować go franciszkanom. Obecnie tenże egzemplarz można obejrzeć w Pelplinie (koło Starogardu Gdańskiego).
Książka Alix Christie to niezwykła opowieść o powstaniu druku, o tym, że wielkie czyny z reguły nie są wynikiem działania jednostki, bez pracy zespołowej Gutenberg nie odniósłby sukcesu. Co ważne, autorka na końcu utworu dopowiada dalsze (historyczne) losy bohaterów.
Gorąco polecam!!!

[1] Alix Christie: Uczeń Gutenberga. [Tłum. Julita Mastalerz, Radosław Pieczyński]. PWN 2015, s. 417.

Początki druku, typografia, Biblia Gutenberga to moje koniki. Wszystko, co tego dotyczy, jest fascynujące. Kiedy więc znalazłam na Targach Książki w Warszawie powieść Alix Christie „Uczeń Gutenberga”, nie wahałam się ani chwili. To niezwykła powieść!!! Tym bardziej że autorka sama zajmuje się drukarstwem i podczas pisania korzystała z własnych doświadczeń.
Christie napisała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    3
  • Powieść historyczna
    3
  • Literatura amerykańska
    2
  • 2018
    2
  • :-), :-), :-)
    1
  • 000 nie mam
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Uczeń Gutenberga


Podobne książki

Przeczytaj także