Ludność polska na pograniczu Śląska opolskiego i dolnego 1848-1914

Okładka książki Ludność polska na pograniczu Śląska opolskiego i dolnego 1848-1914 Józef Byczkowski
Józef Byczkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" historia
historia
Wydawnictwo "Śląsk"
1969-01-10
1969-01-10

Rewelacyjna ksiązka którą kupiłem i czytałem dawno temu i dzisiaj odnalazłem robiąc porządki :-). Wielkie kompendium wiedzy o Polakach mieszkających na rdzennie polskich przecież ziemiach Śląska a w zasadzie głównie o pogarszającym sie od połowy XIX wieku ich statusie.
Autor przekazuje zaskakujące informacje głównie na podstawie niemieckich dokumentów jak choćby ta że w miejscowości Bojadła (okolice Zielonej Góry) jeszcze u schyłku XIX wieku ponad połowa mieszkańców to ludzie posługujący się językiem polskim jako jedynym lub deklarujący ten język jako rodzimy. W wielu wsiach Dolnego Śląska odprawiane sa licznie msze w języku polskim, kwitnie polska kultura.
Niestety jest to czas gdy załamaniu ulega ponad 500-letnie współżycie Polaków i Niemców w pełnej symbiozie. Wladze pruskie zaczynają stosować terror głównie kulturowy, który owocuje stale zmniejszającą się liczbą osób deklarujących narodowość polską.
To niesamowite jak przez ponad 500 lat obie kultury żyły obok siebie w symbiozie i poszanowaniu.

• A XIX
  • Nauki społeczne - historia
  • Śląsk jest jeden!

Dodaj cytat z książki Ludność polska na pograniczu Śląska opolskiego i dolnego 1848-1914